Od starých klasík po luxusný McLaren F1.
Svetovo známi gangstri, mafiánski bosovia a narkobaróni si za svoje špinavé peniaze zafarbené krvou užívali výnimočný luxus. Niektorí z nich bohatstvo investovali napríklad do luxusných vozidiel.
Drogový bos Pablo Escobar sa pýšil napríklad vozidlom Porsche 911 RSR a v zbierke doživotne odsúdeného El Chapa by sme našli špičkový McLaren F1. Od drogových bosov z Kolumbie a Mexika sme sa presunuli aj do Londýna, kde svojho času vládli bratia Ronnie a Reggie Krayovci jazdiaci na Jaguari 420G.
Výnimočnými kúskami sa však pýšili aj mafiáni z USA. Hlava rodiny Gambinovcov John Gotti vlastnil červený kabriolet Jaguar XKE a Nucky Johnson sa mohol pochváliť bordovým modelom Rolls-Royce Silver Ghost z roku 1923.
- Prečo známemu gangstrovi polícia zobrala jeho nepriestrelné auto.
- Na čom jazdil Al Capone.
- Ktorý slávny gangster bol schizofrenik.
- Čie vozidlo malo väčšiu ochranu než auto prezidenta Harryho Trumana.
- Ktoré z automobilov slávnych gangstrov a narkobarónov sa zachovali dodnes.
Mickey Cohen | Cadillac Sixty Special
Mickey Cohen sa od detstva zaujímal o box, no nakoniec sa dal na dráhu zločinu. V 30. rokoch 20. storočia spolupracoval so slávnym gangstrom Bugsym Siegelom, ktorý stál v podstate za zrodom Las Vegas. Pre Siegela robil široké spektrum špinavej práce a nevyhýbal sa ani vraždám. Z dvojice sa stali priatelia a po nájomnej vražde Bugsyho z júna 1947 vraj Mickey Cohen podľa webu All that's interesting veľmi zúril a chcel sa pomstiť.
Aj Cohen sa však musel konfrontovať s pokusmi o jeho zavraždenie, pričom mu raz vybuchol dom. Aby sa vyhol osudu, aký čakal množstvo mafiánov, dal si vyrobiť opancierovaný automobil Cadillac (Fleetwood) Sixty Special, píše autor knihy Mickey Cohen: The Life and Crimes of L.A.'s Notorious Mobster. Ako jeden z mála slávnych gangstrov zomrel prirodzenou smrťou – v roku 1976 ho zabila rakovina.
Z jeho vozového parku vytŕčal najmä vyššie spomínaný obrnený Cadillac (Fleetwood) Sixty Special z roku 1950, o ktorom sa hovorilo, že má lepšiu ochranu ako auto prezidenta Harryho Trumana. Cohena stál tento kúsok údajne 17-tisíc dolárov, no netrvalo dlho a auto predal za 12-tisíc dolárov spoločnosti Texas Stock Car Racing Association, ktorá auto vystavila ako atrakciu.
Hlavným dôvodom bol fakt, že nemal licenciu na vlastníctvo a riadenie obrneného vozidla, v dôsledku čoho mu ho zaistila polícia. Osemvalcový Cadillac prežíva dodnes, je vystavený v múzeu automobilov Southward v meste Paraparaumu na Novom Zélande.
Al Capone | Cadillac Town Sedan
Pri slovnom spojení americká mafia 20. storočia sa väčšine ľudí vybaví meno Al Caponeho. Ten sa okrem iného preslávil brutálnym masakrom na svätého Valentína z roku 1929, keď dal povraždiť 7 svojich konkurentov.
Al Caponeho mentorom sa v mladosti stal mafián Johnny Torrio, ktorý bol aj krstným otcom jeho dieťaťa, uvádza History. Torrio sa po útokoch na svoju osobu dočasne stiahol do Talianska a Al Capone prevzal vedenie ich skupiny. Vypracoval sa v období americkej prohibície a do roku 1929 ovládol trh s ilegálnym alkoholom v Chicagu.
Do väzenia ho nakoniec nedostali za vydieranie ani vraždy, ale za daňové úniky, za ktoré si odsedel 6 a pol roka. Odsúdili ho síce na 11 rokov, no z väzenia sa dostal skôr pre svoje chabé zdravie. Zomrel v roku 1947 na zastavenie srdca.
Jeho najslávnejším vozidlom bol nepochybne Cadillac Town Sedan v zeleno-čiernej farebnej konfigurácii s hnedým interiérom. Stále pojazdný exemplár v pôvodnom stave s V8 (cca 95 koní), so 4-stupňovým manuálom, s výhradne zadným pohonom a nepriestrelnými oknami je z roku 1928. Jeho hodnota je rovný milión dolárov.
Čo sa dozvieš po odomknutí?
- Ktorý slávny zločinec mal v garáži najväčší klenot.
- Kto si vyrobil zbraň z dreva, ktorou oklamal strážnikov vo väzení.
- Čím je výnimočné unikátne Porsche Pabla Escobara.
- V čom spočíva zaujímavosť pri atentáte na Paula Castellaneho.
- Aký zaujímavý príbeh sa viaže na doposiaľ nenájdené legendárne vozidlo El Chapa.