Rozhodli sme sa využiť to, že sme v zahraničí, na boj proti poľskej vláde a barbarskému zákonu o umelom prerušení tehotenstva, hovorí Jolanta z českého kolektívu Ciocia Czesia. Týždenne pomáhajú poľským ženám sprostredkovať interrupcie v Česku.
„Toto je vojna!“ hlásali transparenty nahnevaných Poliek na niekoľkotisícových protestoch. V Poľsku sa posledné mesiace napriek lockdownu odohrávali obrovské demonštrácie. Vyvolal ich októbrový zákaz umelého prerušenia tehotenstva.
Poľky o umelé prerušenie tehotenstva môžu požiadať len v prípade incestu, ohrozenia života matky a znásilnenia. „Interrupcii z dôvodu znásilnenia však predchádza dlhý a bolestivý proces,“ hovorí spoluzakladateľka kolektívu Ciocia Czesia Jolanta.
Skupina aktivistiek a feministiek z Ciocia Czesia pomáha Poľkám so sprostredkovaním interrupcií v Česku. Kolektív funguje pár mesiacov – od októbrového zákazu umelého prerušenia tehotenstva. Týždenne ich žiada o pomoc desať až pätnásť žien.
Zobrazit příspěvek na Instagramu
Záchranná stanica pre tehotné ženy
Česko je záchrannou stanicou pre poľské ženy najmä pre flexibilnejší zákon o umelom prerušení tehotenstva. Ten umožňuje ísť na interrupciu do 12. týždňa tehotenstva bez uvedenia dôvodu. V Poľsku musí, naopak, žena dokázať, že išlo o znásilnenie.
Čo sa dozvieš po odomknutí?
- Prečo Poľky chodia na interrupcie do Česka
- Čo spôsobil tvrdý zákon o umelom prerušení tehotenstva v Poľsku
- Aká je situácia s interrupciami a reprodukčnými právami na Slovensku
- Či hrozí Slovenkám podobný scenár ako Poľkám