Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Streda 21. 4. 2021 meniny má Ervín

hľadaj na refresheri

Chceš dostávať notifikácie aj na tomto zariadení?

Keď spravodlivosť nie je fér voči tým, ktorí nič zlé neurobili: justičné omyly, ktoré pripravili ľudí o slobodu či dôstojnosť

Príbehy ľudí, ktorých systém spravodlivosti sklamal. Prečo sa opakujú a kto za ne nesie zodpovednosť?

19. marec 2021, 9:30 Čas čítania: 7:29
Zdielať
Uložiť Uložené
Zdielať Zdielať článok
Keď spravodlivosť nie je fér voči tým, ktorí nič zlé neurobili: justičné omyly, ktoré pripravili ľudí o slobodu či dôstojnosť
Zdroj: Twitter / @ArkanLawEn
Zaujímavosti - Krimi
0
Timea Krauszová
19. marec 2021, 9:30
Čas čítania: 7:29

Keď spravodlivosť nie je fér voči tým, ktorí nič zlé neurobili: justičné omyly, ktoré pripravili ľudí o slobodu či dôstojnosť

Príbehy ľudí, ktorých systém spravodlivosti sklamal. Prečo sa opakujú a kto za ne nesie zodpovednosť?

Timea Krauszová
19. marec 2021, 9:30
Čas čítania: 7:29
Zdielať
Uložiť Uložené
Zdielať Zdielať článok
Keď spravodlivosť nie je fér voči tým, ktorí nič zlé neurobili: justičné omyly, ktoré pripravili ľudí o slobodu či dôstojnosť
Zdroj: Twitter / @ArkanLawEn

Za mrežami strávil osemnásť rokov svojho života. Odsúdili ho za vraždu, ktorú nespáchal. Prípad Tomasza Komendu inšpiroval aj hraný film a rovnomennú minisériu 25 rokov nevinnosti. Prepustili ho v roku 2018 ako 40-ročného a len nedávno mu Poľsko priznalo rekordné odškodné – v prepočte zhruba tri milióny eur. Tie mu však už stratenú takmer polovicu života nevrátia.

 

Komendu zatkli v roku 2000 za znásilnenie a vraždu 15-ročnej dievčiny, ku ktorým došlo v roku 1996, píše denník SME. K zločinu došlo počas silvestrovskej noci v dedine Miłoszyce na predmestí Vroclavu. Viacerí svedkovia vypovedali, že s Komendom počas Silvestra boli, šiel skoro spať a nemohol sa vytratiť. No jeden sused ho údajne spoznal a to stačilo. Odsúdili ho najskôr na 15 rokov, potom trest zvýšili na 25 rokov. V cele bol s najväčšími kriminálnikmi.

Trikrát sa pokúsil vziať si život, jedinou silou mu bola podpora rodiny, ktorá nikdy neprestala pochybovať o jeho nevine. Prípad otvorili vďaka policajtovi, ktorý sa o vec začal zaujímať. Hľadali druhého páchateľa (v domnienke, že Komenda nekonal sám), no objavili nové dôkazy vrátane DNA, vzhľadom na ktoré Komendu oslobodili.

 

„Ľudia by sa mali hanbiť za to, že ma osemnásť rokov označovali za vraha, pedofila a násilníka. A dnes, po troch rokoch na slobode, sú tí istí ľudia milí, priateľskí, záleží im na mne,“ reagoval prekvapene v rozhovore pre Magazyn WP. Teraz ho všetci Poliaci spoznávajú na ulici, ľudia, ktorí zapríčinili, že skončil vo väzení, teraz čelia súdu. Verdikt si vypočujú v septembri.

 

 

Chce začať nový život, no nie je to jednoduché. Jeho prípad vzbudil novú vlnu záujmu o justičné omyly, ku ktorým vo svete – a aj na Slovensku – dochádza častejšie, než by sme od systému spravodlivosti očakávali.

 

V tomto článku si prečítaš:
  • Aké faktory prispievajú k justičným omylom.
  • Aké omyly zažil na Slovensku bývalý funkcionár NAKA.
  • Či sa mení systém spravodlivosti, keď dôjde k omylu, a kto nesie zodpovednosť za justičný omyl.
  • O prípadoch z Česka, zo Slovenska a zo sveta, pri ktorých došlo k justičným omylom a nevinní ľudia museli ísť za mreže.

Keď spravodlivosť nie je fér voči tým, ktorí nič zlé neurobili

Do istej miery má na možné klamstvo obvinených vplyv napríklad tréning policajtov pri výsluchu, ako sme to mohli zaznamenať v prípade Marie Adlerovej, ktorý môžeš poznať z netflixovského Unbelievable. Tá si musela prejsť neustálym spochybňovaním, verejným osočovaním, stratou súkromného života a dokonca jej dali aj pokutu za krivé obvinenie.

 

 

Až vďaka ďalším 27 znásilneným ženám sa vyšetrovateľky dostali späť k Adlerovej a zistili, že neklamala. Rozdiely vo výpovediach spôsobila psychická trauma zo znásilnenia, nie pokus o lož. Podľa bývalého policajného funkcionára Petra Chudého v tréningu pri takýchto citlivých témach ešte máme čo na Slovensku doháňať. No policajný výcvik je len čerešničkou na torte.

 

Kto nesie zodpovednosť za justičný omyl? Vyšetrovateľ, ktorý vznesie obvinenie, prokurátor, ktorý je žalobcom a vykonáva aj dozor nad trestným konaním, alebo sudca, ktorý vynesie finálny verdikt? Nie je to jasné, okrem toho jeden justičný omyl má málokedy nejaký vplyv na celý právny systém krajiny.

 

„Systémový dosah justičných omylov nebýva žiadny, pravidlá sú nastavené tak, že k nim nie je veľmi čo pridať,“ povedal nám ústavný právnik Radoslav Procházka. „Individuálny dosah na konkrétnych vyšetrovateľov, prokurátorov a sudcov sa ťažko odhaduje.“

 

V máji 2005 odsúdili Hermine Ruppovú a jej budúceho zaťa Matthiasa E. na 8,5 roka za mrežami za zabitie, píše profesor Ralph Grunewald z Wisconsinskej univerzity v Madisone v článku pre študentský vedecký časopis Albany Law Review. Obeťou bol údajne Herminin manžel a farmár Rudolf, ktorého podľa výpovede zaťa zabili, rozrezali na kúsky a jeho pozostatky hodili psom. Matthias E. neskôr výpoveď poprel.

Rudolf Rupp bol od roku 2001 nezvestný, v roku 2009 však našli jeho telo v aute, ktoré objavili v Dunaji. Nebolo rozrezané na kúsky a zjavne ho žiadny pes nezjedol. Súd napriek tomu nechcel prípad znovu otvoriť a obhajoba sa o to pokúšala celý rok. Jednotlivé výpovede v pôvodnom procese nielenže k sebe nepasovali, ale často si aj odporovali. Polícia zverejnila aj videá z výsluchu, počas ktorého padali sugestívne otázky, a viacerí experti zatratili metódy vyšetrovateľov. Svedkovia  zastrašovali.

Výpovede pred súdom obžalovaní stiahli, no podľa súdu boli všetky tieto fakty zanedbateľné a naďalej bol presvedčený, že nejako niesli za farmárovu smrť zodpovednosť. Len ju nevedel dokázať. Dokonca vraj mohli aj za pôvodné odsúdenie, pretože si ho privodili svojimi vlastnými výpoveďami. Prípad vzbudil vlnu kritiky zo strany expertov aj médií a patrí medzi najznámejšie prípady v kriminálnej histórii Nemecka.

 

Vo všeobecnosti naozaj nie je jednoduché opäť otvoriť nejaký prípad. Podľa Procházku sa to deje, „ak vyjdú najavo nové skutočnosti alebo dôkazy, ak Európsky súd pre ľudské práva skonštatoval porušenie práv odsúdeného alebo ak sa zistí, že sudca, prokurátor alebo vyšetrovateľ v pôvodnom konaní spáchali trestný čin“.

 

Policajná snámka Rudolfa Ruppa. Zdroj: YouTube / WhatPadiLoves

 

Potom sa celý proces vyšetrovania a súdnych pojednávaní začína odznova. Trauma sa opäť vyplaví na povrch, odsúdený si musí všetkým prejsť odznova. Ak sa preukáže, že došlo k omylu, poškodený môže požiadať štát o odškodné. Získal ho aj Kamenda po tom, čo strávil mladosť za mrežami.

 

Odškodné však nevymaže často celé roky traumatizácie, spoločenského šikanovania v prípade medializovaných prípadov, narušené zdravie, zničené vzťahy a neraz aj problémy s financiami, pretože neprávom odsúdený a často aj jeho príbuzní majú problém nájsť si zamestnanie. Spoločnosť chce spravodlivosť, no tento tlak na súdnictvo aj vyšetrovateľov môže mať za následok vznik chybných rozhodnutí, vysvetľuje Rudolf Kasinec z Katedry teórie práva a sociálnych vied Právnickej fakulty UK.

 

Jeden omyl môže mať množstvo príčin

Justičné omyly sú zložitou témou. Rôzne dokumenty a filmy nás vedú k súcitu s obeťami a k nekonečnému hejtu voči sudcovi, prokurátorovi, vyšetrovateľom či celému systému spravodlivosti. K omylom však vedie zvyčajne množstvo faktorov, nielen jedna chyba, ktorá by sa dala ľahko odstrániť.

 

Článok pre predplatiteľov REFRESHER+
PRIDAJ SA K PREDPLATITEĽOM
alebo Odomkni 1 článok cez SMS
Pošli SMS na 8877 s textom CLANOK 95879 a dočítaj tento článok.
Cena SMS za otvorenie článku je 3,50 € s DPH. Ako to funguje?
POSLAŤ SMS

Čo sa dozvieš po odomknutí?

  • Aké faktory môžu viesť k justičnému omylu.
  • Ktoré prípady otriasli Českom.
  • Na ktoré prípady si spomína exfunkcionár NAKA.

Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
Zdielať
Uložiť Uložené
Zdielať Zdielať článok
NAHOR
Dostávaj najlepší obsah mailom
Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah.
Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.
Posielať email
Najčítanejšie
Najčítanejšie články
Teraz
24 hod
7 dní
30 dní
1 Žiadne „čierne“ okresy, takto bude od pondelka rozdelené Slovensko podľa rizikovosti
2 VIDEO: Kotleba po odvedení syna od exmanželky: „Bude jedna fotka malého bez môjho dovolenia, tak ste vybavení“
3 Voči bývalému šéfovi SIS Vladimírovi Pčolinskému vzniesli ďalšie obvinenie. Týka sa podplácania v roku 2020
4 Neviem, či predĺžime núdzový stav, možno ho potrebovať nebudeme. Premiér Heger pripustil ďalšie uvoľnenie opatrení
5 Spoznala ho cez Tinder, znásilnil ju u seba doma: Myslela som si, že je to moja vina, už viem, že to nie je pravda (Rozhovor)
1 VIDEO: Kotleba po odvedení syna od exmanželky: „Bude jedna fotka malého bez môjho dovolenia, tak ste vybavení“
2 Spoznala ho cez Tinder, znásilnil ju u seba doma: Myslela som si, že je to moja vina, už viem, že to nie je pravda (Rozhovor)
3 VIDEO: Slovenský policajt brutálne zbil mladíka na zemi. Uštedril mu rany päsťou, kopance a postavil sa mu na brucho
4 Súd Judite za vraždu 16-ročného Tomáša potvrdil 12-ročný trest
5 Známa „najsexi rosnička“ sveta Yanet Garcia ohlásila, že si zakladá účet na Onlyfanse. Video si za deň pozrelo 1,2 milióna ľudí
1 Viliam, ktorý zmizol na mieste spájanom s brutálnou vraždou v Martine, bol nezvestný viac než dva mesiace. Našli ho mŕtveho
2 Too Hot to Handle po slovensky? Markíza odvysiela reality šou so Slovákmi plnú sexu, lásky a nahoty
3 Národný bezpečnostný úrad varuje: Zachytili sme významné ransomvérové útoky na slovenské ciele
4 Rýchlo a zbesilo 9 ide do vesmíru. Sleduj šialený trailer plný akcie so zlými efektmi
5 Od pondelka nebudeš musieť nosiť rúško v exteriéri, ak od teba budú cudzí ľudia vzdialení minimálne 5 metrov
1 Stand-up komička Simona: Rytmus nezaútočil len na mňa, ale na všetky ženy, ktoré so sebou nie sú spokojné (Rozhovor)
2 Jasminu Alagič znechutil vlastný manžel Rytmus aj komička Simona: Drahý Paťko, svojou reakciou si za ňou skočil na dno
3 Viliam, ktorý zmizol na mieste spájanom s brutálnou vraždou v Martine, bol nezvestný viac než dva mesiace. Našli ho mŕtveho
4 Erik Žibek z Pána profesora: So seriálovou priateľkou by som v reálnom živote nikdy neskončil (Rozhovor)
5 VIDEO: Opitý Slovák skočil rovno pod auto. Vodič nemal šancu zastaviť
Viac z témy zaujímavosti
Po vyprázdnení sa na toalete sa nemala utierať. Chcela vyhovieť jeho túžbe, a tak súhlasilaPo vyprázdnení sa na toalete sa nemala utierať. Chcela vyhovieť jeho túžbe, a tak súhlasila
Modelky z balkóna v Dubaji prezradili, prečo sa nechali nahovoriť na nahé fotenieModelky z balkóna v Dubaji prezradili, prečo sa nechali nahovoriť na nahé fotenie
Súd Judite za vraždu 16-ročného Tomáša potvrdil 12-ročný trestSúd Judite za vraždu 16-ročného Tomáša potvrdil 12-ročný trest
Viac článkov
Sponzorované články
Enyaq iV nás veľmi milo prekvapil. Škoda urobila obrovský progres a postavila ukážkový elektromobilEnyaq iV nás veľmi milo prekvapil. Škoda urobila obrovský progres a postavila ukážkový elektromobil
Potrebuješ flex kábel? Poradíme ti, ako rozlíšiš OEM od aftermarketuPotrebuješ flex kábel? Poradíme ti, ako rozlíšiš OEM od aftermarketu
Máš na to stať sa programátorom? Otestuj sa v našom kvízeMáš na to stať sa programátorom? Otestuj sa v našom kvíze
Viac článkov
Ďalšie news viac news
Mohlo by ťa zaujímať
Austrálska vegánka žaluje susedov. Vadí jej vôňa pečenej ryby aj hluk, ktorý narobia detiAustrálska vegánka žaluje susedov. Vadí jej vôňa pečenej ryby aj hluk, ktorý narobia deti
Aktér Vietnamského masakru z Bratislavy zostane za mrežami. Žiadosť o podmienečné prepustenie nakoniec stiaholAktér Vietnamského masakru z Bratislavy zostane za mrežami. Žiadosť o podmienečné prepustenie nakoniec stiahol
Najbizarnejšie súdne procesy alebo 67 miliónov za stratené nohaviceNajbizarnejšie súdne procesy alebo 67 miliónov za stratené nohavice
Znásilnili ju, no od polície dostala pokutu za klamstvo. Páchateľ znásilnil ďalších 27 žien a až potom uverili, že neklamalaZnásilnili ju, no od polície dostala pokutu za klamstvo. Páchateľ znásilnil ďalších 27 žien a až potom uverili, že neklamala
Súd Judite za vraždu 16-ročného Tomáša potvrdil 12-ročný trestSúd Judite za vraždu 16-ročného Tomáša potvrdil 12-ročný trest
Známy slovenský väzeň vraj s komplicom uškrtil podnikateľku. Takto sa podľa polície zbavili jej telaZnámy slovenský väzeň vraj s komplicom uškrtil podnikateľku. Takto sa podľa polície zbavili jej tela
V Grécku zavraždili známeho novinára, písal najmä o kriminálnych zločinoch. Vraj sa ho rozhodli umlčaťV Grécku zavraždili známeho novinára, písal najmä o kriminálnych zločinoch. Vraj sa ho rozhodli umlčať
Ázijský Charles Manson si vytvoril kult osobnosti. Ženy ho milovali napriek tomu, že bol sériový vrahÁzijský Charles Manson si vytvoril kult osobnosti. Ženy ho milovali napriek tomu, že bol sériový vrah
Prejsť na úvodnú stránku
Domov
Zdielať
Diskusia
Hľadať
Viac
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.