„Keď magma vstúpi do morskej vody, dôjde k reakcii, ktorá spôsobí únik výparov, ktoré môžu byť toxické,“ varujú vedci.
Prúd lávy vytekajúcej zo sopky La Cumbre Vieja na španielskom ostrove La Palma už začal vtekať do vôd Atlantického oceánu. Stalo sa tak po tom, čo láva deväť dní ničila na ostrove obydlia a úrodu. Informovala o tom TASR.
Nad oceánom sa sformovali biele oblaky toxického dymu. Úrady ľudí už v pondelok varovali, aby našli bezpečné miesto na úkryt. Evakuovať museli tisíce ľudí a tri pobrežné dediny.
#Nature 📹 Grandes colonnes de fumée et "delta" de lave dans les eaux de #LaPalma, Espagne
— Meteored | tameteo (@MeteoredFR) September 30, 2021
L'arrivée de coulées de lave 🌋 dans l'océan est à l'origine de la modification du littoral sud de #Tazacorte. Pour l'instant, la qualité de l'air dans la région est bonne. pic.twitter.com/cvt0MZqsO9
Vedci totiž varujú, že „keď magma vstúpi do morskej vody, dôjde k reakcii, ktorá spôsobí únik výparov, ktoré môžu byť toxické“. „Vdýchnutie alebo kontakt s kyslými plynmi a kvapalinami môže dráždiť pokožku, oči a dýchacie cesty a spôsobiť problémy s dýchaním, najmä u ľudí s už existujúcimi ochoreniami dýchacích ciest,“ varoval Miguel Ángel Morcuende, technický riaditeľ úradu pre núdzové plánovanie v prípade sopečnej činnosti.
Láva doteraz zničila takmer 600 domov a 258 hektárov povrchu ostrova v meste La Palma. Ostrov bol vzhľadom na dôsledky erupcie sopky vyhlásený za oblasť postihnutú prírodnou katastrofou.