Na základnej škole v Miloslavove bude pôsobiť krízový tím zložený zo psychológov.
Do Základnej školy v Miloslavove vysiela ministerstvo školstva špeciálny krízový tím. Bitka 11-ročného dievčaťa, ktoré napadla skupina maloletých útočníkov, si vyžiadala reakcie mnohých politikov.
Do školy preto najnovšie smeruje tím zložený zo psychológov schopných pomôcť konzultovať incident aj šikanu vo všeobecnosti s učiteľmi aj so žiakmi.
„V Miloslavove nastala situácia, v ktorej ľudskosť a rešpekt človeka k človeku boli zatlačené do úzadia krutosťou, násilím, bolesťou a nedôstojnosťou,“ uviedol minister v statuse. Odsúdil násilie, útoky aj neúctu, avšak mrzí ho medializácia a šírenie agresivity, čím narážal na protest v Miloslavove, kde niekoľko desiatok ľudí žiadalo exemplárne tresty pre všetkých útočníkov.
„Prosím, nehľadajme skratkovitými cestami vinníka, lebo to vedie len k skratkovitým riešeniam,“ skonštatoval minister. „Dnes do školy nastupuje krízový tím zložený zo psychológov, ktorí budú s učiteľmi konzultovať to, čo sa stalo a ako zvládnuť tému šikany v triedach, následne bude krízový tím v každej triede so žiakmi ošetrovať situáciu, ktorá sa stala,“ vysvetľuje nasledujúce kroky rezortu Gröhling.
„Od januára do júna 2022 prebiehajú webináre pre metodikov prevencie a učiteľov proti šikane pod záštitou VÚDPaP, aktuálne sa tvorí nová Smernica o šikanovaní pre školy a školské zariadenia, v decembri sme na vládu predložili Akčný plán boja proti šikane (jeho súčasťou je napr. povinné vzdelávanie v oblasti riešenia šikany pre riaditeľov ako súčasť funkčného vzdelávania) a prevenciu šikany riešia aj reforma poradenského systému a štandardy obsiahnuté v nej,“ uzatvára minister.
Ani jeden z dokumentov síce podľa neho zázračne neeliminuje všetky prípady šikany, ale na jej prevencii, podpore ľudskosti, porozumenia a slušnosti treba neustále pracovať.