Podľa ministra obrany je dianie na Ukrajine len začiatok.
Prezidentka Zuzana Čaputová, premiér Eduard Heger a minister obrany Jaroslav Naď vystúpili na tlačovom brífingu po mimoriadnom zasadnutí bezpečnostnej rady v súvislosti s aktuálnou situáciou na Ukrajine. Heger povedal, že demokratický svet od Austrálie cez Japonsko, USA po Európsku úniu stojí pri Ukrajine.
Odsúdil posun ruských vojakov na územie Ukrajiny a vyhlásil, že samozvané republiky v Donecku a Luhansku neuznáva. Ruské kroky považuje za porušenie medzinárodného práva a ohrozenie demokracie. „Ruský imperializmus musí byť zastavený. Prezident Putin nesmie mať pocit, že násilím vytvorí na Ukrajine ruský protektorát,“ povedal Heger. Dodal, že cieľom je mier a „je potrebné, aby sme sa zjednotili na tom, že hrozba prichádza z Kremľa“.
Poznamenal, že Slovensko je v koalícii krajín, ktoré odsudzujú správanie Ruska a sú rozhodnuté urobiť všetko pre zachovanie mieru. Rusko podľa Hegera ničí dobré susedské vzťahy s Ukrajinou aj s celým demokratickým svetom, ale Slovensko podľa jeho slov stojí na správnej strane dejín.
Kríza na Ukrajine, pri ktorej má Západ obavy, že vyústi do vojny, sa vyostrila v pondelok po tom, ako ruský prezident Vladimir Putin príkazom vyslal do separatistických ukrajinských oblastí, Doneckej a Luhanskej, ruských vojakov. Spravil tak krátko nato, ako v televíznom vysielaní oznámil uznanie separatistických oblastí na východe Ukrajiny.
Aj prezidentka Zuzana Čaputová v utorok odsúdila Putinov krok. Prítomnosť ruských vojakov na Ukrajine je podľa nej akt vojenskej agresie a okupácia. Dodala, že uznávame „územnú celistvosť Ukrajiny a jej právo slobodne si vybrať, kam chce patriť“. Prezidentka aj premiér v utorok apelovali na ľudí, aby nepodliehali dezinformáciám, ktoré sa využívajú v hybridnej vojne aj na Slovensku.
Minister obrany Jaroslav Naď dúfa, že dianie posledných dní otvorilo oči aj tým, ktorí sa z ruskej hrozby doteraz len posmievali. Prebieha aj zasadnutie krízového štábu rezortu obrany a podľa informácií, ktorými Naď disponuje, je dianie na území Donecka a Luhanska len prvým krokom. „So spojencami sa zhodujeme, že toto bol len začiatok,“ povedal s tým, že vychádzajú z aktuálnych spravodajských informácií.
Podľa Naďa sú mnohé bojové skupiny v oblasti Donecka a Luhanska, ako aj v Bielorusku a okolí Ukrajiny v bojových formáciách. Len v rámci Ukrajiny by ich malo byť 100 až 120.