Teplota oproti okoliu klesne až o 10 °C. Bude možné zabudnúť na klimatizáciu?
BMW sa vlani pokúsilo vyrobiť najčiernejšiu čiernu na svete. Išlo o farbu, ktorá pohlcovala viac než 99,9 % svetla. Tým, že takmer nič neodrážala, kapota novej X6-tka vyzerala, ako keby si sa pozeral do čiernej diery.
ScienceAlert informuje, že vedecké timy sa teraz snažia niečo podobné urobiť s bielou. Princíp bude, pochopiteľne, úplne opačný, farba musí odrážať aspoň 95,5 % dopadajúcich lúčov.
Pôjde o akrylový materiál, ktorý sa zároveň nebude zahrievať, dokonca zostane chladnejší než čokoľvek okolo neho. Tým pádom by nemuselo ísť iba o zábavku na efekt, ale aj serióznu pomoc leteckému či kozmickému priemyslu, prípadne aspoň kancelárskym budovám s potrebou silnej klimatizácie.
Dnes dokážu podobné farby odrážať len 80 až 90 % svetla, pričom sú stále teplejšie než vzduch okolo.
„Je to kritické pre masové rozšírenie takéhoto chladenia a zmiernenie globálneho otepľovania,“ hovorí inžinier Xiulin Ruan z univerzity Purdue v Indiane.
V súčasnosti je známe, že práve v centrách miest môže byť letná teplota až o niekoľko stupňov celzia vyššia než mimo, a to vďaka asfaltovým plochám a prehriatym budovám. Ďalšie teplo potom prináša samotné teleso klimatizácie a výroba spotrebovanej elektrickej energie.
Ak sa všetko podarí, v mestách by mohli pribudnúť super-biele budovy, prípadne chodníky. Do farby bude nutné umiestniť špeciálne vločky uhličitanu vápenatého, rôznych tvarov a veľkostí. Ak sa nastavia ideálne, budú odrážať takmer všetky vlnové pásma svetla.
Takéto farby by mohli povrchy na pravé poludnie uržiavať až o 10 °C chladnejšie než okolie.