Rozobrali sme Rytmusov text skladby Kool G Rap, kde sa objavil ako hosť po boku služobne mladšieho Loka Loka.
Rok 2004, klip Moji ľudia a prvé viditeľné spojenie slovenského rapu a podsvetia. Kontrafakt má vo videoklipe piťovcov, ktorí boli v tom čase vplyvnou bratislavskou mafiánskou skupinou.
Strih, rok 2021, klip Kool G Rap a prvé oficiálne odhalenie vzťahu Rytmusa a slovenského podsvetia. Aj keď sa nikdy netajil tým, že týchto ľudí poznal, na verejnosti o tom nerozprával.
„Keď vyšiel album Bengoro, chcel ma poznať každý – od politikov a podnikateľov cez stokárov až po mafiánov. Je to logické, Bengoro rozj**al šoubiznis a mal obrovský úspech,“ hovorí člen Kontrafaktu.
Mafiáni, ktorých Rytmus spomína, sú buď mŕtvi, alebo odsúdení na dlhoročné tresty. V tom čase vraj o ich aktivitách veľa nevedel; keď sa s ním chcel niekto odfotiť, neriešil jeho trestnoprávnu minulosť. Správali sa k nemu ako k interpretovi, ktorý ich prišiel zabaviť, resp. ako fanúšikovia, ktorí chcú počuť svojho obľúbeného hudobníka naživo.
Nikdy ho ako Róma neponižovali, aj keď mnohí mafiáni mali prirodzene blízko k pravicovému extrémizmu. „Myslím si, že som ich vždy stretol v tom lepšom ja,“ hovorí Rytmus.
- Ako Rytmus spomína na svoje stretnutia s mafiánmi a prečo z nich nikdy nemal strach.
- Kto sú mafiáni, ktorých Rytmus spomína v skladbe Kool G Rap.
- Ako sa pri ňom správali mafiáni, ktorí mali blízko k pravicovému extrémizmu.
- Ako vnímal Rytmus vzťah medzi ním ako interpretom a osobami z podsvetia.
„Pamätám na časy, keď som hral v Lamači každý rok na narodky Piťovi...“
Rytmus sa už po vydaní albumu Bengoro stal najvýraznejším slovenským raperom. Ľudia ho poznali ako vulgárneho reprezentanta žánru z Ameriky s nahnevaným výrazom v tvári v širokých gatiach a hrubých kožených bundách. Už na základe tohto opisu je jasné, že k nemu inklinovali aj ľudia z bratislavského podsvetia, ktorí cítili, že rapová hudba im z duše hovorí oveľa viac ako ktorýkoľvek iný žáner. Ako prvý sa s Rytmusom stretol šéf piťovcov Juraj Ondrejčák.
Člen Kontrafaktu pre Refresher opísal známosť s Piťom ako klasický vzťah interpret – fanúšik. Aj samotné dohadovanie koncertu pre šéfa mafiánskeho gangu prebiehalo ako pri bežných firemných akciách, ktoré raperov živia aj v súčasnosti.
„Spýtal sa ma na podmienky, dátum a prepojil ma s človekom, ktorý to mal na starosti. On to robil pre Lamač, takže tam bola vždy aj verejnosť,“ povedal Rytmus Refresheru.
Tvrdí, že mafiáni sa v jeho prítomnosti nikdy nesprávali tak, aby mu dali najavo svoju nadradenosť. O mnohých sa vie, že boli extrémistami, ani to však Rytmusovi nikdy pocítiť nedali. „Išlo o zábavu, v mojej prítomnosti boli vždy normálni,“ dodáva. Zakaždým sa postavil na pódium a odohral koncert, ako keby to bola akákoľvek iná zákazka.
Do mafiánskej skupiny sýkorovcov v časoch vládnutia bossa Róberta Lališa alias Kýbla patril aj Juraj Ondrejčák. Pre nezhody s Kýblom a nedostatok disciplíny ho však z gangu vyhodili. Krátko nato Ondrejčák so svojimi ľuďmi založil skupinu piťovcov, v minulosti považovanú za najmilitantnejší gang na Slovensku. Svoje aktivity sústreďovali najmä na bratislavský Lamač.
Známi boli čiernymi Mercedesmi a pištoľami Sig Sauer. Ondrejčáka a veľkú časť jeho skupiny zatkli v roku 2011 počas akcie s názvom Eden, keď do jeho vily vpadlo zhruba 350 policajtov. Bossa skupiny následne odsúdili na 16 rokov väzenia. V máji roku 2021 by mal súd schváliť dohodu o vine a treste týkajúcu sa ďalších Piťových údajných zločinov. Medzi ne patrí napríklad vražda konkurenčného mafiána Jána Takáča.
„V Dopleri vo VIP na mňa kričí, hovoria, že velký frajer si ty/ Dozviem sa, že to bol Dlhý Laco, známa firma, Bratislava City...“
Čo sa dozvieš po odomknutí?
- S ktorými mafiánmi sa Rytmus stretol po rokoch vo väzení.
- Ako prebiehalo požičiavanie drahých vecí do videoklipov.
- Ktoré retiazky a autá od mafiánov mal Rytmus v klipoch.