Monštrum z okraja dnešnej Budapešti zavraždilo desiatky žien, z ktorých najskôr vymámil peniaze, a potom mŕtve telá naložil do alkoholu, aby si ich mohol nechať v záhrade ako spomienky na svoje skutky. Aj keď boli blízko, policajti ho nikdy nechytili.
V tajnej zamknutej izbe, kam gazdiná nikoho nesmela za žiadnych okolností pustiť, našiel detektív Nagy stovky milostných listov. Kiss v nich vyznával lásku, opisoval, čo všetko by so svojou vyvolenou narobil v spálni a kam sa vydajú začať nový život.
Veľkým problémom však bolo, že stovky milostných listov si Kiss nevymieňal s jednou vyvolenou, ale so stovkami nič netušiacich dievčat, žien aj dám. A detektív Nagy sa práve pozeral na mŕtve telá siedmich z nich, ktoré našiel naložené v alkohole a dokonale zakonzervované vo veľkých sudoch na záhrade.
Nejde o jeden z mnohých ohavných prípadov sériových vrahov zo Spojených štátov amerických, kde sa takéto skutky pred pár desiatkami rokov objavovali ako huby po daždi.
Tento vrah sa volal Béla Kiss a veľkú časť svojho života prežil len 60 kilometrov od slovenských hraníc v obci Cinkota, ktorá kedysi za čias Rakúsko-Uhorska stála na okraji Budapešti, ale dnes je jej mestskou štvrťou. Aj keď svojím vyčíňaním zniesol zo sveta minimálne 24 žien, za svoje skutky si nikdy neodsedel ani deň vo väzení a nikdy ho nechytili.
- Ako vysokého blonďavého pôžitkára Bélu Kissa milovali ženy
- Kedy ho susedia začali podozrievať kvôli kovovým sudom v záhrade
- Ako sa Kissovi podarilo vymámiť obrovské majetky od 74 osamelých žien
- Kedy detektíva zaskočil pach smrti zo sudov, kam Kiss nakladal mŕtve telá
- Prečo sa šírili fámy, že mal ozajstnú chuť na krv, ktorú z tiel nechal vytiecť
- Kde všade sa našli sudy plné uškrtených ženských pozostatkov
- Ako Béla Kiss utiekol z frontu a zrejme ukradol cudziu identitu
- Prečo nakoniec za dva tucty vrážd nesedel v base ani jediný deň
Najžiadanejší fešák s túžbou po pachu krvi
Záhadami poprepletaný život muža menom Béla Kiss začal naberať na obrátkach až okolo roku 1900, keď sa rozhodol presťahovať do okrajovej časti Budapešti. V tom čase bola Cinkota obyčajnou vidieckou obcou neďaleko metropoly Rakúsko-Uhorska. Kissa však nelákal život poľnohospodára.
Na okraj mesta prišiel preto, aby v sebe ukojil túžbu po peniazoch a krvi, ale aj z dôvodu, že nechcel žiť uprostred pulzujúceho centra, kde sa denne premelú tisícky ľudí. „Aj keď ho mali v dedine veľmi radi, nenadviazal bližší vzťah so žiadnym zo svojich susedov,“ vysvetľuje Charlotte Greig vo svojej knihe Evil Serial Killers: In the Minds of Monsters.
Kiss sa prevažne staral o seba a oceňoval, že sa mu susedia nepletú pod nohy. Vždy, keď bolo treba nadviazať s ľuďmi okolo domu kontakt, žoviálne prehodil pár slov, povypytoval sa, ako sa dedinčanom darí, ale zbytočne nikoho z nich nepozýval na návštevy. Až po rokoch prišiel detektív Nagy na dôvod, prečo sa v dedine Kiss nesocializoval.
Srdce mladého muža, ktorý v roku 1900 oslavoval zrejme svoje 23. narodeniny, však bilo pre centrum Budapešti. Nechcel v ňom bývať, ale niekoľkokrát do týždňa si rád vyhodil z kopýtka v kluboch a baroch uprostred mesta. „Bol známy ako pôžitkár, ktorý miloval organizovať večierky. Množstvo žien ho považovalo za najžiadanejšieho slobodného chlapca v celej Cinkote,“ opisuje novinárka Mara Bovsun lásku k bohémskemu životu v New York Daily News.
O peniaze nemal priveľkú núdzu, pretože sa v mladosti vyučil za klampiara a ako remeselníkovi sa mu sypali zákazky z okolia Budapešti. Aj tak túžil zarábať viac a peniaze ho do veľkej miery ovládli. Zrejme na večierkoch v meste si uvedomil, ako žije maďarská elita a ako blízko, ale zároveň ďaleko má k nej on sám. A tak sa rozhodol vraždiť. Ani náhodou pritom nešlo o náhodné skutky, ale vopred premyslené činy, z ktorých aj po rokoch mrazí.
Nakladané ženské telá, z ktorých nechal vytiecť krv
Všetci Kissa opisovali ako príjemného mladého muža, z ktorého sršala charizma. Svoje okolie vedel zaujať sympatickou tvárou, ktorej dominovali fúzy, ale pohľady žien zachytával najmä vďaka svojej výške a blonďavým vlasom. Na vtedajšiu dobu sa mu preto ženy len tak točili okolo prsta. „Kiss bol pre ženy veľmi atraktívny, nielen kvôli dobrému vzhľadu, ale aj preto, že bol vzdelaný, inteligentný a dobre vychovaný,“ opisuje vraha Charlotte Greig.
V skutočnosti pritom Kiss podľa všetkého nemal žiadne formálne vzdelanie, ale rád čítal knihy a vzdelával sa v mnohých oblastiach. Špecificky ho vraj zaujímal okultizmus a astrológia. Na prelome 19. a 20. storočia astrológia stále patrila medzi spôsoby, ktorým ľudia vysvetľovali množstvo javov, a Béla Kiss jej zrejme veril natoľko, že mohla ovplyvňovať aj to, ako sa správal.
Aj keď dobové zdroje nijak nespájajú okultistické tendencie Bélu Kissa so spôsobom vraždenia, zrejme nešlo o náhodu, že sa mŕtve telá žien snažil zakonzervovať naložené v alkohole. Na prvý pohľad solídny chlapík pritom nezačal vraždiť len tak z ničoho nič. V snahe obklopiť sa oveľa väčším bohatstvom, aké mu život nadelil, sa začal obzerať po potenciálnych ženách na vydaj.
Čo sa dozvieš po odomknutí?
- Kedy ho susedia začali podozrievať kvôli kovovým sudom v záhrade
- Ako sa Kissovi podarilo vymámiť obrovské majetky od 74 osamelých žien
- Kedy detektíva zaskočil pach smrti zo sudov, kam Kiss nakladal mŕtve telá
- Prečo sa šírili fámy, že mal ozajstnú chuť na krv, ktorú z tiel nechal vytiecť
- Kde všade sa našli sudy plné uškrtených ženských pozostatkov
- Ako Béla Kiss utiekol z frontu a zrejme ukradol cudziu identitu
- Prečo nakoniec za dva tucty vrážd nesedel v base ani jediný deň