Krásna ukážka luxusu, ale aj absolútneho gýča a nevkusu. S módnymi expertkami sme hodnotili outfity slovenských mafiánov.
Veľké rezidencie, drahé autá, chov exotických zvierat a luxusné oblečenie, šperky či zlato. Mnohí slovenskí mafiánski bosovia z 90. rokov radi ukazovali svoje nakradnuté bohatstvo. Spôsobom obliekania chceli podľa fashion koučky Ľubice Kmeťovej Jakušovej vyvolávať strach a dávať najavo bohatstvo a samovládu.
„Ak hovoríme o mafii ako o mafiánskej kultúre, musíme ju chápať ako súhrn hodnôt, symbolov a presvedčení. Takáto subkultúra je teda ako každá iná aj nositeľkou špecifickej štylistiky a estetiky v obliekaní,“ hovorí pre Refresher Ľubica Kmeť Jakušová.
Vedeli sa bosovia slovenského podsvetia dobre obliekať alebo boli len ukážkou toho, ako vyzerá zlá napodobenina sicílskej mafie? Spoločne s renomovanou stylistkou Andreou Zieglerovou a známou fashion koučkou Ľubicou Kmeťovou Jakušovou sme hodnotili outfity mafiánov ako Mikuláš Černák, Róbert Holub, Tibor Papa Joe Pápay či Peter Žaluď Steinhübel.
- Ktorý slovenský mafián sa obliekal najextravagantnejšie.
- Ktorý „módny“ doplnok stál Černáka 120-tisíc slovenských korún.
- Ktorý mafián by podľa stylistky mohol pokojne zdobiť titulku módneho časopisu.
- Zlaté reťaze ktorého mafiána by mu mohol závidieť aj americký raper 2 Chainz.
- Ako sa Černák obliekol na krstiny, ktoré pripomínali mafiánsky obrad ako z filmu o sicílskej mafii.
- O ktorom košickom mafiánovi odborníčka povedala, že pôsobí trochu opustene a zanedbane.
- Ktorý mafián predviedol podľa módnej odborníčky ukážku perfektného gýča.
Černákovci
Pred začiatkom svojej kriminálnej kariéry pracoval ako lesník a autobusár, no postupom času sa vypracoval na jedného z najvplyvnejších bosov vtedajšej mafie. I keď bol šéfom, nevyhýbal sa ani tomu, aby si „zašpinil ruky“.
Osobne napríklad stál za známou vraždou poľského boháča Grzegorza Szymaneka, ktorému predtým, ako mu vystrelil mozog, povedal: „Stretneme sa v pekle.“
Mediálne známou vraždou, na ktorej sa podieľal Mikuláš Černák, je aj zabitie expolicajta Gustáva Slivenského. Toho mafiánsky šéf dobodal nožom do chrbta a jeho kumpán Michal Csémy mu – ešte kým žil – odrezal hlavu. Mnohonásobný vrah Černák si v súčasnosti odpykáva doživotie. V roku 2023 bude môcť požiadať o podmienečné prepustenie.
Mikuláš Černák a Ján Kán sa v decembri 1997 sami prišli prihlásiť na políciu, pretože sa vraj z novín dozvedeli, že ich hľadajú. K teatrálnemu prihláseniu si zavolali aj štáb Markízy. Okázalý výstup sprevádzali okázalé róby. Obaja mali na sebe obleky a masívne kabáty. Kán čisto čierny, Černák camelový.
Objem v konštrukcii odevu v 90. rokoch nebol ničím výnimočným. Vlnené kabáty boli jedným zo symbolov lepšie situovanej vrstvy – podnikateľov, politikov a mafiánov. – Ľubica Kmeť Jakušová
Napriek tomu, že ide o čiernobielu fotografiu, musím vizuál pánov pochváliť. Elegantná mužská móda a vidno, že materiál je kvalitný, a aj šitie pôsobí, že sa určite nešetrilo. A chválim vyhratie sa s doplnkami v podobe kravaty a jej zaujímavého vzoru, ktorá to oživuje a vdychuje modernú štýlovosť, aká sa štandardne v konzervatívnej móde nevidí. Myslím si, že s drobnými úpravami by obstáli aj dnes. – Andrea Ziegler
Černák v bielom smokingu ako krstný otec na krstinách syna neskoršieho košického bosa Karola Kolárika. V kostole sa odohrával mafiánsky obrad ako z filmu o sicílskej mafii. Okrem výstrednejšieho obleku nesmeli chýbať drahé doplnky v podobe luxusných hodiniek a prsteňov na Černákových rukách. Hotový capo di tutti capi.
Čiernu dušu treba trochu zjemniť, v kostole určite. Biela je na to ideálna. Farba nevinnosti. Elegantné a štýlové, bezpochyby. Sedí ako uliate. – Andrea Ziegler
Aj vám sa vybavil pred očami nemilosrdný gangster Tony Montana z filmu Scarface a jeho biely oblek, ktorého sako má až priširokú chlopňu? Zostáva si už len želať, aby aj táto postava na fotke bola len fiktívna. – Ľubica Kmeť Jakušová
Špecifický mafiánsky štýl dokázali často podčiarknuť aj „doplnky“ v podobe exotických zvierat. Černák sa vyžíval predovšetkým v zbierke tigrov. Ladislav Šuhajda, ktorého černákovci zavraždili v júli 1996, doviezol Mikulášovi Černákovi tigra za 120-tisíc slovenských korún. Sibírske tigre si obľúbil už ako malý chlapec.
Doplnky môžu mať rôzne podoby a nemusí to byť len kabelková čivava. Veď to je také bežné a obyčajné. A hlavne nedrahé. Oži v koži, a to doslovne. Má to štýl a rozhodne to zaujme a tiež napovie. Teda v tom období určite niečo, čo malo grády a rešpekt. – Andrea Ziegler
V casual šatníku nechýbali ani bežné casual kúsky, ktoré nosili v tom období všetci mladí muži: modré džínsy a kožená bunda. Na odlíšenie od bežného mládežníka nepotrebovali oblečenie, stačilo im netradičné hobby. – Ľubica Kmeť Jakušová
Obžalovaný Černák v novembri 1999 v putách na hlavnom pojednávaní v ústave na výkon väzby v Banskej Bystrici. Aj napriek závažným obvineniam v dobrej nálade, drahom oblečení a v domnienke, že vďaka konexiám sa dostane na slobodu. Nestalo sa tak. Okrem policajných pút sa na jeho rukách vynímajú luxusné zlaté hodinky, zlatá spona na kravate a gombíky na pásikavom svetri.
Pokojne by mohol zdobiť aj titulku módneho časopisu. Sveter s ozdobnými gombíkmi v kombinácii s košeľou a kravatou by mohol byť zaujímavá pánska módna inšpirácia. Zladené v detailoch. Gombíky ladia s hodinkami. – Andrea Ziegler
Talianski bosovia si počas výpovede pred súdom vždy zachovali dôstojnosť, a to aj pokiaľ ide o výber outfitu. V ich šľapajach sa pobrali aj tí naši, čo v podaní slovenských deväťdesiatok znamenalo nakombinovať napríklad aj pletený kardigán s „drsnými“ koženkovými nášivkami a lesklou kravatou. – Ľubica Kmeť Jakušová
Mikuláš Černák pózuje pred architektonickým skvostom v ukrajinskom hlavnom meste Kyjev. Ide o pravoslávny monastiersky komplex s názvom Kyjevsko-pečerská lavra. Aj v zahraničí sa chcel, samozrejme, prezentovať ako majetný a mocný muž. Nesmel preto chýbať čierny smoking, biela košeľa a dlhý čierny kabát s vysokým golierom.
Myslím si, že tu netreba žiaden komentár. Zladené, elegantné. A možno predsa by som o kúsok skrátila nohavice. – Andrea Ziegler
Mikuláš Černák alebo Pablo Escobar? Na tejto fotografii bos všetkých bosov dokonale nasleduje črty narkobaróna šéfujúceho medelínskemu kartelu v Kolumbii. Černák má v luxusnom sídle s tigrom na reťazi a s mobilným telefónom v ruke (ktorý v tom čase nemal hocikto) outfit zložený z ležérnejších prvkov – zápasnícke tričko zakasané v baggie džínsoch a celé to uzatvárajú čierne šľapky. Našťastie bez ponožiek.
Tak toto príliš nevyšlo. Mať peniaze neznamená mať aj štýl. Čo je asi najlepšie a najštýlovejšie na tejto fotke, je ten živý doplnok vpravo. – Andrea Ziegler
Každý bos podsvetia potrebuje ľudí, na ktorých sa spoľahne. U Černáka medzi nich svojho času patril Ján Kán, kedysi považovaný za jeho pravú ruku. Neskôr však proti svojmu exšéfovi vypovedal na súde.
Kán sa okrem iného údajne podieľal na vražde Poliaka Grzegorza Szymaneka. Černák ho strelil do hlavy a Kán do hrude. Súd ho za to v roku 2019 neprávoplatne odsúdil na 8 rokov väzenia. Proti rozhodnutiu sa odvolal.
Na archívnych fotografiách sa v prostredí Černáka často objavuje okázalo a väčšinu času „podnikateľsko-elegantne“ oblečený Ján Kán. Tiež si potrpel na drahé kabáty a smokingy. Bol však o niečo menej extravagantný ako bos bosov.
Taká ukážka perfektného gýča. Ale ako inak odlíšiť bežnú oslavu od tej mafiánskej. Treba sa predviesť, nech to stojí, čo to stojí. A nech sa to poriadne ligoce. – Andrea Ziegler
Luxus vo všetkých jeho podobách – od bývania cez autá až po oblečenie. A čo je v 90. rokoch luxusné? Všetko to, na čo bežný pracujúci človek nemá – lesklé materiály (často umeliny imitujúce hodváb), výrazné vzory a farby, veľa zlata a trblietok. – Ľubica Kmeť Jakušová
Obleky a konzervatívna móda boli podľa stylistky Andrey Zieglerovej prejav určitého luxusu alebo punc „podnikania“. Pri tomto type oslavy, ako vidíme na fotke nižšie, by dnes dominovalo skôr neformálne oblečenie. Ale vidno, že nešetrili na oblekoch. Pár detailov uspôsobených dnešným trendom a bolo by to aktuálne, hovorí pre Refresher Ziegler.
V konzervatívnej elegancii si to užíval. Tá formálnosť dávala asi pocit vyššej moci. Alebo múdrosti? – Andrea Ziegler
Do tretice prejdime k ďalšiemu černákovcovi Milošovi Kaštanovi, ktorý bol ekonómom skupiny. Súd mu za niekoľko trestných činov vrátane vrážd vymeral 14,5-ročný rest.
Okresný súd v Banskej Bystrici však v auguste roku 2020 schválil novú dohodu o vine a treste, v rámci ktorej sa Kaštan priznal k 6 skutkom – z toho k 5 vraždám.
„Ospravedlňujem sa poškodeným a širokej verejnosti, je mi ľúto, čoho som sa v minulosti dopustil,“ povedal na súde. Za 6 skutkov ho odsúdili na 20 rokov a 1 mesiac. Dohoda o vine a treste zahŕňala okrem iného priznanie sa k vražde Petra Novotného, prezývaného Tiger. Ten kedysi šéfoval hornonitrianskej mafii.
Tretí z černákovcov Kaštan na narodeninovej oslave vedľa Mikuláša Černáka, na ktorej pôsobil ešte výstrednejšie ako jeho bos. Pod čiernou smokingovou vestou schováva lesklú károvanú košeľu s kvetinovými vzormi, ktorá nemá až tak ďaleko od niekdajších dizajnov z kolekcií talianskeho módneho domu Versace.
Vďaka otvoreným hraniciam si mafiáni prinášali modely zo zahraničia. Niektoré opulentné ako z prvej pánskej kolekcie Dolce & Gabbana z roku 1994, ktorá čerpala z histórie sicílskej mafie. – Ľubica Kmeť Jakušová
Deväťdesiate roky boli veľmi špecifické a extrémne. Podľa stylistky Andrey Zieglerovej to platilo aj v móde. Okázalosť bola silnou doménou najmä v skupine, ktorá peniaze nadobudla rýchlo a nečestne. Boli oblečení draho a často veľmi gýčovo. Hodvábne košele či obleky s pestrými kravatami boli trendom a asi silne inšpirované talianskou mafiou.
Čo sa dozvieš po odomknutí?
- Ktorý mafián mal zrejme najväčšiu zbierku smokingov.
- Ktorú fotografiu Róberta Holuba okomentovala stylistka slovami „vyzerá, akoby bol v tom obleku utopený“.
- Ktorý mafián nosil gýčové zlaté reťaze ešte aj v telocvični.
- Prečo štýl Papa Joea stylistky ohodnotili ako „na sedláka“.
- Módne kreácie ktorého mafiána odborníčky pochválili.