Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Sobota 16. 1. 2021 meniny má Kristína

hľadaj na refresheri

Chceš dostávať notifikácie aj na tomto zariadení?
Refresher
9
Lukáš Čelka
21. december 2020, 12:30
Čas čítania: 5:44

Polícia sprísnila kontrolu pandemických opatrení a hrozí sankciami: Prečo však nepokutovala demonštrantov, ktorí na ne kašľali?

Kontroly na dodržiavanie pandemických opatrení sú od soboty sprísnené. Za ich porušenie ti hrozia mastné pokuty. Prečo však demonštrati, ktorí ich hromadne porušovali neboli nijak sankciovaní? Policajný prezident má na to jasnú odpoveď.

Lukáš Čelka
21. december 2020, 12:30
Čas čítania: 5:44
Zdielať
Uložiť Uložené
Zdielať Zdielať článok

Od soboty 19.12. na Slovensku platí zákaz vychádzania s výnimkami. Ostáva povinnosť nosenia rúšok v interiéroch aj exteriéroch pre všetky osoby nad 6 rokov, rovnako platí aj zákaz zhromažďovania sa. Za porušenie opatrení Úradu verejného zdravotníctva ti hrozí nemalá pokuta od polície.

 

Za nenosenie rúška, alebo porušenie zákazu vychádzania môžeš dostať pokutu v blokovom konaní až do 1000 €. V odôvodnených prípadoch, polícia oznámi tvoje porušenie zákona príslušnému Regionálnemu Úradu verejného zdravotníctva, ktorý ťa počas mimoriadnej situácie môže pokutovať až do výšky 1659 €

 

Napriek týmto sankciám sa na námestiach slovenských miest zhromažďovali tisíce ľudí, ktorí tieto nariadenia nerešpektovali. Protestovali v davoch bez rúšok a mnohokrát aj podgurážení alkoholom. S veľkou pravdepodobnosťou mohli týmto svojim konaním šíriť infekciu ďalej. Viacerí však vôbec nedostali pokutu.

 

Dočasný Prezident Policajného zboru Peter Kovařík tvrdí, že pokutovať všetkých, ktorí na protestoch nedodržiavali opatrenia je technicky nemožné. Políciu ľudia ostro kritizovali aj preto, že niektoré protesty hneď nerozpustili.  Podľa slov Kovaříka vyvoláva každá akcia reakciu a konaním polície nechceli zhoršiť prístup demonštrujúcich v záujme chrániť slušných ľudí.

 

V tomto článku si prečítaš:
  • Koľko priestupkov zaznamenala polícia počas víkendu.
  • Prečo polícia nerozpustila hneď všetky protesty.
  • Prečo na demonštrantov nereagovala ráznejšie.
  • Prečo nebolo možné pokutovať na demonštráciách ľudí bez rúšok a nie je možné to urobiť spätne ani zo záznamov.
  • Z čoho vychádza Policajný prezident, keď tvrdí, že polícia pri demonštráciách zvolila správny postup.
  • Koho obvinili po protestoch.

 

Polícia od soboty sprísnila kontroly dodržiavania opatrení

Od soboty polícia kontroluje dodržiavanie opatrení ešte prísnejšie. Policajné hliadky kontrolovali hlavné ťahy, železničné stanice, nástupištia a miesta s vyššou koncentráciou ľudí, ako napríklad potraviny, drogérie, zásielkovne, odberné miesta, letiská a podobne, pričom za nedodržanie opatrení hrozia ľuďom sankciami.

 

Len cez víkend polícia zaznamenala až 229 priestupkov, z čoho 65 sa týkalo nedodržania zákazu vychádzania. Spozorovali však aj prevádzky, ktoré boli napriek zákazu otvorené, tých bolo okolo 30. „Niektoré reťazce predávali tovar mimo základných potrieb, polícia však riešila napríklad aj otvorenú herňu a kaderníctvo,“ povedal policajný prezidnet Kovařik dnes ráno pre RTVS. Podľa jeho slov už tieto priestupky odstúpili na Regionálne Úrady Verejného Zdravotníctva, s ktorými sa polícia zároveň aj dohodla, že budú spoločne vykonávať kontroly prevádzok.

 

Počet zaznamenaných priestupkov dokazuje, že polícia bola cez víkend v rámci kontroly opatrení aktívna. Prečo však nepokutovala všetkých, ktorí hromadne porušovali opatrenia na demonštráciách? Policajný prezident má na to svoje vysvetlenie.

Účastníci nelegálnych zhromaždení sa dopúšťajú priestupkov, organizátori trestných činov 

Peter Kovařík ešte v utorok na tlačovej besede priznal, že vníma tlak, ktorý je vytváraní na policajný zbor zo strany verejnosti. Ľudia si myslia, že polícia by mala byť dôraznejšia najmä pri zhromaždeniach, mala by demonštrujúcich rozháňať a viac používať donucovacie prostriedky. 

 

Kovařík: Predstava, že z polície urobíme oficálneho strašiaka, ktorý spokutuje každého kto urobí priestupok je nereálna
Zdroj: Lukáš Čelka / Refresher

 

Policajný prezident tvrdí, že tí, ktorí sa zúčastňujú týchto zhromaždení ohrozujú životy seba a svojich blízkych. „Mne je veľmi ľúto, že kým zdravotníci v nemociach s vypätím síl zachraňujú ľudské životy, tu isté osoby s politickými cieľmi vytvárajú priestor na rozširovanie chorôb,“ dodal.

 

Ľudia, ktorí sa zúčastňujú zhromaždení počas núdzového stavu sa pritom podľa jeho slov dopúšťajú priestupkov v úseku ochrany zdravia a života a zároveň sa dopúšťajú aj priestupkov na úseku civilnej ochrany, a to práve tým, že sa nelegálne zhromažďujú. Organizátori takýchto zhromaždení sa však už nedopúšťajú iba priestupkov, ale rovno trestných činov.

Polícia riešila počas krízového stavu až 27 284 priestupkov

Na výčitky, že polícia je v krízovej situácii neúčinná, neefektívna a problémy rieši nedostatočne sa policajný prezident ohradil číslami. „V rámci celej krízy riešil policajný zbor 27 284 priestupkov, z ktorých sme potvrdili spáchanie 6436 priestupkových deliktov,“ poznamenal.

 

Skúste vojsť do davu a začať tých ľudí pokutovať. Pýtajte si od nich občianske preukazy. Musíte mať pritom aj zálohu za pokutovanými ľuďmi, pretože dav reaguje agresívne voči policajtom, ktorí do neho vstúpia. Vykonávať tento typ opatrení z vnútra davu a kontrolovať rúška je technicky nemožné.

 

Od prvej veľkej demonštrácii podľa jeho slov posunuli na prerokovanie na Regionálne úrady verejného zdravotníctva a Okresné úrady až 784 priestupkov. „Tieto orgány sú extrémne zaťažené a my im ešte pridávame robotu, tým že im odstupujeme priestupky občanov, ktorí vedome kašlú na to, že je potrebné sa chrániť v tomto čase.“

Policajný prezident verí, že prístup polície pri riešení demonštrácií je správny

Peter Kovařík pri obhajovaní správnosti policajného postupu pri demonštráciách dal za príklad susedné krajiny. Podľa jeho slov polícia počas demonštrácii nezasiahla ani v Rakúsku a ani v Maďarsku. V Poľsku použila slzný plyn, za čo tiež musela znášať veľkú vlnu kritiky od domácich. Vo Veľkej Británii, kde boli na zhromaždeniach desaťtisíce ľudí, polícia vraj zasiahla tým, že predviedla iba 150 z nich.

 

Kovařík: Predstava, že z polície urobíme oficálneho strašiaka, ktorý spokutuje každého kto urobí priestupok je nereálna
Zdroj: Lukáš Čelka / Refresher

 

„Máme príklady z Nemecka a z Francúzska, kde prebiehajú útoky, podpaľujú sa autá a rozbíjajú sa výklady. Prístup našej polície je práve preto taký, aký je, aby sme predišli podobným negatívnym prejavom demonštrácii.“  Policajný prezident verí, že prístup našej polície je správny, hlavne kvôli tomu, že po protestoch evidujú len pár zranení, ale žiaden zničený majetok ani úmrtie.

 

NAČÍTAŤ ČLÁNOK BEZPLATNE
Predplať si REFRESHER+ a získaj ďalšie výhody

Tento článok dočítaš bezplatne, no s predplatným REFRESHER+ získaš prístup ku viac ako 1605 zamknutým článkom a dostaneš ďalšie benefity.

VIAC O PREDPLATNOM
Kedykoľvek ho jednoducho zrušíš
Už od 2.99 € mesačne
S REFRESHER+ môžeš získať tieto benefity
VIAC

Polícia reaguje primerane, aby nevyvolávala ďalšie napätie

„Pri riešení zhromaždení rešpektujeme zásadu primeranosti. To znamená, že polícia reaguje na to, ako sa správa dav,“ vysvetlil Kovařik s tým, že po posledných zhromaždeniach predviedli  12 osôb, za rôzne trestné činy. „Predvádzali sme tie osoby, ktoré sa dopustili protiprávneho konania závažnejším spôsobom,“ dodal.

 

Pre lepšie pochopenie policajných zásahov počas demonštrácii Kovařík uviedol, že každá akcia vyvoláva reakciu. Polícia mala mať pred protestami operatívne informácie, že sa počas nich chystajú provokácie voči policajnému zboru. Protestov 17.10. a 17.11. sa mali zúčastniť podľa jeho slov extrémistické skupiny, polovojenské skupiny a ľudia z Ultras, ktorí chceli vyvolávať nepokoje. „To ako polícia reaguje, je práve primerané tomu, aby sme nevyvolávali napätie.“ 

 

Pokutovať nenosenie rúšok demonštrantov je podľa Kovaříka technicky nemožné

Policajný prezident priznal, že je polícia obviňovaná z toho, že na demonštráciách nerieši priestupky na mieste a nepokutuje rúška. Podľa jeho slov, to však nerobia žiadne policajné jednotky na svete. „Rúška nie sú prioritou, ktorú treba pri zhromaždení riešiť. Počas zhromaždení je našou povinnosťou chrániť život, majetok občanov a zdravie tých ľudí, ktorí sa  na týchto demonštráciách zúčastňujú.“

 

Treba povedať, že policajný zbor plní úlohy zo zákona ale predstava, že všetko bude vynucovať iba polícia, že z nej urobíme oficálneho strašiaka, ktorý spokutuje každú jednu osobu, ktorá sa dopúšťa priestupkového konania je nereálna. My tie rúška nenosíme preto, že nechceme pokutu od policajtov, ale preto, aby sme sa správali zodpodpovedne.

 

Kovařík zároveň tvrdí, že pokutovať rúška na demonštráciách je absolútne nepredstaviteľné a technicky nemožné. „Skúste vojsť do davu a začať tých ľudí pokutovať. Pýtajte si od nich občianske preukazy. Musíte mať pritom aj zálohu za pokutovanými ľuďmi, pretože dav reaguje agresívne voči policajtom, ktorí do neho vstúpia. Vykonávať tento typ opatrení z vnútra davu a kontrolovať rúška je technicky nemožné.“ 

Priorita je identifikovať tých, ktorí bez rúšok vystupovali 

Priestupky nenosenia rúšok sa podľa Kovaříka týkajú tisícok protestujúcich. Preto je podľa neho priorita identifikovať tých, ktorí vystupovali bez rúšok a podnecovali k tomu na demonštráciách aj ďalších ľudí. „17.11. demonštrovalo desať až pätnásť tisíc ľudí. Vyhľadávať, kto bol kto z ľudí v dave a či bol bez rúška je technicky nemožné. Sú tam však ľudia, ktorí vystupovali a dajú sa identifikovať. Vyšetrovanie a obvinenia sa týkajú najmä týchto osôb a zároveň tých, ktorých správanie v dave bolo agresívne.“

 

Kovařík: Predstava, že z polície urobíme oficálneho strašiaka, ktorý spokutuje každého kto urobí priestupok je nereálna
Zdroj: Lukáš Čelka / Refresher

 

Policajný prezident tvrdí, že z každej nepovolenej demonštrácie má polícia objemovo asi dva terabajty dát, ktoré musí spracovať. „Treba identifikovať osoby a bezpochyby zadokumentovať dôkazným spôsobom, čoho sa dopustili. Až potom môžu byť riešené buď v správnom konaní alebo v trestnom konaní príslušným vyšetrovateľom.“  Dodal, že vyšetrovatelia sú procesne nezávislý a vytvárať na nich tlak, aby rozhodovali a znášali obvinenia bez toho, aby mali dostatočný dôkazný základ je veľmi nezodpovedné a nepripustí to.

 

Polícia nie je oficiálny strašiak, ktorý pokutuje všetkých, tvrdí Kovařík

Polícia sa podľa jeho slov snaží pokutovať tých ľudí, ktorí porušujú opatrenia. „Treba povedať, že policajný zbor plní úlohy zo zákona ale predstava, že všetko bude vynucovať iba polícia, že z nej urobíme oficiálneho strašiaka, ktorý spokutuje každú jednu osobu, ktorá sa dopúšťa priestupkového konania je nereálna. My tie rúška nenosíme preto, že nechceme pokutu od policajtov, ale preto, aby sme sa správali zodpovedne,“ dodal policajný prezident.

 

Polícia vraj nevie zhromaždeniam ani predísť

Podľa slov policajného prezidenta môže polícia konať len v medziach zákona a teda nemôže obmedzovať ľudí a zakázať im pohybovať sa po uliciach. „Ak prídu na miesto, kde by sa chceli zhromažďovať, si viem technicky predstaviť, že by sme to miesto oplotili, napríklad Hodžovo námestie. Demonštranti sa nám však presunú niekde inde.“

 

Riaditeľ Policajného zboru v Bratislave, Adrián Pavlík, o tom ako prebieha policajný zásah počas demonštrácie: 
„Do každého bezpečnostného opatrenia je velený veliteľ, ktorý individuálne posudzuje každé jedno bezpečnostné opatrenie, pretože na ne neexistuje žiadna šablóna. Je tam veľmi veľa vonkajších vplyvov, na ktoré musíme reagovať a veliteľ je práve tou osobou, u ktorej sa tieto informácie zbiehajú. Musí vždy pracovať s tým, aby ten zákrok, ktorý by polícia plánovala, alebo realizovala bol vždy vyvážený a nebol spôsobený škodlivejší následok ako ten, ktorý hrozil.“ 
Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
Náhľadový obrázok: Facebook / Polícia Slovenskej Republiky Tagy: polícia, Koronavírus, zhomaždenia
Pridaj sa k tým, ktorí nás podporili. Predplať si R+ VIAC
Ohodnoť článok
1
Zdielať
Hodnotenie tohto článku je dostupné len s aktívnym predplatným REFRESHER+.
Predplatiť si
Zrušiť
Pri hodnotení článku nastala chyba. Skús sa nanovo prihlásiť a znova ohodnotiť článok.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
NAHOR
Dostávaj najlepší obsah mailom
Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah.
Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.
Posielať email
Najčítanejšie
Domov
Zdielať
Diskusia
Hľadať
Viac
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.