
Video rozsiahlych požiarov v Brazílii vydesilo ľudí aj odborníkov. Požiare a odlesňovanie by mohli vyústiť do katastrofy
Brazílsky prezident svojimi postojmi Amazonu nepomáha.
V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
Národný inštitút pre výskum vesmíru (INPE) podľa Hospodárskych novín uviedol, že počas apríla 2020 sa vyťažilo viac ako 5500 kilometrov štvorcových amazonského pralesa. Celkovo ide o najväčší rozsah odlesnenia od roku 2008, a to ešte nezapočítali minuloročné rekordné požiare. Ak bude situácia v krajine naďalej pokračovať týmto smerom, podľa britského Guardianu máme dôvod obávať sa, že tento rok budú požiare ešte ničivejšie.
Tento článok dočítaš bezplatne, no s predplatným REFRESHER+ získaš prístup ku viac ako 1645 zamknutým článkom a dostaneš ďalšie benefity.
VIAC O PREDPLATNOM
Prezident, ktorý popiera krízu a vyhadzuje ľudí, ktorí mu oponujú
Prezident Jair Bolsonaro je presvedčený o tom, že jediný spôsob, ako pomôže chudobným regiónom v krajine, je rozvoj. Bez ohľadu na Amazonský prales, platné zákony či pokuty. Chránené oblasti otvoril pre ťažbu a výstavbu, odpustil alebo znížil enviromentálne pokuty a zrušil niektoré opatrenia, ktoré mali chrániť životné prostredie. To všetko stihol za necelé dva roky vo svojej funkcii.
Riaditeľ národného inštitútu bol prepustený z funkcie, pretože jeho informácie o rastúcom odlesňovaní boli podľa prezidenta Jaira Bolsonara lži. Minuloročné požiare mali založiť charitatívne organizácie alebo sám herec a ekologický aktivista Leonardo di Caprio. Ostro skritizoval francúzskeho prezidenta či kanadského premiéra, ktorí mu diplomaticky dohovárali a spočiatku bol úplne proti tomu, aby sa o situácii v jeho krajine vôbec rozprávalo na samite G7.

Zároveň je to ten istý prezident, ktorý spochybňoval koronavírus, tvrdil, že Brazílčania sa nenakazia a po tom, čo u neho Covid-19 potvrdili, nemal problém dať si na mediálnom brífingu dole rúško. A hoci sa život vo svete pre koronavírus značne spomalil, odlesňovanie to nezastavilo.
Odlesňuje sa ešte viac, Amazonskému pralesu hrozí katastrofa
Podľa brazílskej vládnej agentúry Ibama, ktorá sa zaoberá životným prostredím, koronavírus situáciu ešte zhoršil. Odlesňovanie v čase pandémie len rastie, pretože prebieha menej kontrol na odhalenie ilegálnej ťažby, píše HNonline. Lenže odlesňovanie v čase extrémneho sucha a očakávaných horúčav by mohlo znamenať, že brazílske požiare v roku 2020 by mohli byť ešte horšie ako kedykoľvek predtým.
Rozsah odlesňovania zachytili aj v lese Mato Grosso. Greenpeace nad ním preletel 9. júla a na video zachytil rozsiahlu plochu pohltenú dymom a plameňmi.
„Rok 2019 síce nebol najhorším pre odlesňovanie, bol však rokom, kedy rozmach požiarov a zničených lesov zaujal širokú verejnosť,“ povedali autori podľa editoriálu Science Advances. „Amazonský prales je na pokraji kolapsu funkcionality a my s ním,“ dodali. Podľa nich bolo už pred rokom kľúčové každé odlesňovanie vyrovnať trojnásobne väčším zalesnením. Brazílsky prezident miesto toho podnikol kroky, ktoré krajinu len priblížili ku katastrofe.
Bolsonaro sa síce navonok snaží situáciu zachrániť, jeho zákaz zakladania ohňov na 120 dní je stále len kvapkou v mori. Podľa Guardianu bol počet požiarov v júni tohto roka väčší než za posledných 13 rokov. INPE eviduje až o 320 požiarov viac ako v júni 2019. A podľa predbežných údajov stúplo odlesňovanie v mesiacoch január-jún v tomto roku až o 25 % viac oproti rovnakému obdobiu v roku 2019. Celý ekosystém pralesa je tak v ohrození.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.

