Nová farba pohlcuje viac ako 99,995 % svetla.
Vedci z MIT (Massachusettský technologický inštitút) vyvinuli najčiernejšiu čiernu sveta. O farbe tvrdia, že je desaťkrát tmavšia ako akákoľvek iná tmavá doposiaľ. V oficiálnej správe tiež uvádzajú, že materiál je vyrobený z vertikálne zarovnaných uhlíkových nanorúrok, čo je alotropická modifikácia uhlíka, ktorá má valcovitý tvar. Ide o mikroskopické vlákna.
Inžinieri z MIT vyvíjali uhlíkové nanorúrky na hliníkovej fólii leptanej chlórom, ktorá potom v laboratórnych testoch pohlcuje viac ako 99,995 % prichádzajúceho svetla. Ak by si si chcel predstaviť, o akú čiernu ide, najnovšie BMW X6 Vantablack zachytáva „iba“ 99,965 % svetla.
Uhlíkové nanorúrky
Čierno-čierna nanoštruktúra, ktorá bola pôvodne vyvinutá pre kozmické účely, je niekoľkonásobne tenšia než ľudský vlas. Nový materiál je aktuálne na výstave v New Yorku, kde mu robí doprovod 16,78 karátový žltý diamant v hodnote 2 miliónov dolárov.Vedci z MIT priznávajú, že hoci vynašli doposiaľ najtmavšiu čiernu, vždy sa bude dať vyvinúť ešte čiernejšia farba. „Ide o neustále pohybujúci sa cieľ,“ tvrdí jeden z inžinierov. Najnovší odtieň ešte nedostal svoje meno.
Podľa astrofyzika a laureáta Nobelovej ceny Johna Mathera sa v dohľadnej dobe budú snažiť pomocou tohto materiálu vytvoriť masívny čierny odtieň, ktorý by chránil ďalekohľady pred rušivým svetlom.