Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Sobota 11. 7. 2020 meniny má Milota

hľadaj na refresheri

Chceš dostávať notifikácie aj na tomto zariadení?
Zaujímavosti
6
Jakub Paulík
11. november 2018, 10:40
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

Gangster, ktorý takmer zabil nacistu Göringa, mal blízky vzťah s Frankom Sinatrom a mafiu priviedol do Las Vegas

Benjamin Siegel stihol za svoj relatívne krátky život mnohé.

Jakub Paulík
11. november 2018, 10:40
Gangster, ktorý takmer zabil nacistu Göringa, mal blízky vzťah s Frankom Sinatrom a mafiu priviedol do Las Vegas
Zdroj: wikipedia.org
Musíš byť prihlásený/á , aby si mohol uložiť článok.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
6
Uložiť na neskôr.
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

Rodený židovský Rakúšan, ktorého však ľudia poznali predovšetkým ako obávaného amerického gangstra, doplatil na svoje chyby vraždou. Podobných osudov by sme medzi mafiou mohli nájsť naozaj veľa, no Benjamin Siegel alias Bugsy bol čímsi výnimočný. Okrem toho, že pre mafiu spropagoval slávne Las Vegas, koluje o ňom aj jedna skvelá legenda.

 

V roku 1939 vycestoval do Talianska, kde sa diktátorovi Mussolinimu pokúšal predať výbušniny, ktoré mali byť účinnejšie než dynamit. Údajne sa ale neskôr stretol aj s vysokým predstaviteľom nacistického režimu.  Malo ísť o ríšskeho maršála Hermanna Göringa. Ich stretnutie však kvôli poznámkam voči Židom takmer skončilo streľbou.

 

Vraví sa, že po tom, čo Göring začal nahlas prejavovať svoje protižidovské názory, Bugsy jeho reči jednoducho nemohol vystáť a Göringa chcel na mieste zastreliť. Od tohto pre ľudstvo prospešného kroku ho však mala odhovoriť hostiteľka grófka Dorothy DiFrasso. Nebyť jej zásahu, Hitler by prišiel o hodnotného spojenca.

 

Benjamin Siegel osobne

Gangster, ktorý takmer zabil nacistu Göringa, mal blízky vzťah s Frankom Sinatrom a mafiu priviedol do Las Vegas

 

Šialený „Bugsy“ a vznik jeho prezývky

Síce mal mladý Benjamin Siegel rakúsky pôvod, narodil sa už priamo do sveta rozkvitajúcej Ameriky 20. storočia. Vyrastal v meste, ktoré podľa hviezdneho speváka Franka Sinatru spojovaného s mafiou jednoducho nikdy nespí. New York nepoznal spánok, no za to bol v určitých častiach liahňou nebezpečného zločinu.

 

Netrvalo to príliš dlho a Siegel sa vo svete nebezpečnej ulice naučil chodiť viac než zdatne. Benjamin nepatril medzi hlúpych zločincov, ale vynikal najmä svojou temperamentnou a miestami mimoriadne agresívnou povahou.

 

Priatelia o ňom odjakživa vraveli, že je šialený ako ploštica – „crazy as bedbug“. Práve z tejto frázy neskôr vznikla jeho prezývka Bugsy, ktorú údajne nemal vôbec v obľube. A je zrejmé, že len málokto mu s ňou dokázal mávať pred tvárou. Priatelia ho však vždy volali Ben.

 

V gangsterských začiatkoch sa spojil s ďalším židovským zločincom menom Meyer Lansky. Z Lanskyho sa v neskoršom období stal jeden z najvýznamnejších členov amerického podsvetia, ktorý spolupracoval aj s veľkým Luckym Lucianom.

 

Na rozdiel od Luciana a Bugsyho sa však dožil úctyhodných 80 rokov, čo je pri kariére mafiána skutočnou raritou. Oproti jeho niekdajšiemu priateľovi Bugsymu pobudol Lansky na Zemi takmer dvakrát dlhšie. K jeho smrti sa však dostaneme až neskôr.

 

Lucianov nebezpečný výraz

Gangster, ktorý takmer zabil nacistu Göringa, mal blízky vzťah s Frankom Sinatrom a mafiu priviedol do Las Vegas

 

Od zelenáča po majiteľa luxusného apartmánu

Lansky a Siegel sa v mladosti spočiatku sústreďovali na menšie krádeže aut a vydieranie (alebo teda „vypaľovanie“) obchodníkov a ako mnohí ďalší zločinci sa vytiahli v období americkej prohibície.

 

V rovnakom čase spojili svoje sily s obávaným Luckym Lucianom. Na to, aby sa stal Luciano veľkým šéfom, ale potreboval odstrániť svojho konkurenta Salvatoreho Maranzanu. Na jeho vraždu si Luciano najal štyroch vrahov, medzi ktorých údajne patril aj Bugsy Siegel.

 

S pribúdajúcimi financiami na svojom konte si mohol Bugsy dovoliť kúpiť drahé obleky a taktiež apartmán v preslávenom hoteli na Manhattane Waldorf Astoria. Spolu s peniazmi sa ale u neho zvyšoval aj počet zabitých konkurenčných gangstrov. 

 

Siegel sa kvôli odvete musel dostať z mesta, a preto odcestoval do Kalifornie, kde taktiež dostal za úlohu rozšíriť vplyv Lucianovej rodiny. Písal sa rok 1937 a Bugsy začal získavať cenné kontakty vo filmovom biznise. V tomto období sa spriatelil aj so slávnym Frankom Sinatrom a jeho známi tvrdili, že začal tajne túžiť po kariére herca.

 

Frank Sinatra

Gangster, ktorý takmer zabil nacistu Göringa, mal blízky vzťah s Frankom Sinatrom a mafiu priviedol do Las Vegas

 

Stavba kasína a problémy s financiami

Koncom 20. rokov 20. storočia sa oženil so svojou partnerkou Esther Krakow, s ktorou neskôr splodil dve dcéry. Ich vzťah ale skončil kvôli neskoršiemu Bugsyho vyznávaniu polygamie, kedy neodmietol žiadnu peknú herečku.

 

V Kalifornii pôsobil niekoľko dlhých rokov, na čo sa presunul do mesta hazardu – Las Vegas. Hazard bol vo Vegas už nejakú dobu legalizovaný a Bugsy vycítil svoju podnikateľskú príležitosť. Jeho plány mu schválila mafiánska rodina, od ktorej si požičal 1,5 milióna $. Tie investoval do výstavby kasína Flamingo. Postupom času sa ale Bugsy dostal do dlhov.

 

NAČÍTAŤ ČLÁNOK BEZPLATNE
Predplať si REFRESHER+ a získaj ďalšie výhody

Tento článok dočítaš bezplatne, no s predplatným REFRESHER+ získaš prístup ku viac ako 1071 zamknutým článkom a dostaneš ďalšie benefity.

VYSKÚŠAŤ BEZPLATNE
Kedykoľvek ho jednoducho zrušíš
Upozorníme ťa 2 dni pred prvou platbou
Prvý týždeň 0 €, potom 3.99 € mesačne
S REFRESHER+ môžeš čitať aj tieto články
Ako tvoria hudbu Astralkid22, Konex, Franto a ďalší? Pýtali sme sa tých najlepších slovenských raperov a producentovAko tvoria hudbu Astralkid22, Konex, Franto a ďalší? Pýtali sme sa tých najlepších slovenských raperov a producentov
Matka synov predala za 500 dolárov, ľudia ich chceli zabiť. Oženili sa so sestrami, s ktorými mali 21 detíMatka synov predala za 500 dolárov, ľudia ich chceli zabiť. Oženili sa so sestrami, s ktorými mali 21 detí
Churchill začal popíjať pred obedom a končil po polnoci. Nacisti zasa alkoholikov sterilizovali. Čo všetko spôsobil alkohol?Churchill začal popíjať pred obedom a končil po polnoci. Nacisti zasa alkoholikov sterilizovali. Čo všetko spôsobil alkohol?
VIAC

Väčšie náklady vznikli najmä kvôli tomu, že Bugsy nemal s riadením stavby žiadne skúsenosti, a preto častokrát nakupoval predražený materiál, prípadne sa nechal od obchodníkov ľahko oklamať. Taktiež vzniklo podozrenie, že jeho milenka Virginia Hill prevážala mafiánske peniaze do európskych bánk.

 

Koncom roku 1946 sa konalo stretnutie mafiánskych pohlavárov, medzi ktorými okrem Luckyho Luciana sedel aj Siegelov kamarát z detstva Meyer Lansky. Ten konferenciu gangstrov presvedčil, aby to s jeho priateľom Bugsym ešte nevzdávali, čím mu zhruba o pol roka predĺžil život.

 

Meyer Lansky

Gangster, ktorý takmer zabil nacistu Göringa, mal blízky vzťah s Frankom Sinatrom a mafiu priviedol do Las Vegas

 

Večerné čítanie novín prerušila streľba

Pred koncom roka 1946 ešte nedostavané Flamingo otvorilo brány svetu. Medzi bežnými návštevníkmi boli pozvané aj mnohé filmové hviezdy, no zárobky kasína neboli vôbec postačujúce. Na druhom stretnutí mafiánskych šéfov sa už teda rozhodlo, že Bugsy musí „ísť pod zem“, a pred jeho osudom ho tentokrát nedokázal ochrániť nikto.

 

20. júna 1947 sa vo večerných hodinách Bugsy nachádzal vo vile svojej milenky Virginie v Beverly Hills. Tá ale aktuálne nebola doma. Počas čítania Los Angeles Times ho mali cez okno zasiahnuť 4 guľky. Dve z toho skončili v jeho trupe a zvyšné dve preleteli skrz jeho hlavou. Zvyšných 5 nábojov minulo svoj cieľ. Benjamin Siegel bol na mieste mŕtvy.

 

V miestnosti s Bugsym v danej chvíli sedel aj jeho priateľ Allen Smiley, ten sa ale našťastie po prvých zásahoch pohotovo vrhol na zem. Jeho kamarátovi Benovi však už nebolo pomoci. O tom, kto vlastne rozhodol o jeho smrti, nie je príliš veľa pochýb. Teórií o možnom vrahovi však nájdeme neúrekom.

 

Bugsyho telo

Gangster, ktorý takmer zabil nacistu Göringa, mal blízky vzťah s Frankom Sinatrom a mafiu priviedol do Las Vegas

 

Možné teórie o jeho smrti

Niektorí od začiatku ukazovali prstom na zabijaka z New Yorku menom John „Frankie” Carbo, no spomína sa aj zabijak Frankie Carranzo. Ďalšia teória ale vraví, že za jeho popravou vôbec nemusela stáť Lucianova mafia. A dôvody?

 

Siegelova poprava by totiž nemohla prebehnúť bez odobrenia Luckyho Luciana, ktorý bol blízkym priateľom Lanskyho, no a ten zase Siegelov. Kasíno Flamingo sa navyše údajne z počiatočných strát pozviechalo a Siegel všetky mafiánske investície dokázal preplatiť naspäť.

 

Z toho neskôr vzniklo tvrdenie, podľa ktorého mal byť vrahom brat Bugsyho partnerky. Siegelova výbušná povaha údajne neraz viedla k hádkam a následnému fyzickému násiliu na Virginii. Jej brat a zároveň vojak útoky na svoju sestru prestal tolerovať, a preto Bugsyho v neprítomnosti Virginie odstránil.

 

Gangster, ktorý takmer zabil nacistu Göringa, mal blízky vzťah s Frankom Sinatrom a mafiu priviedol do Las Vegas

 

Taktiež by sme sa mohli dopracovať k teóriám, ktoré tvrdia, že jeho vražda bola nariadená inými mafiánskymi skupinami z Chicaga či Detroitu. V skutočnosti však z atentátu na Bugsyho nebol nikto obvinený a dokonca ani jeho priateľ Allen Smiley do svojej smrti netušil, kto za ním vlastne stál.

 

The Fabulous Flamingo neskôr prevzali ľudia od Meyera Lanskyho a medzi rokmi 1974 až 2000 patrilo Flamingo rodine Paris Hilton. V danej dobe nieslo kasíno názov Flamingo Hilton Las Vegas. V súčasnej dobe ho vlastní firma Caesars Entertainment Corporation, ktorej patrí približne 50 kasín, hotelov a 7 golfových ihrísk.

Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
Pridaj sa k tým, ktorí nás podporili. Predplať si R+ VIAC
Ohodnoť článok
54
Zdieľaj článok
Hodnotenie tohto článku je dostupné len s aktívnym predplatným REFRESHER+.
Predplatiť si
Zrušiť
Pri hodnotení článku nastala chyba. Skús sa nanovo prihlásiť a znova ohodnotiť článok.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Dostávaj najlepší obsah mailom
Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah.
Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.
Posielať email
Najčítanejšie
Domov
Zdielať
Diskusia
Hľadať
Viac
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.
Záleží nám na súkromí čitateľov. Práve aj z toho dôvodu ti poskytujeme detailné informácie o tom, ako využívame súbory cookies a iné technológie zabezpečujúce správne fungovanie a rozvoj stránky. Pre viac informácií si prečítaj naše Zásady ochrany osobných údajov , kde nájdeš ako používame súbory cookies, prípadne sa oboznám Podmienkami používania portálu platných od 24.5.2018. Spracovaniu cookies môžeš zabrániť, alebo zmeniť svoje preferencie v nastaveniach internetového prehliadača, prípadne pre detailnejšie nastavenie klikni na viac možností nižšie.
Upozornenie na právo nastavenia ochrany osobných údajov na Refresheri

Vzhľadom na existujúce a aj chystané zmeny v zákonoch ti dávame možnosť detailného nastavenia spracovania osobných údajov a preferencií spojených so spracovaním osobných údajov.

Prečítaj si možnosti, posuň zobrazenie nadol, nastav si svoje preferencie a klikni na tlačidlo súhlasím, keď budeš chcieť pokračovať do služieb Refresheru. Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie v tvojom prehliadači. Sú natoľko dôležité, že ich budeme musieť použiť pre zapamätanie si toho, že si toto okno potvrdil/a, v opačnom prípade by sme ti ho museli zobrazovať znova a znova.

Údaje, ktoré spracovávame, keď používaš Refresher
Zo strany Refresheru zbierame tieto osobné údaje:
 • Keď navštíviš Refresher, uchovávame si informácie o tom, ktoré články si prečítal, identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, alebo IP adresu v prípade prihlásenia do účtu, súbory cookie a poloha.
 • Pri prihlásení do účtu e-mailovú adresu
Prečo zbiera Refresher tieto údaje:
 • Na zlepšenie kvality našich web stránok a vývoj nových webových služieb
 • Na vykonávanie analýz a meraní, s cieľom pochopiť, ako sú naše web stránky využívané
 • Na to, aby sme nezobrazovali obsah, ktorý si už videl
 • Pre zobrazovanie prispôsobenejší obsah, ako sú napríklad relevantnejšie články
 • Pre schopnosť identifikovať ťa ako užívateľa pri prihlasovaní do svojho účtu
Zbierame údaje pre partnerov a reklamné siete:
 • identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, súbory cookie a poloha.
Prečo zbierame tieto údaje pre partnerov, tretie strany a reklamné siete:
 • Na to, aby mohli fungovať a zobrazovali relevantnejšie a užitočnejšie reklamy.
Zoznam reklamných sietí a nastavenia reklám

Nevyhnutné osobné údaje - cookies - pre zobrazovanie reklám zbierame pre nasledujúce spoločnosti:

Google (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)
Formulár kontakt v súvilosti s osobnými údajmi >

AdForm (AdForm Aps,Wildersgade 10B, 1. Sal., DK-1408, Copenhagen, Denmark, ID: 26434815)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

Seznam (Seznam.cz, a.s, Radlická 3294/10, 150 00, Praha 5, 26168685)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

 

Možnosť vypnúť si personalizovanie reklám a zbieranie osobných údajov pre jednotlivých partnerov:

Upraviť nastavenia typov reklám Google - personalizovanie od spoločnosti Google

Upraviť nastavenia typov reklám AdForm - personalizovanie od spoločnosti AdForm

 

Svoje nastavenia pre všetky ostatné reklamné siete, aj tie, ktoré na Refresheri nenájdeš, si vieš prezrieť na stránke youronlinechoices.com/uk/your-ad-choices

Meranie návštevnosti

Google, Služba Google Analytics (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)

Vlastníci webových stránok používajú na zlepšenie funkčnosti svojich stránok údaje zhromaždené službou Google Analytics. Zhromažďovanie údajov môžete deaktivovať tak, že si stiahnete a nainštalujete doplnok pre svoj prehliadač.

Stiahnuť doplnok pre prehliadač

Gemius (Gemius s.r.o. Na Výsluní 201/13 100 00 Praha 10 Česká republika)

Spoločnosť Gemius podobne ako služba Google Analytics vyhodnocuje a meria návštevnosť na niektorých webových stránkach. Na meranie využíva Cookies, ktoré si môžeš deaktivovať vo svojom prehliadači.

Hotjar (Hotjar Limited, company number C 65490, Level 2, St Julian’s Business Centre, 3, Elia Zammit Street, St Julian’s STJ 1000, Malta)

Hotjar využívame na analýzu návštevnosti a správanie sa užívateľov. Vytvára nám mapu aktivity návštevníkov, na webových stránkach, ktoré vizualizuje a vyhodnocuje. Tieto informácie nie sú zbierané vždy, nikdy nie sú spárovateľné s aktivitami užívateľov a teda nie je možné identifikovať jednotlivcov, ale Hotjar ti môže nastaviť súbory Cookies.

Ovládacie prvky súvisiace s prehliadačom

Nastavenia súborov cookie

Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie vo vašom prehliadači a slúžia na zlepšenie prostredia pri používaní internetu.

Ak napríklad na určitom webe nastavíte predvolený jazyk, súbory cookie pomôžu prehliadaču zapamätať si túto voľbu. Niektoré alebo všetky súbory cookie môžete tiež zablokovať, to však môže viesť k zastaveniu fungovania niektorých funkcií na internete.

Mnoho webov napríklad vyžaduje zapnuté súbory cookie vtedy, keď sa chcete prihlásiť. Informácie o tom, ako upraviť nastavenia súborov cookie, nájdete v zdrojoch pomocníka vášho prehliadača.

Zásady ochrany osobných údajov

Prečítaj si naše Zásady ochrany osobných údajov

Ďalšie informácie o tom, ako Refresher používa na zlepšenie služieb
 • Prihlasovanie - pre účely prihlasovania potrebujeme tvoju emailovú adresu.
 • Prispôsobenie - pre zistenie toho, čo ťa zaujíma, vytvárame tvoj unikátny profil. Ak nejaké informácie pozbierame, nájdeš ich vo svojich nastaveniach súkromia a profil môžeš upraviť, alebo zmeniť, alebo celé personalizovanie vymazať.
Ako zmeniť nastavenia spracovania osobných údajov?

Ak zmeníte názor, kedykoľvek tieto údaje môžete zmeniť na adrese https://refresher.sk/nastavenia/sukromie.
Ak nechceš vidieť toto okno, ak nás navštívíš z iného zariadenia alebo prehliadača, prihlás sa a tvoje preferencie si zapamätáme.