Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
12. júla 2021, 9:35
Čas čítania 0:54
Viktor Kniš TASR

Izraelský najvyšší súd priznal homosexuálnym párom právo mať dieťa prostredníctvom náhradnej matky

NEWS LGBT+
Uložiť Uložené

Rozhodnutie predstavuje zavŕšenie dlhoročného sporu.

Izraelský najvyšší súd v nedeľu priznal homosexuálnym párom a slobodným mužom právo mať dieťa prostredníctvom náhradnej matky. Informovala o tom agentúra AFP.


V súlade s verdiktom najvyššieho súdu, na ktorého čele stojí sudkyňa Esther Hajutová, musia byť všetky príslušné obmedzenia zrušené v priebehu šiestich mesiacov. Doterajšie reštrikcie podľa súdu vážne porušovali ľudské práva niektorých skupín obyvateľstva.
Homosexuálne páry a slobodní muži budú môcť potom využiť služby náhradných matiek priamo v Izraeli a nebudú musieť za týmto riešením cestovať do zahraničia, napríklad do Indie, Nepálu, Thajska či USA, ako to bolo doposiaľ.


Rozhodnutie predstavuje zavŕšenie dlhoročného sporu, ktorý sa začal pred viac ako desiatimi rokmi. Stúpenci tohto kroku hovoria o posilnení princípu rovnosti v izraelskej spoločnosti, zatiaľ čo kritici o narušovaní hodnôt tradičnej rodiny.

Odporúčané
Chceš nezáväzný sex alebo dlhodobý vzťah? Prezradí to aj tvoja tvár, zistili výskumníci Chceš nezáväzný sex alebo dlhodobý vzťah? Prezradí to aj tvoja tvár, zistili výskumníci 11. júla 2021, 16:28


Náhradné materstvo je v židovskom štáte legálne od roku 1996. Najskôr mohli túto možnosť využiť len heterosexuálne páry a neskôr aj slobodné ženy.


Za rozšírenie tohto práva aj na homosexuálne páry a slobodných mužov od roku 2010 bojoval popredný predstaviteľ izraelskej LGBT komunity Etai Pinkas, ktorý má so svojím partnerom tri deti vynosené náhradnými matkami v Indii a Thajsku.


Podobný verdikt izraelský najvyšší súd vyniesol aj vlani vo februári, avšak jeho uvedenie do praxe v parlamente zmarili ultraortodoxní poslanci. Súd preto v nedeľu vo veci vyniesol nové, definitívne rozhodnutie.


Predstaviteľ pravicovo-náboženskej strany Židovský domov Bezalel Smotrič ho komentoval slovami, že izraelská spoločnosť stráca svoj židovský charakter.

Domov
Zdieľať
Diskusia