Koaličné a opozičné strany reagujú na vyhlásenie predsedu vlády Eduarda Hegera o tom, že na Slovensku by sa mohli povinne očkovať ohrozené skupiny.
Nápad Eduarda Hegera s povinným očkovaním momentálne nemá podporu v koalícii ani v opozícii. Predseda vlády v sobotu povedal, že o povinnom očkovaní pre seniorov aktuálne diskutuje s právnikmi či s ministerkou spravodlivosti Máriou Kolíkovou. Zároveň nevylúčil ani plošné povinné očkovanie na Slovensku. Momentálne vedie diskusie o tom, či by boli tieto kroky v súlade s Ústavou SR.
Oporu by momentálne nenašiel u žiadneho koaličného partnera.
Premiér nevylúčil ani plošný lockdown krajiny, ak sa situácia ešte zhorší. Vláda od pondelka sprísňuje covid automat, už dnes sú však nemocnice preplnené, nemajú kapacity na lôžkach s pľúcnymi ventiláciami a vypínajú bielu medicínu.
Podľa ministra zdravotníctva Slovensko smeruje do humanitárnej krízy; nie je tajomstvom, že lekári si už vyberajú, komu sa život pokúsia zachrániť a komu už nie. Drvivá väčšina hospitalizovaných sú neočkovaní pacienti.
SaS: Viac problémov ako úžitku
Strana Sloboda a solidarita vo všeobecnosti za povinné očkovanie nie je, predsedníčka zdravotníckeho výboru Jana Bittó Cigániková ešte v septembri hovorila, že by to prinieslo viac problémov ako úžitku. Myslí si, že ak by sa museli povinne dávať očkovať aj zamestnanci v konkrétnych skupinách kritickej infraštruktúry, niektorí by radšej dali výpoveď.
Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková viackrát naznačila, že po ústavnoprávnej stránke existuje možnosť zaviesť povinné očkovanie na všeobecnej úrovni aj pri vybraných skupinách ľudí. Zatiaľ preferuje cestu vysvetľovania nezaočkovaným, prečo je správne dať si vakcínu pichnúť.
Za ľudí: Nie je to cesta
Denník N upozornil na piatkové slová predsedníčky strany Za ľudí Veroniky Remišovej, ktorá tvrdila, že povinné očkovanie konkrétnych skupín obyvateľstva nie je cesta, lepšie by bolo motivovať ľudí odmenami.
„Často sa skloňujú ako profesijná skupina zdravotníci alebo opatrovatelia, ktorých je však nedostatok a zdravotnícke zariadenia si nemôžu dovoliť prepúšťať zdravotníkov,“ povedala predsedníčka najmenšej koaličnej strany.
Sme rodina: V žiadnom prípade
Boris Kollár už stihol reagovať aj na sobotnú diskusnú reláciu, Denníku N povedal, že aj keď je očkovanie cesta k ochrane zdravia, zavedenie povinnosti vylučuje. Hnutie ešte v októbri dôrazne vylúčilo očkovanie konkrétnych skupín kritickej infraštruktúry na základe vládneho návrhu zákona.
Predseda hnutia Sme rodina opakovane blokoval aj zvýhodňovanie zaočkovaných občanov v rámci covid automatu, tvrdil, že rozdeľovanie ľudí na dve kategórie sa podobá holokaustu. „Už sme to tu raz mali – tí, čo nosili žlté hviezdy, a tí, čo nenosili žlté hviezdy, alebo komunisti a nekomunisti, jedni mohli, druhí nesmeli,“ povedal predseda parlamentu v rozhovore pre denník SME.
Hlas-SD: Zvýšite napätie v spoločnosti na extrémne nebezpečnú úroveň
Presadzovanie povinného očkovania môže podľa strany Petra Pellegriniho zvýšiť napätie v spoločnosti na extrémne nebezpečnú úroveň.
Hlas-SD povinné očkovanie odmieta. „Ak vláda za trištvrte roka nedokázala viac ako polovicu slovenských občanov presvedčiť o prínosoch očkovania, nemôže ich teraz hnať do očkovacích centier hrozbami a vyhrážkami,“ povedal líder strany a nezaradený poslanec Peter Pellegrini.
Ten sa zároveň sám dlhodobo vyhýba priamej odpovedi na očkovanie, vakcínu si pichnúť nedal, aj keď ochorenie prekonal pred viac ako 180 dňami. Tvrdí, že má dostatok protilátok a zaočkovať sa už dali iní členovia strany Hlas-SD.
Na pľúcnych ventiláciách je 88,6 percenta pacientov nezaočkovaných
Ministerstvo zdravotníctva na margo vyhlásenia premiéra spresňuje, že zatiaľ prebiehajú diskusie o povinnom očkovaní na expertnej úrovni. Zamerať sa chcú na seniorov nad 65 rokov.
„Seniori sú najohrozenejšou skupinou s ťažkým priebehom ochorenia covid-19, čo dokazujú aj dáta z nemocníc. V súčasnosti stále nie je veľká časť z nich chránená vakcínou, čo vedie k zbytočným hospitalizáciám a k ešte zbytočnejším úmrtiam,“ zdôraznila hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Zuzana Eliášová.
Pripomenula, že vakcinácia je najúčinnejšou ochranou pred ťažkým priebehom ochorenia. Podľa jej slov to potvrdzujú aj dáta z piatka 19. novembra, keď bolo na umelej pľúcnej ventilácii až 88,6 percenta pacientov nezaočkovaných.