Vybrali sme to najhoršie, čo sme tento rok videli nielen v kinách, ale aj na Netflixe.
Veľmi sme sa tešili na znovuotvorenie kín. Hlavne na veľké blockbustery, ktoré si jednoducho najlepšie užiješ v kine a nie doma na obrazovke. O to väčšmi sme boli rozčarovaní a smutní, keď niektoré z očakávaných veľkofilmov dorazili a kvalitou absolútne nepresvedčili. Samozrejme, sklamania sa nájdu každý rok.
Tentoraz sme ich však cítili o čosi viac, a tak si zhrnieme tie najväčšie filmové sklamania prvého polroka 2021. Niektoré z týchto filmov sú priemerné či „fajn“, no od každého z nich sme v nejakom aspekte čakali oveľa viac, takže sklamaniami rozhodne sú.
1. Rýchlo a zbesilo 9
Posledné dva diely hlavnej série u nás v recenziách dostali 8/10 a spin-off Hobbs and Shaw zase 7,5/10. Sériu si užívame pre jej bizarnosť, skvelé akčné scény, zábavnú melodrámu medzi postavami a skvelú chémiu medzi hercami. Deviaty diel si však „ošéfoval“ Vin Diesel spoločne s režisérom Justinom Linom. Vyšachovali scenáristu Chrisa Morgana, Jasona Stathama ako Shawa a Dwayna Johnsona ako Hobbsa. Ak si už pri tejto vete zaňuchal „prúser“ rozmerov hodných naturálnych bicepsov Dwayna Johnsona, pripíš si do denníčka plusový bod.
Absenciu týchto pánov nepekne cítiť. Justin Lin nedokázal priniesť do akcie absolútne nič originálne a čerstvé. Aj humoru je menej, pričom sme mali pocit, že už aj tam dochádzajú nápady. John Cena znova dokázal, že pokiaľ máš v Hollywoode svaly, niekedy jednoducho nepotrebuješ vedieť o herectve ani ťuk, no a nepomohol mu ani scenár.
Stvárňuje totiž príšerne nudného záporáka. V celom filme navyše nebolo jednej osoby, ktorá by dokázala so Supermanom Vinom Dieselom a jeho Domom Torettom držať krok. Vznikol z toho nesústredený, nezaujímavý, neinovatívny a vzhľadom na predošlé diely aj celkom nudný a zbytočný diel Rýchlo a zbesilo.
Na desiatku by sme sa tešili jedine v prípade, keby sa vrátili Dwayne Johnson, Jason Statham a našiel by sa znova nejaký zaujímavý režisér, ktorý aj má nejaké originálne nápady.
Najlepšia vec na filme je pár sekúnd so Stathamom a Nissan Skyline Paula Walkera. Deviaty diel je nápadovo taký vyprahnutý, že sa aj naďalej musí spoliehať na takmer 10 rokov zosnulého herca. Kiná si pri svojom znovuotvorení zaslúžili oveľa kvalitnejší blockbuster (aj preto ti odporúčame, aby si radšej zašiel na Tiché miesto 2).

2. Godzilla vs Kong
Na rozdiel od Rýchlo a zbesilo sme tento film v recenzii aj relatívne chválili. Akcia bola fakt úžasná a na niektoré scény bola radosť sa pozerať. Film, ktorý nás mal potešiť svojou hravosťou a dvomi obrovskými monštrami dávajúcimi si „na držku“, svoje poslanie splnil, avšak o nič viac sa nesnažil a to nás sklamalo.
Postavy s IQ pod úrovňou bodu mrazu a sympatické asi ako tlieskanie poslancov v slovenskom parlamente? Hotovo, vybavené. Absolútne nezmyselný scenár a správanie postáv? Hotovo, vybavené. Nudní záporáci a scenár, ktorý ťa prinúti facepalmovať? Hotovo, vybavené.
Nikto od tohto epického blockbusteru nečakal Tarantinov scenár, ale aby sme nechápavo krčili tvár a prevracali oči zakaždým, keď skončí akcia a postavy začnú rozprávať, tak toho nás tvorcovia mohli ušetriť.
Z pohľadu akcie a súboja gigantov o sklamanie nešlo, a ak si od toho čakal len to, pravdepodobne sa ti snímka páčila. Ak si však dúfal, že to nebude úplne stupídne alebo že to aspoň bude mať sympatické ľudské postavy (keď už na nich stoja všetky predošlé filmy z tohto univerza), musel si byť sklamaný.

3. Army of the Dead
Zombie blockbuster od Zacka Snydera a Netflixu od nás dostal 5,5/10 a zrejme by sme mohli ísť ešte nižšie. Opäť raz až výnimočne dejovo plochý, emočne prázdny a herecky/postavami sterilný film, ktorý Snyderovi vôbec nevyšiel. Podarilo sa len celkom svieže zasadenie v Las Vegas zamorenom zombíkmi a akcia, ktorá mala grády a bola aj skvelo natočená, za čo si Snyder zaslúži pochvalu.
Všetko ostatné však bolo viac-menej „na facku“. Minimum humoru, ktorý nie vždy fungoval, neuveriteľné klišé, nefunkčná, zbytočná a nudná dejová línia o zlom vzťahu medzi otcom a dcérou, správanie postáv, ktoré ti nedá spať ešte aspoň týždeň po zhliadnutí… áno, my vieme, že je to film zo zombie žánru. Seriály a filmy z tohto prostredia sa dajú takmer v každom prípade označiť za všetko, len nie za čokoľvek premyslené.
Keby film Army of the Dead nebol drahým blockbusterom, ale béčkom s menším rozpočtom, v podstate by sa naň nedalo pozerať. Takto nás Snyder potešil aspoň nedopečenou jednohubkou, ktorá nemôže stačiť žiadnemu filmovému nadšencovi.
Takéto filmy si skutočný filmový nadšenec pozrie neochotne akurát tak so slovenským dabingom na pozadí pri nedeľňajšom obede u starkej. Skutočne to nie je nič, čomu by sme mali venovať svoj voľný čas (a už vôbec to nie je film, ktorý chceš ukázať kamošom, keď ich chceš presvedčiť, aby si predplatili Netflix a podporili tak jeho kvalitný obsah).

4. Mortal Kombat
Najnovšia celovečerná adaptácia slávnej videohry od nás dostala 4 body z desiatich a aj to sme museli veľmi prižmúriť obe oči. Dnes by sme šli s hodnotením ešte nižšie, ale už to vrátiť nemôžeme. Nový Mortal Kombat je zlý v každom jednom ohľade. Nectí si hernú predlohu, čo by bolo fajn, keby skúšal niečo zaujímavé v rámci vlastnej verzie príbehu. Lenže ani tá nie je ničím zaujímavá a originálna.
Naopak, postavy sú doslova hrozné a želáš si, aby na ne jednoducho padol asteroid a film sa už skončil. Akcia ujde, ale až na úvodnú sekciu z minulosti postáv a celkom pekné finále si z nej po pár dňoch na nič iné nespomenieš. Film môžeme pochváliť azda len za to, že vzhľadom na nižší rozpočet vyzerá celkom ok a človek sa pri ňom nenudí, keďže sa neustále niečo deje. Najviac ťa však poteší zjavenie sa titulkov na konci.
P. S.: Spoločnosť Warner Bros. si zaslúži pochvalu, že sa podpísala pod reprezentáciu hereckých menšín aj v tomto filme. Je zjavné, že Goro, jedna z najsilnejších bytostí v univerze, trpela nejakým fyzickým postihnutím, pre ktoré bola absolútne beznádejne nepoužiteľná.

5. Those Who Wish Me Dead
Tento triler nie je sám osebe žiadnym prepadákom. Za normálnych okolností by jednoducho zapadol prachom a nikto by si naň po premiére nespomenul. Avšak o scenár a réžiu sa staral Taylor Sheridan, autor takých peciek ako Sicario, Yellowstone, Hell or High Water a v neposlednom rade Wind River, ktoré aj režíroval. Práve Those Who Wish Me Dead mal byť jeho očakávaným návratom do kín 4 roky po famóznom Wind River.
Keby nás zahraničné recenzie nevarovali, asi by sme pri pozeraní zažili slušný šok. V každom ohľade priemerný film, ktorý neurazí, ale ide skôr o tuctovú jednohubku, akú očakávaš od každého 3. hollywoodskeho režiséra, nie od človeka s takým talentom a filmografiou, akú má za sebou Sheridan.
Jednoduchý dej sleduje postavu Angeliny Jolie, ktorá chráni les pred požiarmi, ako si berie pod krídla malého chlapca. Idú mu totiž po krku dvaja profesionálni zabijaci. Teda, profesionálni… Po filme si povieš, že aj vlk z No počkaj, zajac bol vlastne kompetentnejší zabijak než títo dvaja exoti.
Vrcholom bizarnosti je scéna, keď sa Angelina Jolie skrýva za stromom a zabijak ju nevie nájsť, lebo preskakuje zľava doprava. Autor tohto textu píše o filmoch dennodenne už 10 rokov, ale toto sa bez verbálnych útokov na tvorcov opísať normálne nedá. Radšej si tú scénu pozri a následne sa choď schladiť do bazéna. Jednoznačne najväčšie sklamanie roka.

Do bonusu sme chceli dať Outside the Wire od Netflixu. Je to však definícia sterilného a nezaujímavého filmu. Uvedomili sme si, že v tomto článku sme o ňom povedali všetko potrebné a ďalší priestor si jednoducho nezaslúži. A ak si ho budeš chcieť pozrieť aj po tomto článku, asi sa fakt nemáš rád.
Špeciálny bonus: Love, Death & Robots
Jednoznačne najkvalitnejší projekt z dnešného článku rozhodne nebudeme hanobiť. Myslíme si, že sme ho dokonale opísali v recenzii, svoje miesto si však vybojoval aj v tomto článku. Po fantastickej prvej sérii sme mali jednoducho privysoké nároky. Kvalita animácie sa v tomto antologickom animovanom seriáli zlepšila (čo je vzhľadom na pandemickú situáciu zázrak a pred Netflixom a jeho animovanými štúdiami skladáme klobúk), avšak všetko ostatné sa zhoršilo.
Dostali sme menej epizód, ale to je pochopiteľné. Čakali by sme však, že vďaka tomu bude viac tých kvalitnejších a menej tých, ktoré nás nenadchnú. Mesiac po premiére však kladne dokážeme ohodnotiť asi tak 4, pričom na zvyšné sme viac-menej zabudli. Stále ide o skvelý projekt plný úžasnej animácie, originálnych nápadov a fajn príbehových momentov. Čakali sme však niečo viac. Wow moment z prvej série sa nedostavil.

Honorable Mentions aka filmy, od ktorých sme nič nečakali a nič sme aj dostali: Without Remorse, Woman in Window, Conjuring 3, Chaos Walking, Locked Down, Tom & Jerry, Thunder Force, Unholy, Infinite...