Postav sa pred dilemy, ktorým čelí aj Nestlé. Prečo sa nedá prestať s používaním palmového oleja zo dňa na deň?
Spoločnosť Nestlé, ktorá je známa hlavne svojou výrobou sladkostí, sa rozhodla ľuďom vysvetliť, prečo plánuje aj naďalej používať palmový olej vo svojich výrobkoch a aké dilemy pri jeho získavaní rieši. Práve za palmový olej je často veľmi kritizovaná. Nie je však jediná. Každá spoločnosť pristupuje k tejto otázke inak. Nestlé sa rozhodlo ľuďom ukázať, prečo nie je také jednoduché zo dňa na deň prestať používať palmový olej.
Palmový olej je často označovaný za surovinu s najväčším negatívnym vplyvom na životné prostredie. Má síce mnoho benefitov a výnimočných vlastností, ktorými iné oleje nedisponujú, ale problémom je jeho výroba. Oproti ostatným rastlinným olejom je jeho výhodou, že zaručuje dlhšiu trvanlivosť, neprepaľuje sa, pri izbovej teplote sa neroztápa a je odolný voči oxidácii. Využíva sa nielen v potravinárskom priemysle, ale aj v kozmetike a tiež ako biopalivo.
Odlesňovanie pralesov, detská práca a zmena klímy
S výrobou palmového oleja je však spojených hneď niekoľko problémov. Všetko sa začína pri odlesňovaní a vypaľovaní dažďového pralesa. S tým je spojené aj ohrozenie prirodzeného biotopu a ohrozených živočíchov. Ďalej je to znečisťovanie pôdy, vody, nútená práca a porušovanie ľudských práv.
Nedá sa len tak nahradiť
Väčšina ľudí, ktorí bojkotujú palmový olej, odkazuje spoločnostiam, ktoré ho používajú, nech ho skrátka prestanú používať. Nie je to však také jednoduché. Ako uvádza aj WWF, nahradenie palmového oleja iným rastlinným olejom by mohlo vytvoriť ešte viac problémov a nie je to ideálne riešenie.
Palma totiž dokáže produkovať viac oleja na malej ploche; 35 % globálneho dopytu palmového oleja vyžaduje 10 % plochy Zeme. „Na získanie rovnakého množstva alternatívnych olejov, ako je sójový alebo kokosový olej, by sme potrebovali 4- až 10-krát viac pôdy, čo by problém len presunulo do iných častí sveta a ohrozilo by iné biotopy a druhy,“ uvádza WWF.
Ako vyriešiť túto situáciu?
Ako vidíš, úplne prestať používať palmový olej alebo ho nahradiť tiež nie je bezproblémové. Situáciu preto treba riešiť postupne, vďaka malým krokom. Jedným z nich je podpora udržateľnej výroby palmového oleja. Prostriedkom na dosiahnutie tohto cieľa je postupná zmena dodávateľského reťazca, podpora a edukácia poľnohospodárov, zavádzanie udržateľných poľnohospodárskych postupov, ochrana a regenerácia ekosystémov. Tá je zastrešená organizáciou The Roundtable of Sustainable Palm Oil (RSPO). Nestlé sa už pred niekoľkými rokmi zaviazalo k udržateľnému získavaniu palmového oleja a nájdeš ho na zozname medzi spoločnosťami s certifikátom RSPO.
Nestlé si je vedomé mnohých problémov spojených s výrobou palmového oleja a rozhodlo sa ich predviesť na interaktívnom webe projektu Beneath the Surface. Je to jednoduché. Prostredníctvom otázok si postavený pred rovnaké dilemy, ktorým čelí aj táto spoločnosť. Mali by prestať kupovať palmový olej od drobných farmárov, ktorí prispievajú k odlesňovaniu? Rozhodnutie je na tebe – podľa toho, či povieš áno alebo nie, zistíš, aké to bude mať následky. Dozvieš sa viac o probléme odlesňovania, nútenej práce a o ďalších komplikáciách, ktoré sú s produkciou palmového oleja spojené.