Posledné slovo však bude mať minister zdravotníctva.
Politická strana Sme rodina aj naďalej odmieta povinné očkovanie. Ostatné koaličné strany však diskusiu k téme pripúšťajú, minimálne čo sa týka vakcinácie určitých skupín obyvateľov.
Ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Veronika Remišová sa k veci vyjadrila na dnešnej tlačovej konferencii. „Ak k zvýšeniu motivácie k očkovaniu neprispejú súčasné pravidlá, to znamená uvoľnenie pravidiel pre očkovaných a finančná motivácia, strana Za ľudí bude presadzovať povinné očkovanie minimálne pre ľudí od 60 rokov, a to už od začiatku budúceho roka,“ povedala. Na mieste na podporu povinného očkovania vyzvala aj prezidentku Zuzanu Čaputovú.
Diskusiu k povinnému očkovaniu podporila aj strana OĽaNO. „Ak vyčerpáme všetky možnosti na dobrovoľnú motiváciu k očkovaniu, môžeme sa rozprávať o povinnom očkovaní,“ povedal šéf poslaneckého klubu OĽaNO Michal Šipoš.
Zo strany SaS diskusiu k téme spomenula napríklad ministerka spravodlivosti Mária Kolíková. Poslankyňa Jana Bittó Cigániková (SaS) povedala, že by nebola proti, no spochybnila prípadnú vymožiteľnosť. „Je to jedna z ciest, ak to teda bude chcieť zobrať Lengvarský na seba, a pokiaľ je to možné, ja určite nebudem protestovať. Druhá vec je, či je to realizovateľné a kontrolovateľné v praxi,“ vyjadrila sa.
Predseda poslaneckého klubu Sme rodina Peter Pčolinský povedal, že jeho strana očkovanie odporúča, ale odmieta zavedenie povinnosti. Pripustil však, že keby sa k tomuto kroku odhodlal minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský, Sme rodina takéto rozhodnutie nemôže vetovať. „Z právneho hľadiska to majú v rukách minister zdravotníctva a hlavný hygienik, ktorí to vedia dať aj vyhláškou,“ povedal.
Šéf rezortu zdravotníctva Vladimír Lengvarský povedal, že k povinnému očkovaniu budú vypracovávať právnu analýzu. Jej výsledky budú mať o niekoľko týždňov. Spomenul aj potenciálnu možnosť finančnej spoluúčasti nezaočkovaných na liečbe ochorenia covid-19.