Začína sa pátrať po príčinách explózie, záchranári však zatiaľ určite nenašli ani všetky obete.
Masívna explózia v Bejrúte, hlavnom meste Libanonu z utorka 4. augusta si do dnešného dňa podľa Al Jazeery vyžiadala už minimálne 157 obetí a 5 000 zranených.
Už dnes je jasné, že o jej bezprecedentný rozsah sa pričinili aj samotné úrady. Tie v skladoch v miestnom prístave už od roku 2013 držali aj 2 750 ton dusičnanu amónneho. Do Bejrútu sa dostal na lodi, ktorá tam priplávala kvôli problémom s motorom, no spoločnosť, ktorá ju vlastnila, medzičasom zbankrotovala.
Hoci colníci na uskladnený a nebezpečný obsah skladov upozorňovali, zostal tam až do augusta, ked zo zatiaľ neznámych príčin v prístave vypukol požiar v miestach, kde bola uskladnená aj pyrotechnika.
This video of the fire at the warehouse before the explosion shows firefighter team on site at the #Beirut port. Now reports suggest none of them made it back... pic.twitter.com/TlSRocavuX
— Michael A. Horowitz (@michaelh992) August 5, 2020
Práve prvý, menší požiar bol dôvodom, prečo na prístav namierili svoje mobilné telefóny viacerí obyvatelia Bejrútu. Vtedy však ešte netušili, že o pár minút neskôr budú svedkami explózie, v ktorej už úradoval aj spomínaný dusičnan amónny.
Výbuch mal podľa expertov silu, ktorá je ekvivalentom až 1,1 kiloton TNT. Okamžite zabil viacerých zasahujúcich hasičov v bezprostrednej blízkosti a urobil dieru do plochy prístavu, na ktorej predtým ležal sklad.
Stáť zostala iba časť sila, v ktorej boli uskladnené zásoby obilia. Aj budovy v bezprostrednom okolí rozmetal výbuch, no väčšina z 5 000 osôb sa zranila na rôznych miestach Beirútu.
Mohla ich odhodiť obrovská tlaková vlna, zasypať trosky z poškodených budov či poraniť lietajúce sklo, ktoré bolo vyrazené aj na budovách v okruhu niekoľkých kilometrov.
Práve množstvo videí, ktoré snímali pôvodný požiar a zachytili tak aj hlavný výbuch s tlakovou vlnou, je pravdepodobne dôvodom, prečo sa na celom svete bude o výbuchu v Beirúte bude hovoriť ešte dlhé týždne.