Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
Tento článok je PR správa spoločnosti ASFK.
12. októbra 2021 o 10:30
Čas čítania 2:03
Sponzorovaný obsah

Češka, ktorá sa zaľúbila do Afganca a odišla za ním do Kábulu. Nový animák s netradičným príbehom si už môžeš pozrieť v kinách

FILMY A SERIÁLY MOJA AFGANSKÁ RODINA
Uložiť Uložené

Moja afganská rodina je nevšedný a citlivý príbeh, ktorý prezentuje kultúru v moslimskej rodine.

Hlavnou hrdinkou nového filmu Moja afganská rodina je Češka Herra, ktorá sa zamiluje do Afganca a odíde s ním do jeho rodnej krajiny. Film je adaptáciou úspešnej knihy Frišta novinárky Petry Procházkovej. V slovenských kinách sa predstaví už vo štvrtok 14. októbra 2021 vďaka distribútorovi, ktorým je Asociácia slovenských filmových klubov.

Moja afganska rodina
Zdroj: ASFK

Moja afganská rodina je príbeh Heleny alias Herry, ktorá opúšťa Prahu, aby sa v Kábule z lásky vydala za svojho spolužiaka Nazira. Okrem vidiny láskyplnej budúcnosti v početnej rodine Herru z Česka ťahá aj túžba po nových zážitkoch v exotickom prostredí.

K vysnívanej budúcnosti však nevedie ľahká cesta. Nie všetci majú také obrovské srdce ako Nazir a toľko zmyslu pre humor ako hlava rodiny – pokrokový a srdečný starý otec. Herra hľadá v novom svete svoje miesto a práve vtedy do jej života nečakane vstúpi citlivý chlapec Mad, pochádzajúci z ďalekých hôr. Ukazuje sa, že šťastie si človeka môže nájsť v situáciách, kde ich najmenej očakáva.

Pohľad do intimity moslimskej rodiny

Film vznikol na motívy knihy Frišta novinárky, spisovateľky a humanitárnej pracovníčky Petry Procházkovej. Režisérka zámerne hľadala predlohu, ktorá nie je ako stvorená na animáciu – chcela dokázať, že i animáciou je možné zobraziť mnohovrstvový príbeh ako v hranom filme.    

„Kniha ma od prvého momentu uchvátila svojou živosťou, bezprostrednosťou, s akou opisuje život v afganskej rodine. Dovtedy som sa o život v Afganistane nijak zvlášť nezaujímala, ale vďaka humoru hlavnej postavy Herry, jej ľahko ironickým komentárom z pohľadu Európanky som sa ocitla na mieste, kam by som sa bez nej nikdy nemohla pozrieť – do intimity moslimskej rodiny. Odrazu zistíte, že napriek mnohým rozdielom, ktoré tam panujú, je mnoho vecí podobných, nám dôverne známych,“ uvádza režisérka Michaela Pavlátová.

Moja afganska rodina
Zdroj: ASFK

Prvá dáma českého animovaného filmu

Česko-francúzsko-slovenský film Moja afganská rodina získal cenu poroty na festivale animovaného filmu vo francúzskom Annecy. Film bol uvedený v sekcii celovečerných filmov, kde sa predstavilo 12 filmov z celého sveta. Slovenská animovaná tvorba bola zastúpená v súťaži celovečerných filmov na najprestížnejšom festivale animovaných filmov po prvýkrát. 

Moja afganska rodina
Zdroj: ASFK

„Dôležité bolo pre mňa vidieť, že film funguje a že sa podaril. Avšak s cenou poroty je to omnoho lepšie! Mám neskutočnú radosť, a to aj za tím spolupracovníkov, producentov, spisovateľku Petru Procházkovú, že sa naše dlhoročné úsilie zúročilo. Dúfam, že cena pomôže filmu na jeho ceste k divákom,“ uviedla Pavlátová. Pre režisérku Michaelu Pavlátovú nie je cena na festivale v Annecy novinkou, bodovala tu aj svojimi filmami Tramvaj v roku 2012 a Repete v roku 1995, keď si odniesla krištáľ pre najlepší krátky film.

Okrem iného získala za svoje filmy niekoľko ocenení vrátane nominácie na Oscara za film Reči, reči, reči v roku 1991 a Zlatého medveďa v Berlíne za film Repete v roku 1995. V súčasnosti vedie Katedru animovanej tvorby na FAMU v Prahe.

Moja afganska rodina
Zdroj: ASFK

Slovenským divákom sa film predstaví v premiére 14. októbra 2021 a v kinách ho diváci uvidia vďaka distribučnej spoločnosti Asociácia slovenských filmových klubov a slovenskému koproducentovi BFILM. Film Moja afganská rodina vznikol v koprodukcii s Českou republikou a Francúzskom. Realizáciu filmu finančne podporili Audiovizuálny fond, český Státní fond kinematografie a grantový program Rady Európy Eurimages. Zoznam premietaní filmu nájdeš na stránke ASFK.

Domov
Zdieľať
Diskusia