Jednotky by mohli evakuovať európskych občanov zo štátov, kde prebieha vojenský konflikt.
Šéf európskej diplomacie Josep Borrell naznačil, že by Európska únia mala dnes schváliť strategický kompas. Ten by pozostával aj z vytvorenia vojenskej sily rýchleho nasadenia v počte 5 000 vojakov. V rámci stratégie by schválili aj vojenské výdavky, aby EÚ v prípade potreby od roku 2025 mohla podniknúť vojenské intervencie.
„Schválime strategický kompas, ktorý nie je odpoveďou na vojnu na Ukrajine, ale súčasťou odpovede, pretože nás musí vojensky posilniť,“ uviedol Borrell pred zasadnutím Rady EÚ pre zahraničné veci.
Súčasťou vojenskej sily rýchleho nasadenia by mali byť pozemné, vzdušné aj námorné zložky, ktoré doplnia dopravné kapacity. Cieľom je, aby v prípade potreby mohli „zasahovať pri záchrane a evakuácii európskych občanov“, ktorí by uviazli v krajine, kde sa začal vojenský konflikt.
Podľa agentúry AFP problematická situácia pre európskych občanov nastala napríklad v auguste 2021, keď Taliban prevzal moc v Afganistane. Európa vtedy nemala dostatok kapacít na evakuáciu občanov z Kábulu, a tak im museli pomôcť jednotky z USA.