Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
Tento obsah je sponzorovaný obsah spoločnosti Nestlé.
22. júna 2021 o 18:29
Čas čítania 2:05
Sponzorovaný obsah

Odlesňovanie je obrovský problém. Vedie k erózii pôdy a ku klimatickým zmenám. Ako mu môžeš pomôcť zabrániť?

ZAUJÍMAVOSTI
Uložiť Uložené

Odlesňovanie je dlhodobý globálny problém. Zlé hospodárenie a bezohľadnosť voči životnému prostrediu vedú k rozsiahlemu odstraňovaniu lesných plôch, čo spôsobuje dramatické zmeny klimatických podmienok, presun rastlín a živočíchov aj ich vymieranie.

Odlesňovanie je známy globálny problém, ktorý prispieva k tomu, že živé oblasti a vegetácia sa menia na pusté a neplodné časti krajiny. Výsledkom odlesňovania je zvyšujúci sa výskyt potravinovej neistoty, degradácie pôdy a klimatické zmeny. Proti odlesňovaniu však možno bojovať prostredníctvom rôznych ochranných a zmierňujúcich opatrení, do ktorých sa často zapájajú nielen krajiny, ale čoraz častejšie už aj menšie či väčšie firmy.

Prečo sú lesy dôležité?

Lesy zohrávajú významnú sociálnu, hospodársku a environmentálnu úlohu. Podľa dát Európskej únie pokrývajú až 30 % územia starého kontinentu, pričom v nich môžeš nájsť až 80 % všetkej fauny a flóry. Z globálneho hľadiska lesy zaberajú asi 31 % rozlohy našej planéty a žijú v nich miliardy živočíchov. 

Dazdovy prales
Zdroj: Pexels.com

Mať zdravé lesy je preto nesmierne dôležité, a to najmä v boji proti klimatickým zmenám, ktorých vplyv čoraz viac pociťujeme. Lesy totiž z atmosféry pohlcujú škodlivý oxid uhličitý. Podľa National Geographic sa lesné porasty veľkosti Panamy každoročne strácajú odlesňovaním. Hlavným dôvodom je poľnohospodárstvo, rančovanie, neudržateľná ťažba dreva a priemyselný rozvoj.

Dazdovy prales
Zdroj: Pexels.com

Strata lesov prostredníctvom odlesňovania je spôsobená najčastejšie pestovaním kukurice, kávy, bavlny, sóje, palmového oleja či pšenice. Tieto plodiny však nezakotvujú pôdu, čo vedie k erózii pôdy až dezertifikácii.

Ako môžeš odlesňovanie pomôcť zastaviť? 

Existuje mnoho neziskových organizácií, ktoré sa venujú obnovovaniu lesných porastov alebo boju proti odlesňovaniu. Okrem ich podpory však môžeš začať aj od seba. Napríklad, ak si nebudeš kupovať produkty firiem, ktoré sa nesprávajú spoločensky zodpovedne a ich výroba je priamo závislá od masívneho odlesňovania a obmeny lesov za neúrodné územia. 

Problémy s odlesňovaním si uvedomujú už aj firmy

Problémy spojené s globálnym otepľovaním spôsobené odlesňovaním a vyšším dopytom po týchto plodinách sa snažia riešiť aj niektoré nadnárodné firmy, ktoré prichádzajú s plánmi, ako zmeniť svoju výrobu, aby neboli závislé práve od týchto plodín. Jednou z nich je aj spoločnosť Nestlé, ktorá sa zaviazala dosiahnuť nulové odlesňovanie.

Dazdovy prales
Zdroj: Pexels.com

V současné době až 90 % zemědělských komodit, které naše společnost zpracovává, jsou získávány udržitelně z ploch, které nevznikly odlesňováním. Pracujeme na tom, abychom brzy dosáhli 100 % a zároveň v příštích 10 letech vysadíme každý rok 20 milionů stromů v oblastech, odkud získáváme suroviny,“ potvrzuje tiskový mluvčí Robert Kičina, Nestlé Česko.

V plánu Nestlé je, aby už do roku 2022 všech 8 klíčových komodit, jako například palmový olej a sója, získávali výhradně z neodlesněných území. Více stromů znamená více stínu pro plodiny, více pohlcených emisí CO2, vyšší výnosy i pro farmáře, lepší biodiverzitu i zdraví půdy. K dosažení nulového odlesňování používají kombinaci nástrojů, včetně certifikace, mapování dodavatelského řetězce, ověřování dodavatelů na místě či ze satelitních snímků monitorovacího systému. Důležitou součástí závazku je také zavádění postupů tzv. regenerativního zemědělství. Tyto procesy zlepšují zdraví půdy a udržují a obnovují rozmanité ekosystémy. Nestlé motivuje zemědělce tím, že za dodané komodity vyplácí bonusy, nakupuje větší množství a spolufinancuje potřebné kapitálové výdaje.

Dazdovy prales
Zdroj: Pexels.com

Nestlé vyzýva ostatných k zníženiu odlesňovania

Boj proti odlesňování vyžaduje skutečnou transformaci všech globálních dodavatelských řetězců komodit – jedná se o společnou odpovědnost. Nestlé proto vyzývá další společnosti zabývající se výrobou spotřebního zboží, aby se zapojily do satelitního monitorování, zvýšily úsilí o dosažení dodavatelských řetězců bez odlesňování a transparentně informovaly o jejich pokroku. Tato výzva je urgentní, jelikož v této oblasti nadále přetrvávají značné nevyřešené problémy. Nestlé zároveň doufá, že podnítí další kolektivní kroky směrem k udržitelným dodavatelským řetězcům a pomůže transformovat celé odvětví.

Domov
Zdieľať
Diskusia