Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Utorok 30. 11. 2021 meniny má Ondrej, Andrej

hľadaj na refresheri

Chceš dostávať notifikácie aj na tomto zariadení?
Dnes populárne články
Rihanna pózuje v pyžame vlastnej značky, ktoré odhaľuje speváčkino pozadie Rihanna pózuje v pyžame vlastnej značky, ktoré odhaľuje…
Elliot Page je spokojný so svojím telom. Na Instagrame ho podporili tisíce fanúšikov Elliot Page je spokojný so svojím telom. Na Instagrame ho…
Zomrel Virgil Abloh. 41-ročný kreatívny riaditeľ Louis Vuitton mal rakovinu Zomrel Virgil Abloh. 41-ročný kreatívny riaditeľ Louis Vuitton…
Juhoafrická lekárka opisuje príznaky omikronu. Príznaky sú podľa nej veľmi mierne Juhoafrická lekárka opisuje príznaky omikronu. Príznaky sú podľa…
Hľadáme lokalizátora/ku obsahu na anglicky hovoriaci trh Hľadáme lokalizátora/ku obsahu na anglicky hovoriaci trh
PREHĽAD: Vláda schválila núdzový stav, začne platiť od polnoci. Zakáže vychádzanie a zatvorí všetky prevádzky PREHĽAD: Vláda schválila núdzový stav, začne platiť od polnoci.…
Zdravie

Otázky a odpovede: Oslavy v čiernych okresoch zakázané aj pre očkovaných, nezaočkovaní si môžu kúpiť len potraviny a lieky

Nový materiál vlády má mať za následok regionálny lockdown pre nezaočkovaných.

Viktor Kniš
18. november 2021, 18:02 Čas čítania: 6:44
Zdieľať
Uložiť Uložené
Zdieľať Zdieľať článok
Zdravie
3
Viktor Kniš
18. november 2021, 18:02
Čas čítania: 6:44

Otázky a odpovede: Oslavy v čiernych okresoch zakázané aj pre očkovaných, nezaočkovaní si môžu kúpiť len potraviny a lieky

Nový materiál vlády má mať za následok regionálny lockdown pre nezaočkovaných.

Viktor Kniš
18. november 2021, 18:02
Čas čítania: 6:44
Zdieľať
Uložiť Uložené
Zdieľať Zdieľať článok

Vláda rozhodla o zmene covid automatu od pondelka 22. novembra 2021. Pravidlá budú prísnejšie najmä pre tých, ktorí sa odmietli dať zaočkovať proti ochoreniu covid-19. Naopak, zaočkovaní budú mať niekoľko výhod, a to najmä v okresoch s horšou farbou – červenou, bordovou a čiernou. 

 

 

Nové pravidlá navrhlo konzílium odborníkov. Predseda vlády Eduard Heger tvrdí, že ich vláda schválila tak, ako odborníci navrhli. Zároveň je vláda pripravená kedykoľvek opatrenia ešte sprísniť, ak sa pandemická situácia zhorší. Malo by ísť o dočasné sprísnenie v dôsledku preplnených nemocníc, pretože hrozí úplné obmedzenie plánovaných zákrokov – lekári si už teraz musia vyberať, koho napoja na pľúcnu ventiláciu a koho nechajú zomrieť, lebo lôžok je málo.

 

Covid automat má aj naďalej päť farieb a rozdeľuje krajinu podľa okresov. Pribudol doň nový riadok „OP“ označujúci opatrenia, ktoré platia pre zaočkovaných a tých, ktorí prekonali koronavírus pred menej ako 180 dňami. 

 

Aké budú fázy covid automatu? 

Covid automat ponecháva päť farieb rizikovosti okresov – od zelenej (monitoring) cez oranžovú (ostražitosť), červenú (1. stupeň ohrozenia), bordovú (2. stupeň ohrozenia) až po čiernu (3. stupeň ohrozenia).

 

Slovensko sa v rámci tretej vlny pandémie sfarbilo do červeno-bordovo-čierna, niektoré okresy sa však nedostanú do horších farieb, lebo vďaka zaočkovaniu seniorov majú tzv. „žolíka“.

 

Akú vplyv má zaočkovanosť staršej populácie na covid automat a čo znamená „žolík“? 

Čím viac zaočkovaných v tejto skupine ľudí daný okres má, tým väčšia je šanca, že sa posunie do lepšej farby a napriek číslu nakazených v ňom budú platiť miernejšie opatrenia. Zároveň to znamená, že niektoré okresy sa už nikdy nedostanú do čiernej farby. Ak sa zaočkovanosť ešte zvýši, nedostanú sa ani do bordovej. Už dnes to platí najmä pre okresy na juhozápade Slovenska. 

 

Do covid automatu vstupuje nová premenná, ktorou je počet zaočkovaných ľudí nad 50 rokov, takto:

  • Ak má okres viac ako 65 percent zaočkovaných ľudí nad 50 rokov, môže sa posunúť o stupeň nižšie, teda do lepšej fázy, ako by bol pôvodne.
  • Ak bude mať okres 75 percent zaočkovaných ľudí nad 50 rokov a má vysoký počet infikovaných, môže sa posunúť o dva stupne oproti tomu, ako by bol pôvodne. 

Zvýhodňuje covid automat zaočkovaných?

Áno, najmä tým, že neočkovaným v červených, bordových a čiernych okresoch zakazuje prakticky všetky aktivity vrátane nákupov v obchodných centrách, účasti na hromadných podujatiach alebo iných spoločenských akciách. Opatrenia sa však sprísňujú aj pre zaočkovaných v čiernych okresoch, zatvorené budú viaceré prevádzky. 

 

Zostáva ešte v covid automate režim OTP?

Áno, ale len v minime prípadov. Napríklad pri bohoslužbách alebo v profesionálnych športoch. Očkovanie môže v takom prípade nahradiť PCR a LAMP test starý najviac 72 hodín, v prípade antigénového testu je to 48 hodín.

 

Aká je definícia plne zaočkovanej osoby, ktorá môže využívať výhody?

Za plne zaočkovanú sa bude považovať osoba najmenej 14 dní po aplikácii druhej dávky očkovacej látky s dvojdávkovou schémou, ďalej osoba najmenej 21 dní po aplikácii prvej dávky očkovacej látky s jednodávkovou schémou.

 

Rovnako sa za plne zaočkovanú bude považovať osoba najmenej 14 dní po aplikácii prvej dávky očkovacej látky, ak bola prvá dávka očkovania podaná v intervale do 180 dní od prekonania ochorenia covid-19. Deti do 12 rokov sa automaticky považujú za plne zaočkované, lebo na Slovensku sa zatiaľ očkovať nemôžu.

 

Môžu sa opatrenia ešte sprísniť? 

Áno, platí to však aj opačne. Ak sa situácia náhodou zlepší, vláda pristúpi k zmierneniu opatrení. Premiér Heger jedným dychom dodáva, že ak bude budúci týždeň pandemická situácia horšia, opatrenia ešte sprísnia. Vraj majú pripravený aj návrh prísnejšieho lockdownu. Opatrenia nebudú platiť dlhodobo, vláda zatiaľ plánuje zaviesť prísnejší covid automat na tri týždne, aby sa do Vianoc odľahčil nápor v nemocniciach. 

 


BARY, REŠTAURÁCIE A OBCHODY, PODUJATIA 


Kto sa bude môcť najesť v interiéri reštaurácie? 

Prevádzkovatelia podnikov dostali s covid automatom možnosť vybrať si, ktorým osobám umožnia vstup do prevádzky. Od pondelka už túto možnosť mať nebudú a výhodu dostávajú zaočkovaní. Platí však, že v čiernych okresoch, ktorých je na Slovensku momentálne najviac, nemôžu reštaurácie otvoriť ani pre zaočkovaných. Rovnaké pravidlá platia pre všetky prevádzky, čiže aj krčmy, bary či diskotéky. 

  • OP – v interiéri reštaurácie sa najedia aj v červených a bordových okresoch, v čiernych platí len okienkový predaj
  • OTP – v reštauráciách sa najedia len v zelených a oranžových okresoch, v horších nebude stačiť test a do úvahy prichádza len okienkový predaj
  • Nezaočkovaní – v interiéri sa najedia len v zelenej farbe, v oranžovej len na terase

Budú môcť prevádzky kontrolovať doklady o zaočkovaní? 

Áno. Vyhláška ustanovuje právo prevádzkovateľov zariadení žiadať doklady od návštevníkov a aj právo do týchto dokladov nahliadnuť.

 

Vláda navyše vyzýva obyvateľov Slovenska, aby prevádzkovateľov upozornili v prípade, že ich nikto neskontroluje. „Žiadajte si o to, aby vás v reštaurácii skontrolovali, aby ste si boli istí, že ste v bezpečnom prostredí,“ poradil Lengvarský zaočkovaným.

 

Nové možnosti má polícia aj vo vzťahu k prevádzkam. Regionálne úrady verejného zdravotníctva budú v spolupráci s políciou overovať, či prevádzkari kontrolujú covid pasy. Udeliť môžu pokutu až 5-tisíc eur a prevádzku môžu dať okamžite zavrieť, ak zistia, že prevádzkovateľ umožňuje vstup do reštaurácie ľuďom, ktorí nemajú potvrdenie o očkovaní alebo prekonaní koronavírusu. 

NAČÍTAŤ ČLÁNOK BEZPLATNE
Predplať si REFRESHER+ a získaj ďalšie výhody

Tento článok dočítaš bezplatne, no s predplatným REFRESHER+ získaš prístup ku viac ako 2697 zamknutým článkom a dostaneš ďalšie benefity.

VIAC O PREDPLATNOM
Kedykoľvek ho jednoducho zrušíš
Už od 2.99 € mesačne
S REFRESHER+ môžeš čitať aj tieto články
Kanyeho dvorný dizajnér, ktorému sa podarilo dostať ulicu na módne prehliadky v Paríži. Kto bol Virgil Abloh?Kanyeho dvorný dizajnér, ktorému sa podarilo dostať ulicu na módne prehliadky v Paríži. Kto bol Virgil Abloh?
Polícia ženám radí, aby po zotmení nikam nechodili samy. 5 dôvodov, prečo to je veľmi zlá radaPolícia ženám radí, aby po zotmení nikam nechodili samy. 5 dôvodov, prečo to je veľmi zlá rada
Narkobarón El Chapo sa skryl za dieťa, aby ho nezastrelili. 13-ročné znásilnené dievčatá nazýval „vitamínmi“Narkobarón El Chapo sa skryl za dieťa, aby ho nezastrelili. 13-ročné znásilnené dievčatá nazýval „vitamínmi“
VIAC

 

Zdroj: MZ SR

 

Musia byť zaočkovaní zamestnanci, ak sa reštaurácia rozhodne otvoriť len pre zaočkovaných?

V práci bude pre všetkých platiť režim OTP, zamestnávatelia budú môcť od svojich zamestnancov vyžadovať covidové preukazy a potvrdenia. Zamestnávateľ v červených, bordových a čiernych okresoch bude musieť kontrolovať, či jeho zamestnanci režim spĺňajú. Ak nie, musí im zabezpečiť testovanie 2-krát týždenne. 

 

Čo ak sa zamestnanec odmietne testovať alebo preukázať? 

Ak sa zamestnanec odmietne testovať alebo preukázať potvrdením, bude to vnímané ako prekážka na strane zamestnanca bez nároku na náhradu mzdy.

 

Kde môžu nezaočkovaní nakupovať? 

Nezaočkovaní v červených, bordových a čiernych okresoch môžu navštevovať bez potreby preukazovať sa akýmkoľvek dokladom len predajne s esenciálnymi produktmi (potraviny, lieky, drogéria). Potraviny, drogérie ani lekárne nemôžu rozhodovať, či pustia zaočkovaných, OTP alebo „základ“.

 

Do všetkých ostatných obchodov, ale aj prevádzok so službami ako kaderníctva majú neočkovaní vstup zakázaný. 

 

Dokedy budú obchody a prevádzky otvorené? 

Vláda obmedzuje v bordových a čiernych okresoch neesenciálne prevádzky a služby, otvorené môžu mať od 5.00 h do 22.00 h. Týka sa to reštaurácií, barov aj diskoték. 

 

Ako je to s ubytovaním v hoteli? 

Nezaočkovaní sa môžu v hoteloch ubytovať len v zelenej fáze, OTP aj v oranžovej, v červenej a bordovej len očkovaní a tí, ktorí koronavírus prekonali. V čiernej fáze covid automatu bude povolené len dlhodobé ubytovanie, krátkodobé bude zakázané aj pre zaočkovaných. „Zakázané okrem karanténnych zariadení a ubytovanie v súvislosti s výkonom povolania, ubytovanie dlhodobého charakteru,“ definuje povolenia covid automat.

 

Hrozí ešte obmedzenie pohybu? 

Vláda rokovala aj o zavedení lokálneho núdzového stavu v čiernych okresoch. Návrh zatiaľ neprešiel, nie je však vylúčené, že ide o záložný plán, ktorý majú politici v prípade, že sa situácia ešte zhorší.

 

Zdroj: MZ SR

 


RÚŠKA A RESPIRÁTORY


Musím nosiť rúško, ak som zaočkovaný? 

Pri nosení rúšok covid automat nezvýhodňuje zaočkovaných. Povinnosť mať prekryté horné dýchacie cesty platí pre všetkých rovnako. Rúška sú povinné pre všetkých v interiéri a na hromadných podujatiach aj v exteriéri vo všetkých fázach.

 

Kde musím mať respirátor? 

Respirátor bude povinný v stupňoch ohrozenia, teda ak sa okres dostane do červenej, bordovej alebo čiernej farby. V okresoch v stupňoch monitoring a ostražitosť (zelená a oranžová farba) bude možné respirátor nahradiť rúškom, šálom alebo šatkou.

Budú ešte rúška povinné vonku, keď máme toľko zaočkovaných a aj ja sám som zaočkovaný? 

V exteriéroch bude prekrytie horných dýchacích ciest respirátorom či rúškom povinné v okresoch v 2. alebo 3. stupni ohrozenia (bordová alebo čierna farba). V exteriéroch okresov v 1. stupni ohrozenia (červená farba), vo fáze ostražitosť (oranžová farba) alebo monitoring (zelená farba) bude prekrytie horných dýchacích ciest povinné iba pri hromadných podujatiach.

Má niekto výnimku pri nosení rúška?

Prekryté horné dýchacie cesty nebudú musieť mať pedagogickí a odborní zamestnanci pri výchove a vzdelávaní detí a žiakov so sluchovým postihnutím, s poruchami autistického spektra, so stredným až hlbokým stupňom mentálneho postihnutia alebo žiakov s mentálnym postihnutím, ktorí majú aj iné zdravotné postihnutie. V platnosti zostávajú aj výnimky, ako napríklad pri tvorbe audiovizuálneho diela.

 

 POSILŇOVNE, WELLNESS, AKVAPARKY, NEMOCNICE, VÄZNICE


Za akých podmienok nebudú musieť fitnescentrá zatvárať? 

V najhoršej čiernej fáze sa do posilňovní nedostanú ani kompletne zaočkovaní. Tak to platilo aj doteraz. V bordovej a červenej fáze majú povolený vstup do posilňovne očkovaní a tí, ktorí koronavírus prekonali. 

 

Prevádzkovatelia fitiek si musia dávať pozor na maximálne počty zaočkovaných, resp. otestovaných v horších fázach. Pre fitnes v oranžových okresoch nebude pre plne zaočkovaných platiť žiadne obmedzenie. Pre režim OP bude platiť obmedzenie maximálne 20 osôb alebo minimálne 15 štvorcových metrov na osobu.

 

Zdroj: MZ SR

Môžu ísť zaočkovaní na wellness? 

Rekreácia v čiernych okresoch bude zakázaná úplne, v červených (bez obmedzení) a bordových (max. 10 ľudí) si ju budú môcť užiť iba OP. 

 


 SVADBY, OSLAVY, VEČIERKY, ŠKOLY


Prečo majú svadby, kary a ďalšie druhy večierkov iný režim, ako napríklad hromadné podujatia? Odborníci ich považujú za vysokorizikové, preto ich v čiernych okresoch úplne zakázali. Dôvodom je, že okrem zábavy sa na týchto druhoch akcií podáva jedlo, a tak nie je možné zabezpečiť, aby mali všetci hostia po celý čas nasadené rúška.

 

Budú sa zatvárať školy? 

Nie, ani najnovšia verzia covid automatu nebude automaticky zatvárať základné a stredné školy. Školské zariadenia a škôlky nebudú rozdeľovať zaočkovaných a nezaočkovaných žiakov. Školy sa budú zatvárať len na okresnej úrovni na základe rozhodnutí regionálnych hygienikov. Podľa ministra školstva Branislava Gröhlinga prebieha momentálne vyučovanie v približne 80 % školských zariadení na Slovensku.

 

Ako budú rozdelené okresy od pondelka 22. 11. 2021?

Zdroj: korona.gov.sk

 

Rozdelenie okresov podľa farieb:

 

Červená farba (prvý stupeň ohrozenia): okresy Bratislava I – V, Dunajská Streda.

Bordová farba (druhý stupeň ohrozenia): okresy Dolný Kubín, Galanta, Komárno, Malacky, Myjava, Námestovo, Nitra, Pezinok, Prešov, Rožňava, Ružomberok, Sabinov, Senec, Skalica, Šaľa, Trenčín, Trnava, Zlaté Moravce, Žilina.

Čierna farba (tretí stupeň ohrozenia): okresy Bánovce nad Bebravou, Banská Bystrica, Banská Štiavnica, Bardejov, Brezno, Bytča, Čadca, Detva, Gelnica, Hlohovec, Humenné, Ilava, Kežmarok, Košice-okolie, Košice I – IV, Krupina, Kysucké Nové Mesto, Levice, Levoča, Liptovský Mikuláš, Lučenec, Martin, Medzilaborce, Michalovce, Nové Mesto nad Váhom, Nové Zámky, Partizánske, Piešťany, Poltár, Poprad, Považská Bystrica, Prievidza, Púchov, Revúca, Rimavská Sobota, Senica, Snina, Sobrance, Spišská Nová Ves, Stará Ľubovňa, Stropkov, Svidník, Topoľčany, Trebišov, Turčianske Teplice, Tvrdošín, Veľký Krtíš, Vranov nad Topľou, Žarnovica, Žiar nad Hronom, Zvolen.

Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
Náhľadový obrázok: TASR, MZ SR
NAHOR
Pridaj sa k tým, ktorí nás podporili. Predplať si R+ VIAC
Zdieľať
Uložiť Uložené
Zdieľať Zdieľať článok
Dostávaj najlepší obsah mailom
Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah.
Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.
Posielať email
Najčítanejšie články
Teraz
24 hod
7 dní
30 dní
Viac z témy zdravie
Viac článkov
Sponzorované články
Viac článkov
Ďalšie news viac news
Mohlo by ťa zaujímať
Prejsť na úvodnú stránku
Dostávaj upozornenia na aktuálne udalosti, ako je táto. Zapnúť upozornenia
Dnes populárne články
Rihanna pózuje v pyžame vlastnej značky, ktoré odhaľuje speváčkino pozadie Rihanna pózuje v pyžame vlastnej značky, ktoré odhaľuje speváčkino…
Elliot Page je spokojný so svojím telom. Na Instagrame ho podporili tisíce fanúšikov Elliot Page je spokojný so svojím telom. Na Instagrame ho podporili…
Zomrel Virgil Abloh. 41-ročný kreatívny riaditeľ Louis Vuitton mal rakovinu Zomrel Virgil Abloh. 41-ročný kreatívny riaditeľ Louis Vuitton mal…
Juhoafrická lekárka opisuje príznaky omikronu. Príznaky sú podľa nej veľmi mierne Juhoafrická lekárka opisuje príznaky omikronu. Príznaky sú podľa nej…
Hľadáme lokalizátora/ku obsahu na anglicky hovoriaci trh Hľadáme lokalizátora/ku obsahu na anglicky hovoriaci trh
PREHĽAD: Vláda schválila núdzový stav, začne platiť od polnoci. Zakáže vychádzanie a zatvorí všetky prevádzky PREHĽAD: Vláda schválila núdzový stav, začne platiť od polnoci.…
Domov
Zdieľať
Diskusia
Hľadať
Viac
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.
Zatvoriť