Niekto nemôže bez psa vydržať, iní sa boja už len predstavy, že ho stretnú na ulici.
Odmietaš ísť von s kamarátmi, pretože si na prechádzku mestom vezmú aj svoje psy. Predstava, že pôjdeš na rodinnú návštevu, kde pobehuje veľmi hravý nemecký ovčiak, ťa vydesí natoľko, že ťa ihneď obleje pot, a tak radšej zostaneš doma. S podobnými situáciami sa pravidelne stretávajú ľudia, ktorí trpia fóbiou zo psov. A je ich viac, než by si možno čakal.
Na Refresheri sa venujeme rôznym zdravotným problémom, od tých najbežnejších až po menej tradičné. V článkoch rozoberáme napríklad fóbie, parasomnie (spánkové poruchy) či parafílie (sexuálne odchýlky). Tvorbu podobných článkov môžeš podporiť ako člen klubu Refresher+.
Okolie Gabriely si myslí, že fóbia zo psov ani neexistuje
Určite máš medzi svojimi kamarátmi takých, ktorí nadovšetko milujú psy. Keď sú dlhší čas ďaleko od svojho domáceho miláčika, sužuje ich akoby „deficit psej lásky“, pričom majú chuť hladiť každého cudzieho psa, ktorý prejde okolo.
Možno ťa teda prekvapí, že medzi najčastejšie fóbie patrí práve strach zo psov, ktorý sa nazýva kynofóbia. Celkovo ňou trpí približne 7 až 9 % populácie, uvádza Healthline. Medzi ľuďmi sa teda vyskytuje obdobne ako napríklad klaustrofóbia (strach z uzavretých priestorov) či arachnofóbia (strach z pavúkov), percentuálne odhady sa však o niekoľko jednotiek percent líšia. Tretina pacientov, ktorí sa chcú liečiť zo špecifickej fóbie, má strach práve zo psov či z mačiek.
Mnohí ľudia pritom o kynofóbii ani nepočuli, čo nám potvrdila aj 24-ročná čitateľka Gabriela, ktorá ňou trpí od detstva. „Ľudia sa na mňa často pozerajú veľmi zarazene, keď im oznámim, že mám fóbiu zo psov. Hovoria mi, že veď také niečo predsa neexistuje,“ povedala pre Refresher. Pravdou však je, že existuje a niektorým ľuďom môže fóbia zo psov značne strpčovať život.
Prejavy kynofóbie sa u ľudí rôznia. Podľa Healthline môže ísť o fyzické príznaky ako návaly tepla či chladu, zvýšené potenie, zvýšený tep, bolesti žalúdka či pichanie v hrudníku. V niektorých prípadoch ľudia pri psoch zažívajú aj závraty, problémy s dýchaním alebo sa celí rozochvejú.
Objavujú sa aj pocity na odpadnutie, záchvaty úzkosti, panické záchvaty alebo strach z toho, že človek s kynofóbiou môže stratiť kontrolu nad situáciou či dokonca umrieť, a tak zo strachu – v tomto prípade strachu zo psa – radšej utečie.
Hodinu sa upokojovala, kým mohla šoférovať
Menované symptómy fóbie zo psov nemusí vyvolať len kontakt so zvieraťom, ale aj obyčajná predstava. Pomyslenie na to, že cestou do školy či práce stretne osoba s kynofóbiou psa, ktorému sa nebude môcť vyhnúť, môže byť vo výnimočných prípadoch natoľko desivá, že človek radšej zostane doma.
V iných prípadoch sa môžu ľudia trpiaci fóbiou zo psov vyhýbať priateľstvám so psičkármi a pri pohľade na oproti idúceho psa radšej prejdú na druhú stranu cesty. „Budú sa snažiť vyhnúť akejkoľvek situácii, v ktorej by mohli byť v blízkosti psa,“ tvrdí doktorka Laurie Vitaglianová zo South Oaks Hospital v Amityville pre portál Psycom.
Podobné pocity zažíva Gabriela, ktorej kynofóbia výrazne ovplyvňuje život. „Vždy a všade musím mať únikové cesty, alternatívy a záložné plány. Dlhšie či kratšie obchádzky sú na dennej báze, rovnako ako potreba dostatočnej časovej rezervy. Napríklad aj cesta do práce je plná strachu a stresu z možného stretnutia so psom alebo s iným zvieraťom,“ povedala naša čitateľka, ktorej fóbia značne ovplyvňuje aj sociálny život. Vzhľadom na strach zo psov sa často od ľudí izoluje, len aby sa nemusela dostať do nepríjemnej situácie.
Čo sa dozvieš po odomknutí?
- Čo sa stalo Gabriele, keď nedávno utiekla pred psom svojej tety.
- Ako si Patrik spomína na to, keď ho ako dieťa hrýzol do nohy pes.
- Čo zažila v detstve Gabriela.
- Ako reaguje Patrik na bežiaceho psa.
- Ako sa dá s kynofóbiou bojovať.