Žena z Juhoafrickej republiky pritom vykazovala len mierne príznaky po prvotnom ošetrení v nemocnici.
Juhoafričanka v sebe mala koronavírus dlhých 216 dní, kým jej z organizmu vymizol. Žena vo veku 36 rokov je HIV pozitívna, pričom koronavírus počas obdobia v jej organizme prekonal 32 rôznych mutácií, a tak odborná verejnosť začala skúmať, do akej miery môže HIV pozitivita a oslabený imunitný systém vo všeobecnosti súvisieť s vyššou pravdepodobnosťou vzniku mutácií, informuje Business Insider.
Odborníci predpokladajú, že dlhodobá prítomnosť koronavírusu v organizme môže súvisieť so závažným oslabením imunitného systému, takže HIV pozitivita nemusela priamo súvisieť s detegovaním vírusu, ale skôr prispieť k poškodeniu imunity.
U ženy sa počas infekcie koronavírusom objavilo dohromady 32 mutácií. Z nich 13 sa prejavilo na spikovom proteíne, ktorým sa vírus prichytáva na bunky v organizme, a 19 mutácií pozmenilo súčasti vírusu ovplyvňujúce jeho správanie. Zatiaľ však na základe štúdie publikovanej v časopise Medrxiv nie je jasné, do akej miery sa tieto mutácie ďalej prenášali z pozorovanej ženy na jej okolie.
U ženy, ktorá bola objektom skúmania štúdie, sa pritom koronavírus objavil v závažnejšej forme len v úvode ochorenia. Vírus následne oslabol a žena prejavovala len mierne príznaky, a tak si dlhší čas myslela, že sa vírusu zbavila.
Bola však súčasťou pozorovanej skupiny 300 ľudí pozitívnych na HIV, ktorých monitorovali lekári, aby zistili, do akej miery práve HIV vplýva na vývoj a správanie koronavírusu. V budúcnosti sa chcú odborníci zamerať na konkrétny potenciál HIV pozitívnych pacientov na mutovanie koronavírusu, aby zistili, či tieto mutácie predstavujú riziko šírenia.