Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
Tento článok je PR správa spoločnosti Zalohujeme.
28. decembra 2021 o 13:30
Čas čítania 2:40
Sponzorovaný obsah

Zálohovanie, ktoré pomôže nielen tebe, ale aj prírode. Pridaj sa k influencerom a buď aj ty príkladom pre svoje okolie

Uložiť Uložené

Viac zálohovať, to by malo byť jedno z našich hlavných novoročných predsavzatí.

Dávaš si novoročné predsavzatia? Máme pre teba tip na jedno, ktoré si nevyžaduje mimoriadnu disciplínu, čas ani peniaze a pritom má veľký benefit pre teba, pre spoločnosť, ale aj pre prírodu.

Zalohujeme
Zdroj: Zalohujeme

Daj si od januára predsavzatie, že zálohované plechovky a plastové fľaše budeš odovzdávať naspäť do predajní. Za každú dostaneš 15 centov a ešte aj pomôžeš vyčistiť prírodu a zmierniš dosahy klimatickej zmeny, pretože z plastovej fľaše sa môže stať znovu plastová fľaša a z plechovky plechovka, čím sa šetrí CO2 pri výrobe nových obalov.

Toto jednoduché novoročné predsavzatie ťa nebude stáť nič. Stačí si povedať, že vždy, keď pôjdeš na nákup, zoberieš so sebou aj nestlačené plechovky a plastové fľaše od nápojov. V predajni, ktorá je zapojená do zálohového systému a odoberá obaly, jednoducho vrátiš prázdne plastové fľaše a plechovky a za každú dostaneš 15 eurocentov. Tie buď využi na zľavu z nákupu v predajni, kde si obaly vrátil, alebo si zober hotovosť.

Zálohový systém sa na Slovensku spúšťa od 1. januára 2022 a zo začiatku si daj pozor – zálohujú sa len plastové fľaše a plechovky, ktoré majú na sebe veľké Z a nápis ZÁLOHOVANÉ. Len za tie dostaneš v obchode 15 eurocentov. Obdobie, keď v predajniach môžeš nájsť aj nezálohované nápojové obaly, potrvá maximálne do 30. júna 2022. A čo robiť s tými nezálohovanými obalmi bez symbolu Z? Odnes ich do žltého kontajnera na triedený zber, tak ako si to robil doteraz.

Infografika
Zdroj: Zalohujeme

Zálohovanie je jediný osvedčený spôsob, ako vyzbierať 90 percent plastových fliaš a plechoviek a zbaviť prírodu odpadov z nich. V súčasnom triedenom zbere sa darí vyzbierať len približne 60 percent. Preto Slovensko nasleduje krajiny so zálohovým systémom, kde „deväťdesiatka“ padla všade, kde sa zálohový systém zaviedol.

Predsavzatie zálohovať si dali mnohí ľudia, napríklad aj štvorica influencerov, ktorí vyčistenie prírody od plastov a plechoviek berú vážne. „Určite áno,“ odpovedal na otázku, či bude zálohovať, humorista Fero Joke. „Musím si na to zvyknúť, je to niečo navyše, ale teším sa na to. Ja napríklad keď si idem načapovať prášok, zvykol som si chodiť bez auta. Aj na zálohovanie si len treba zvyknúť. Toto jednoducho prírode pomôže, tak si vyčlením na to v domácnosti miesto, kde budem fľaše a plechovky dočasne skladovať, a prispôsobím sa. Super, že ideme zálohovať, ja sa na to teším,“ dodáva k téme.

„Keď som hovorila jednému známemu, že konečne táto zmena dorazí aj k nám, povedal niečo v zmysle, že čo je to za nezmysel, takto zbytočne si komplikovať život,“ spomína Kristína Tormová. „Tak som mu pripomenula, že nosenie zálohovaných fliaš od piva naspäť do obchodu mu problém nerobí. Niektoré veci len komplikovane vyzerajú. Možno keby pri každej plechovke cinklo niečo ako ,Ďakujeme, pomohli ste budúcnosti vášho dieťaťa a vnúčaťa‘, ľudia by to robili ešte aj s nadšením,“ uvažuje Kristína. Keď sme sa jej spýtali, či bude zálohovať aj ona, povedala na rovinu: „Samozrejme, že budem. Ďakujem za tú možnosť.“

Matej Sajfa Cifra, ktorý tiež bude zálohovať, sa zamyslel nad tým, prečo sa pri tejto téme objavuje aj množstvo negatívnych postojov súvisiacich najmä s tým, že plechovky a plastové fľaše treba vracať neskrčené: „Keď prišlo obdobie, že ľudia majú krčiť fľašky, sťažovali sa: Prepánajána, ja to krčiť nebudem, lebo nevládzem, alebo neviem čo. Je to však iba otázka zvyku. Ľudia nemajú radi zmeny a so zmenami sa musia postupne zžiť. Keď si budeme tento rozhovor čítať o päť rokov a budeme sa baviť o tom, či krčiť alebo nekrčiť, všetci si povedia: To sme niekedy krčili?“

Adela Vinczeová zas reaguje na iný negatívny komentár – či vraj má zmysel veci riešiť ako jednotlivec a prečo veľké problémy neriešia korporácie a štáty: „Keď chceme, aby sa zmenila spoločnosť, musí sa zmeniť jednotlivec. A keď chceme, aby sa zmenil jednotlivec, musí sa zmeniť spoločnosť.“

To, že bude zálohovať, je samozrejmé. A aký má pohľad na to, že si treba zvyknúť nekrčiť fľaše a plechovky, ale vracať ich v pôvodnom tvare? „Už teraz je naša planéta zaťažená tak, že neviem, čo by som povedala človeku, pre ktorého je taký problém nespučiť fľašu a vziať ju späť do obchodu...“

Domov
Zdieľať
Diskusia