72-ročný poslanec Vladimír Zajačik je náhradníkom za ministra vnútra Romana Mikulca.
Poslanec OĽaNO Vladimír Zajačik počas poslednej schôdze parlamentu predkladal pozmeňovací návrh k novele zákona o neprimeraných podmienkach v obchode s potravinami. Jeho zmenu sa síce podarilo presadiť, 72-ročný dôchodca a náhradník v Národnej rade za ministra vnútra Romana Mikulca však poriadne pobavil verejnosť.
Zajačik čítal z pripraveného podkladu, dôraz na presnosť materiálu dokazuje aj skutočnosť, že prečítal nahlas každé interpunkčné znamienko v texte. Aj preto mu čítanie relatívne krátkeho textu zabralo viac ako 10 minút.
„Po deviate v článku jedna sa za bod dvanásť vkladá nový bod trinásť čiarka, ktorý znie dvojbodka úvodzovka trinásť bodka v paragrafe trinásť odseky tri až štyri znejú dvojbodka úvodzovka zátvorka trojka zátvorka...“ čítal poslanec Zajačik.
Národná rada SR na oficiálnej stránke pravidelne zverejňuje záznamy aj prepisy výstupov v rozprave. V tomto prípade však prepis vyzerá tak, ako aj v prípade všetkých ostatných výstupov poslancov, keďže sa prepisovatelia nedali nachytať. V konečnom dôsledku možno ocenili spôsob, akým poslanec Zajačik svoj pozmeňovací návrh čítal.
Aktualizované 19:00:
Poslanec OĽaNO Andrej Stančík upozornil redakciu Refresheru na znenie rokovacieho poriadku, z ktorého vyplýva, že poslanci majú čítať pozmeňujúce návrhy „doslovne“.
„...Poslanec prednesie svoje pozmeňujúce alebo doplňujúce návrhy na záver svojho vystúpenia v rozprave, a to doslovným prečítaním pozmeňujúceho alebo doplňujúceho návrhu bez odôvodnenia....,“ píše sa v rokovacom poriadku.
Prax je však iná, napríklad poslanci Katarína Hatráková alebo Ján Ferenčák svoje pozmeňujúce návrhy z 11. mája čítali plynulo. Milan Vetrák svoj pozmeňujúci návrh z 11. mája čítal tak, že v niektorých prípadoch prečítal aj zátvorky alebo úvodzovky. Nečítal však všetky čiarky ani bodky.
Stančík tvrdí, že je rozdiel, či poslanci prinášajú pozmeňovací návrh priamo do parlamentu. V takom prípade by to podľa neho mali robiť doslovne. Rokovací poriadok NR SR takéto prípady nedefinuje.