Rezolúciu, ktorá označuje Putina za vojnového zločinca, podporili senátori z oboch politických táborov, hoci v kongrese vládne hlboký rozkol.
Americký senát v utorok jednomyseľne prijal rezolúciu, ktorou označil ruského prezidenta Vladimira Putina za vojnového zločinca. Ide o vzácny prejav jednoty v americkom kongrese, kde vládne hlboký rozkol.
Rezolúcia, ktorú podporili senátori z oboch politických táborov, nabáda Medzinárodný trestný súd v Haagu a ďalšie štáty na vyšetrovanie ruskej armády pre vojnové zločiny počas invázie na Ukrajine.
„My všetci sme sa v tejto komore spojili, demokrati a republikáni, aby sme povedali, že Vladimir Putin nemôže ujsť pred zodpovednosťou za zločiny spáchané na ukrajinskom ľude,“ vyhlásil v prejave pred hlasovaním líder demokratickej väčšiny v senáte Chuck Schumer.
Very excited the U.S. Senate unanimously agreed to support the war crimes investigation being conducted against Putin & his inner circle at the Hague.
— Lindsey Graham (@LindseyGrahamSC) March 16, 2022
America should do all we can to aid this investigation by providing information & intelligence to the court in a timely manner.
Putin Ukrajinu označil za „americkú kolóniu s bábkovým režimom“, pričom vyhlásil, že nemá žiadnu tradíciu nezávislej štátnosti. Moskve sa doposiaľ nepodarilo obsadiť žiadne z desiatich najväčších miest na Ukrajine po vojenskej invázii, ktorá sa začala 24. februára. Ide o najrozsiahlejší útok na európsky štát od roku 1945.
Rusko opúšťa Radu Európy
Ruská federácia už nemôže byť členským štátom Rady Európy, uviedlo v utorok parlamentné zhromaždenie Rady Európy. Za vylúčenie Ruska hlasovali poslanci z celého kontinentu. Ide o ďalší znak odcudzenia sa Kremľa demokratickému svetu.
Hlasovanie má obrovskú symbolickú hodnotu, hoci je v podstate formalitou po utorkovom oznámení Moskvy, že túto európsku organizáciu pre ľudské práva opúšťa. Rusko sa podľa parlamentného zhromaždenia „dopustilo závažných porušení štatútu Rady Európy, čo je nezlučiteľné so štatútom členského štátu“, a nedodržiava svoje záväzky plynúce z členstva.
Secretary General @MarijaPBuric today received formal notification from the #Russian #Federation of its withdrawal from the Council of Europe under Article 7 of the Statute, as well as its intention to denounce the European Convention on Human Rights #ECHR
— Daniel Holtgen (@CoESpokesperson) March 15, 2022
Rada Európy vyhlásila, že výbor ministrov Rady Európy by mal Ruskú federáciu požiadať o „okamžité vystúpenie z Rady Európy“. Ak krajina nebude konať v súlade s touto požiadavkou, výbor ministrov „určí okamžitý možný dátum“, od ktorého Rusko nebude viac jej členom. Uvádza sa to v texte dokumentu, ktorý bol v utorok jednomyseľne prijatý poslancami na konci mimoriadneho plenárneho zasadania.
Rusi stratia ochranu Európskeho súdu
Dokumentom Rada vyjadrila aj solidaritu s Ukrajinou, jej obyvateľmi a ukrajinskými členmi parlamentného zhromaždenia a opätovne potvrdila „neochvejnú podporu suverenity, nezávislosti a územnej celistvosti“ Ukrajiny. Poslanci zo 46 ďalších členských krajín Rady Európy hlasovali za rezolúciu, ktorá hovorí: „V spoločnom európskom domove nie je miesto pre agresora.“
Odstúpenie Ruska znamená, že už nebude zmluvnou stranou dohovoru o ľudských právach a nebude podliehať rozsudkom Európskeho súdu pre ľudské práva. Ruským občanom a ľudskoprávnym aktivistom bude odopretá ochrana tohto súdu, hoci Moskva jeho rozsudky aj tak často ignorovala.
Situáciu na Ukrajine monitorujeme naživo.