Najviac plastového odpadu (73 %) vyprodukovali ázijské štáty, hoci tam na konci augusta evidovali len 30 % z celkových prípadov covidu-19.
Od začiatku pandémie ľudstvo vyprodukovalo 8 miliónov metrických ton plastového odpadu, z čoho 26-tisíc ton skončilo v oceánoch, kde narúša podmorský život, znečisťuje vodné toky a vypúšťa do prírody toxické látky.
Vyplýva to z výsledkov novej štúdie amerických a čínskych vedcov, ktorá bola publikovaná v jednom z najprestížnejších vedeckých časopisov Proceedings of the National Academy of Sciences.
Viac korony, menej plastu
Štúdia zahŕňala 193 krajín. Najviac plastového odpadu (73 %) vyprodukovali ázijské štáty, hoci tam na konci augusta 2021 evidovali len 30 % z celkových prípadov covidu-19. Podľa vedcov je za tým jednak vyššia spotreba jednorazových ochranných prostriedkov a jednak aj nižšia úroveň mechanizmov na spracovanie odpadu v krajinách, ako sú Čína a India.
Naopak, krajiny s rozvinutou ekonomikou, ako Severná Amerika a Európa, ktoré koronavírus ťažko zasiahol, vyprodukovali za obdobie pandémie relatívne málo plastového odpadu.
A new study from the journal Proceedings of the National Academy of Sciences released on Monday found that more than 25,000 tons of pandemic-related plastic waste is polluting the global ocean, threatening marine life and ecosystems. https://t.co/VYTj4fcITM pic.twitter.com/I6rwqnZdDH
— Newsmax (@newsmax) November 10, 2021
Nemocnice boli zodpovedné až za 70 % celkovej produkcie odpadu. „Je nevyhnutné, aby sa v zdravotníckych zariadeniach – a najmä v rozvojových krajinách – zvýšila efektivita nakladania s plastami,“ napísali v štúdii vedci a zároveň vyzvali na vývoj materiálov šetrnejších k životnému prostrediu. Riešením je podľa nich aj voľba ochranných prostriedkov, ktoré možno použiť viackrát.
Ide o jednu z prvých štúdií, ktoré kvantifikujú rozsah plastového odpadu spojeného s pandémiou covidu-19. Vedci vyjadrili obavy o životné prostredie už dávnejšie, a to najmä vzhľadom na zvýšenú spotrebu jednorazových rúšok a rukavíc.