Úsmev ako dar počas pandémie koronavírusu pomohol finančnými a materiálnymi prostriedkami už 333 rodinám.
„Dnes som zistil, čo to známená byť ako v zlom sne.” – Túto vetu zdieľali na svojich sociálnych sieťach Rytmus, Becca, Čoje Bratislava, Katarína Brychtová, Martin Nikodým a ďalší. Prekvapené reakcie ich sledovateľov na seba nenechali dlho čakať. Influenceri zapojení do výzvy na ne spočiatku nereagovali, no po niekoľkých hodinách jeden po druhom priniesli vysvetlenie.
Známe slovenské osobnosti sa rozhodli podporiť dobrú vec. Od piatka 15. mája sa zapojili do výzvy #KoniecZlýmSnom. Ide o kampaň s cieľom pomôcť ohrozeným rodinám v hmotnej núdzi, ktoré negatívne zasiahla pandémia koronavírusu a hrozí im nielen strata práce, ale aj strechy nad hlavou a odlúčenie detí od rodičov.
Známe slovenské osobnosti upozornili na to, že je ohrozených až 8-tisíc slovenských rodín a vyzvali na pomoc všetkých svojich fanúšikov.
„Od včera mi prišlo veľa správ, že čo som myslel svojou storkou – Dnes som zistil, čo znamená byť ako v zlom sne... No myslel som tým to, že som sa dostal k informácii, že 8000 rodinám na celom Slovensku hrozí, že kvôli finančným dôsledkom Korony prídu o strechu nad hlavou. Tým pádom im aj budú musieť zobrať deti. Ako rodič viem, že toto vedomie pre nich musí ako zlý sen. Preto by som vás chcel poprosiť, dajte swipe a prispejte, aby tieto rodiny mohli zostať spolu,” vyzýval raper Rytmus na sociálnej sieti.
Najdôležitejšie je zostať spolu
V prípade, že rodičia alebo samoživiteľ nie sú schopní zvládnuť základnú starostlivosť, hrozí, že bude dieťa rodičom odobraté do náhradnej starostlivosť. Najčastejšie ide o problémy so zabezpečením stravy, základných hygienických potrieb, ako aj stabilnej strechy nad hlavou. V časoch globálnej krízy je preto dôležité postarať sa oto, aby rodiny vnúdzi mohli zostať spolu.
„Keď človek príde o prácu zo dňa na deň, ide orovnaký pocit, ako keď príde o blízku osobu. Včase krízy spôsobenej koronavírusom a predbežných opatrení malých a stredných firiem sa to môže stať hocikomu. Takáto situácia je okrem náhlej a nečakanej straty príjmu spojená aj s emočným vypätím a strachom. Najmä keď má rodič deti a budúce zamestnanie je vnedohľadne,“ tvrdí MUDr. Monika Guľašová, psychologička pracujúca s ohrozenými rodinami.
K súčasnej situácii sa vyjadrila aj Zuzana Čaputová, prezidentka Slovenskej republiky: „Dnes je deň rodiny. Mnohé slovenské rodiny teraz prechádzajú ťažkou skúškou. Hoci sa zdá, že s pandémiou sme si dokázali poradiť, s jej dôsledkami sa budeme vyrovnávať ešte dlho. Viem, že sa obávajú neistej budúcnosti. Na Slovensku je veľa rodín, ktoré sa nedokážu vyrovnať s neplánovanými výdavkami, náhlou stratou príjmu a aj samotné náklady na bývanie pre nich predstavujú veľkú záťaž. Zvlášť sa to týka rodín s deťmi. Organizácia Úsmev ako dar je jednou z organizácii, ktoré pravé takýmto rodinám dlhodobo pomáha. Napríklad platbou účtov za bývanie, nákupom potravín, hygienických potrieb alebo liekov. Práve cez takéto organizácie môžete pomôcť rodinám, ktoré sa ocitli v ťažkej situácii, aby mohli zostať spolu a nestratili strechu nad hlavou.“
Ako môžeme pomôcť uskutočniť #KoniecZlýmSnom?
Úsmev ako dar počas pandémie koronavírusu pomohol finančnými a materiálnymi prostriedkami už 333 rodinám. Sami však nedokážu pomôcť všetkým, preto potrebujú pomoc nás všetkých. V rámci kampane #KoniecZlýmSnom sa preto rozhodli poukázať na to, aké hrozné je stratiť dieťa a byť odlúčení.
Úsmev ako dar chce pomôcť aj ďalším rodinám vo všetkých regiónoch na Slovensku, preto vyzýva všetkých ľudí, aby finančne prispeli rodinám, ktoré sú priamo ohrozené pandémiou koronavírusu na usmev.sk/podporte.
Vďaka tvojej finančnej pomoci tak môžu rodinám poskytnúť nielen finančnú, ale aj materiálnu pomoc. Z online zbierky až priamo k ohrozeným rodinám Úsmev ako dar pomáha rodinám s úhradou nákladov za lieky a zdravotnícke pomôcky, ako aj s platbami za energie ľuďom žijúcim v sociálnych domoch. Okrem toho organizuje spolu zbierky potravín a hygienických potrieb vrátane dezinfekcie. Pomocou služobného vozidla prebieha aj denný rozvoz obedov, získaných potravín a hygienických potrieb. V ohrozených komunitách spoločnosť pomáha s dodržiavaním hygienických opatrení.