90 percent prichádzajúcich cez východnú hranicu sú Ukrajinci, no prichádza aj čoraz viac ľudí z Afriky a Blízkeho Východu. Na Ukrajine žijú aj ľudia inej rasy než bielej.
Ukrajinci prichádzajúci na naše územie z vojnou postihnutej domoviny môžu od 1. marca 2022 žiadať o poskytnutie dočasného útočiska v Slovenskej republike. Na prechod cez hranice nepotrebujú víza ani tí, ktorí nežiadajú o útočisko alebo o azyl – až do 90 dní tu môžu byť „bez papierov“.
Práve tento fakt vzbudzuje u niektorých ľudí obavy. Časť čitateľov sa na nás obrátila s otázkou, či je možné súčasný systém na hraniciach zneužiť na nelegálnu migráciu. Sociálnymi sieťami sa šíria správy o tom, ako k nám húfne prúdia Afričania a Aziati, čo však ministerstvo vnútra odmieta. Za prvé štyri dni konfliktu (od 24. do 28. februára) tvoria 90 percent ľudí, ktorí prišli z Ukrajiny na Slovensko, občania Ukrajiny, vysvetľuje v tlačovej správe ministerstvo vnútra.
Najaktuálnejšie informácie sledujeme na Refresheri naživo, článok aktualizujeme minútu po minúte. Správy o situácii na Ukrajine si môžeš pozrieť tu. Ak nás chceš podporiť pri tvorbe kvalitného obsahu, pridaj sa do klubu Refresher+.
Koho pustia cez hranice?
Tzv. dočasné útočisko sa vzťahuje na štátnych občanov Ukrajiny a ich príbuzných bez ukrajinskej štátnej príslušnosti, konkrétne manžela štátneho občana Ukrajiny, maloleté dieťa štátneho občana Ukrajiny alebo maloleté dieťa manžela štátneho občana Ukrajiny, ako aj rodiča maloletého dieťaťa, ktoré je štátnym občanom Ukrajiny, uvádza ministerstvo vnútra.
Žiadosti tých, ktorí hodnoverne preukážu totožnosť a štátnu príslušnosť, bude možné posudzovať v zrýchlenom konaní. Týka sa to Ukrajincov, ako aj osôb inej štátnej príslušnosti s rodinným vzťahom k občanovi Ukrajiny.
Pri žiadosti stačí biometrický pas alebo aj akýkoľvek iný doklad s fotkou, pokojne aj neplatný, alebo rodný list v kombinácii s ďalším dokladom. Ak z akéhokoľvek dôvodu doklady nemajú, posudzujú sa individuálne a podľa ministerstva sú uložení do databáz a okrem ďalších úkonov sú im odobraté odtlačky prstov.
Čo sa dozvieš po odomknutí?
- Na čo majú nárok ľudia s udeleným dočasným útočiskom.
- Odkiaľ pochádzajú utečenci a či je pravda, že prichádza aj veľa černochov a ľudí z arabských krajín.
- Koľko cudzincov žije na Ukrajine a z ktorých krajín pochádzajú najväčšie menšiny na ukrajinských univerzitách.
- Koľko cudzincov žije na Slovensku a koľkokrát sme udelili azyl od roku 1993.