
Utekaj rýchlo a ďaleko, izbu si pokrop octom. Aj na území Slovenska sa v histórii šírili rady na boj proti pandémii
Slovenská akadémia vied sa pozrela do histórie, ako vyzeral vtedajší boj s pandémiou.
V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
Ani naše dnešné územie v histórii neobchádzali pandémie všemožných chorôb. V súčasnosti si môžeme gratulovať, že žijeme v dobe plnej pokrokov medicíny, a tak sa historička Slovenskej akadémie vied Miriam Hlavačková pozrela späť do minulosti na zápisky a rady o prevencii a hygiene.
Na Spiši koncom 15. storočia pôsobil kazateľ Ján Gerardi, od ktorého sa zachoval morový traktát De regimine pestilentiae. Spis je jediným takýmto traktátom z nášho územia z obdobia stredoveku a mal slúžiť ako príručka pre vtedajších obyvateľov.
V čase bez sociálnych sietí a internetu nemali obyvatelia príležitosť overovať si informácie o hygienických návykoch a potenciálnej liečbe, a tak sa kazateľ Gerardi snažil poskytnúť aspoň nejaký záchytný bod. V spise píše: „Mor je chorobou infekčnou, a preto je nevyhnutné strániť sa ľudí, ktorí sú ním nakazení a v čase šírenia epidémie sa nezdržiavať v zhluku ľudí“.
Tento článok dočítaš bezplatne, no s predplatným REFRESHER+ získaš prístup ku viac ako 1638 zamknutým článkom a dostaneš ďalšie benefity.
VIAC O PREDPLATNOM

Teória o sociálnej izolácii tak fungovala už v roku 1473, keď mal spis vzniknúť. Okrem základov sa lekári a kazatelia zameriavali aj na prevenciu, pričom zdrojom nákazy mal byť zvyčajne boží trest.
Medicína v tých časoch nebola ani zďaleka natoľko vyspelá, aby lekári vedeli vysvetliť vznik a priebeh smrteľnej infekcie, a tak jej prítomnosť zvaľovali na Boha, narušenie rovnováhy telesných štiav či postavenie planét.
Zachovalo sa aj najdôležitejšie pravidlo vtedajšej doby. „Uteč pred morom rýchlo, ďaleko od nakazenej oblasti a vráť sa domov neskoro,“ znela príučka, ktorá by však dnes nemohla fungovať.

Štáty vedia obmedziť pohyb naprieč hranicami, alebo ich rovno uzavrieť, a tak by si zrejme ďaleko neutiekol. Aj historička Hlavačková skonštatovala, že toto pravidlo si vzali k srdcu nielen zdraví, ale aj chorí, a tak sa nákaza šírila ešte rýchlejšie.
S prihliadnutím na dnešné konšpiračné teórie vtipne vyznieva rada kazateľa, že v miestnostiach by mal neustále horieť oheň, lebo čistí vzduch, a ideálne je aj izby pokropiť octom. Vydymovanie izieb bylinami bolo rovnako na dennom poriadku v kombinácii s pravidelným vetraním.
Množstvo z týchto rád by sme mohli aplikovať aj na dnešnú spoločnosť, aj keď ani jedna z nich tvoj organizmus pred nákazou ochorením Covid-19 neochráni. Najlepšie je preto zostať v pohodlí domova a zbytočne nevychádzať.
V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.



