Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
Refresher Slovensko
Otvoriť v aplikácii Refresher
Stiahnuť
X
29. septembra 2020, 18:37
Čas čítania 2:06
Daniel Mikolášik

Poslanci rokujú o interrupciách. Záborská vraj chce kompromis s liberálmi, SaS hovorí, že je to celé o nenávisti k ženám

NEWS INTERRUPCIE A REPRODUKČNÉ PRÁVA
Uložiť Uložené

Poslanci NR SR dnes rokujú o novele zákona týkajúcej sa potratov.

Poslanci rokujú o novele zákona o zdravotnej starostlivosti, ktorá upravuje oblasť potratov. Je to jeden z posledných bodov schváleného programu 12. schôdze parlamentu. 


Poslanci z klubu OĽANO navrhujú zmeny pre ženy, ktoré zvažujú interrupciu. Umelé prerušenie tehotenstva sa má premenovať na umelé ukončenie tehotenstva, zmení sa aj hlásenie o potratoch, ktoré by malo byť obsiahlejšie. Pozmeňujúce návrhy k tejto novele avizovala predkladateľka Anna Záborská (OĽANO) i šéfka zdravotníckeho výboru Jana Bittó Cigániková (SaS).

Odporúčané
Ivanu hnevalo, že chcú sprísniť zákon o potratoch, tak prehovorila o svojej interrupcii, ktorú podstúpila, keď mala 17 (Rozhovor) Ivanu hnevalo, že chcú sprísniť zákon o potratoch, tak prehovorila o svojej interrupcii, ktorú podstúpila, keď mala 17 (Rozhovor) 20. septembra 2020, 9:36

Poslankyňa Anna Záborská (klub OĽANO) v utorok v pléne predložila pozmeňujúci návrh k vlastnej potratovej novele. Povinnosť dvoch lekárskych posudkov pri potrate pre ohrozenie života matky či plodu by sa mala zmeniť na právo.

Záborská chce v rámci potratovej novely kompromis s liberálmi. Podľa Cigánikovej v nej chýba reálna pomoc matkám
Zdroj: TASR/Jakub Kotian

„Slovensko nevyhnutne potrebuje politiku, ktorá podporuje a bráni život. Politiku, ktorá v každom zákone myslí na rodinu,“ povedala Záborská s tým, že navrhované zmeny síce nevyriešia všetky problémy žien, ale ide o prvý krok pomoci. Hovorí, že ochrana matiek a detí nie je o skutočnom konzervativizme či liberalizme, ale o ľudskosti. Pozmeňujúci návrh označila za kompromis smerom k liberálnej časti spoločnosti. Trvá na tom, že novela nejde cestou zákazov.

Problémom pri potratovej novele zákona z dielne Anny Záborskej (OĽANO) sú bariéry v prístupe k potratom, nevidieť v ňom pomoc matkám. V pléne NRSR to skonštatovala predsedníčka zdravotníckeho výboru NRSR Jana Bittó Cigániková.

Upozornila, že novela sa plánuje schváliť „podvodným spôsobom“, pretože plénum sa jej bude v utorok venovať až do jej prerokovania a následne o nej hlasovať. To podľa nej zníži kvórum, pretože v pléne zvyčajne večer býva menej poslancov.


„Radi hovoríte o pomoci, ja tam teda žiadnu konkrétnu pomoc nevidím. Vidím tam zmenu názvov, všetky smerujú k tomu, aby sme ženy potrápili,“ uviedla. Odmieta predĺženie lehoty na rozmyslenie pre ženu z dvoch dní na štyri, hovorí o prekážke. Opätovne zdôraznila, že potrat nie je vražda.

Záborskej novela by podľa nej mohla prinútiť ženu porodiť dieťa, ktoré nechce, čo považuje za väčšie trápenie. Celý život si to dieťa uvedomuje, že je nechcené, podotkla. Neprijateľný stav vidí i v spôsobe vykonávania potratov. Poukázala na vyhlášku Ministerstva zdravotníctva SR, ktorá hovorí len o chirurgickom výkone.

Záborská chce v rámci potratovej novely kompromis s liberálmi. Podľa Cigánikovej v nej chýba reálna pomoc matkám
Zdroj: TASR/Martin Baumann

Podotkla, že od jej vydania uplynulo mnoho rokov a v iných krajinách sa potraty dávno vykonávajú medikamentózne. Poukázala na základné ľudské práva, podľa nej má žena nárok sama sa rozhodnúť, či donosí dieťa.

Poukázala tiež na štúdiu z USA, ktorá konštatuje, že potrat nezvyšuje riziko samovražedných úmyslov žien, pričom väčšina pri potrate hovorila o najlepšom rozhodnutí. Dodala, že nechcené tehotenstvo sa spája skôr so slabšou materinskou väzbou. „Toto nie sú moje slová, toto sú zistenia konkrétnej štúdie,“ dodala.


Anna Andrejuvová (OĽANO) reagovala tým, že viaceré európske krajiny dávajú žene väčší čas na rozhodnutie pred potratom. Napríklad v Belgicku je to podľa jej slov šesť dní, v Holandsku päť a Taliansku sedem dní. Dodala, že priemerná čakacia doba v týchto krajinách je minimálne tri dni.


Alojz Baránik (SaS) reagoval tým, že keď sa hovorí o živote nenarodeného dieťaťa alebo plodu, akoby šlo o niečo, čo stojí nad právom ženy na jej súkromie či rozhodovanie o jej tele. Je to celé založené na nenávisti k ženám,“ uviedol.


Bittó Cigániková už avizovala predloženie pozmeňujúceho návrhu, ktorý obsahuje zavedenie potratovej tabletky. Návrh podľa vlastných slov pripravila spolu s koaličnými poslancami i členmi klubu OĽANO.

Domov
Zdieľať
Diskusia