Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
13. októbra 2020, 8:21
Čas čítania 0:44
Matej Krajčovič

Čierna diera zhltla hviezdu rovno pred očami astronómov. Nasledoval obrovský výbuch energie

TECH
Uložiť Uložené

Takéto unikátne divadlo sa vedcom podarí včas odsledovať len zriedka.

Čierne diery sú už pomerne známou, no stále desivou súčasťou nášho vesmíru. Tieto objekty disponujú takým veľkým gravitačným poľom, že ich stred pohltí doslova všetko okolo. Vrátane častíc svetla. 

Podľa denníka Independent sa teraz vedcom podarilo odsledovať moment, kedy čierna diera zhltla hviezdu vo svojej blízkosti. 

Moment bolo možné vidieť cez teleskopy po celom svete a javil sa ako obrovský záblesk svetla a energie. Bol od nás vzdialený približne 215 miliónov svetelných rokov. Vedci ho prezývajú „zošpagetovanie“, keďže masivnu hviezdu extrémne gravitačné pole doslova vtiahne podobne, ako keby si vypol starý televízor. 

Hneď potom však nasleduje uvoľnenie obrovského množstva energie. „Keď čierna diera pohltí hviezdu, môže vystreliť silný výbuch materiálu (prachu, kameňov a podobne, poz. red,) smerom von, ktorý nám následne bráni vo výhľade,“ uviedla Samantha Oatesová z Univerzity v Birminghame. 

Domov
Zdieľať
Diskusia