Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
22. júla 2021 o 13:28
Čas čítania 0:57
Adam Novosad

Ženy na Slovensku pijú čoraz viac alkoholu a dobiehajú mužov

NEWS ALKOHOL
Uložiť Uložené

Pandémia zrejme závislosť od alkoholu zhoršila, ale na štatistikách sa to zatiaľ neprejavilo.

Ženy pijú čoraz viac alkoholu, dobiehajú mužov a stierajú rozdiely, ktoré medzi pohlaviami doteraz existovali. Takéto závery predstavila Všeobecná zdravotná poisťovňa, ktorá za posledný rok evidovala viac ako 30-tisíc poistencov liečiacich sa zo závislosti od alkoholu.

Poisťovňa však upozorňuje, že ťažko povedať, koľko ľudí na Slovensku spĺňa definíciu závislosť od alkoholu, pretože minuloročná pandémia skomplikovala diagnostiku.

Aj keď sa v minulom roku oproti roku 2018 znížil počet závislých z 35-tisíc na 30-tisíc, podľa hovorcu Všeobecnej zdravotnej poisťovne Mateja Neumanna môže byť skutočný stav opačný a trend mohol v dôsledku sociálnej izolácie vystreliť smerom hore.

alkohol
Zdroj: Wikimedia Commons/Kai Hendry

„Mnohí, ktorí už dlhšie úspešne abstinovali, sa práve počas pandémie opäť rozbehli v pití, a to z dôvodu sociálnej izolácie, ku ktorej prispeli epidemické opatrenia a nariadený home office,“ vysvetľuje riaditeľ Centra pre liečbu drogových závislostí Ľubomír Okruhlica. Podľa neho sa v poslednom období po uvoľnení opatrení objavuje čoraz viac ľudí, ktorí dodatočne hľadajú odbornú pomoc.

Odporúčané
Zomierajúci neočkovaní pacienti ma dnes prosia, aby som im rýchlo dala vakcínu. Je príliš neskoro, hovorí lekárka Zomierajúci neočkovaní pacienti ma dnes prosia, aby som im rýchlo dala vakcínu. Je príliš neskoro, hovorí lekárka 22. júla 2021 o 11:47

Na Slovensku bojuje so závislosťou od alkoholu najčastejšie skupina ľudí vo veku od 41 do 60 rokov. „Veľmi často ide o slušných ľudí, ktorí majú rodiny a prácu. Kým počas dňa dokážu fungovať a nepiť, po návrate domov si dajú pohár vína. Z pohára sú postupne dva, z občasného pitia sa stáva pravidelné, každý večer, a to, že už sú závislí, si uvedomia až vo chvíli, keď sa objavia prvé zdravotné ťažkosti,“ hovorí Okruhlica.

Slovensko je podľa neho zvláštnym fenoménom, kde v spoločnosti nie je akceptovaná abstinencia ako vlastné dobrovoľné rozhodnutie, ale len v prípade závažných zdravotných dôvodov. Tento fakt podčiarkujú popredné umiestnenia Slovenska v rebríčkoch krajín s najväčšou konzumáciou alkoholu vo svete.

Domov
Zdieľať
Diskusia