Americkí výskumníci zistili, že takíto šoféri sa v premávke cítia nadradení nad ostatnými.
Nová štúdia vedcov z University of Nevada v Las Vegas podľa CNN hovorí, že šoféri nablýskaných drahých áut ti na prechode zastavia s menšou pravdepodobnosťou ako vodiči starších vozidiel. Je to spôsobené tým, že majú problém vcítiť sa do pozície „slabších chodcov.“„Cítia pocit nadradenosti oproti ostatným účastníkom premávky,“ dodávajú výskumníci.
A new study has found that drivers of flashy vehicles are less likely to stop and allow pedestrians to cross the road -- with the likelihood they'll slow down decreasing by 3% for every extra $1,000 that their vehicle is worth. https://t.co/zx1Dz2FTw7
— CNN (@CNN) February 26, 2020
Experiment realizovali tak, že nachali dobrovoľníkov prechádzať stovkykrát cez cestu a kamerou pritom zaznamenávali, kto im zastavil a kto nie. Zisťovali pritom aj rasové a rodové motivácie vodičov.
Najväčšiu pravdepodobnosť, že auto zastaví, mali ženy bielej farby pleti. Vozidlá im zastavili v 31 % prípadoch. 24 % vodičov zastavilo mužom a štvrtina všetkých áut dobrovoľníkom tmavej farby pleti.
„Nezáujem a nižšia schopnosť vcítiť sa do kože iných spolu s pocitom nadradenosti a narcizmu vedú vodičov drahých áut k nedostatku empatie k chodcom,“ popisujú zistenia vedci.
Nezistili pritom nič nové, podobnú štúdiu zverejnil nedávno aj Journal of Transport and Health. Opieral sa o fínsku štúdiu, ktorá hovorí, že ľudia s drahými autami majú tendenciu byť viac „hádaví, tvrdohlaví, protivní a neempatickí.“ Takéto správanie podľa nich jasne vysvetľuje, prečo sú takíto šoféri ochotní zároveň viac porušovať dopravné predpisy, najmä nedodržiavať rýchlosť či pravidlá parkovania.