„Ďalší deň bude úplne rovnaký ako predtým. Až po čase sa uvidí, aké to bude.“
Marianna žije a pracuje v mestečku Macclesfield pri Manchestri už viac ako sedem rokov. Za tie roky si v Anglicku už kúpila aj dom a najbližšie roky sa neplánuje vrátiť na Slovensko. Našla si už medzinárodnú skupinku kamarátov, medzi nimi aj Čechov či Slovákov. Porozprávali sme sa s ňou o tom, ako sa na dnešný brexit pripravovala, čo sa v jej živote od februára zmení a aká je teraz v Británii atmosféra.
- Ako sa pripravovala Marianna na Brexit
- Akú žiadosť musela podať a koľko trvalo, kým jej ju schválili
- Čo sa prakticky po Brexite zmení
- Aká je teraz v Británii atmosféra
Musela si sa nejako na Brexit pripravovať?
Pracujem vo farmaceutickej firme, takže pre nás je ten brexit naozaj strašiakom. Dlho sme sa naň pripravovali, brexitový projekt som mala na starosti ja. Práve cez našu firmu som sa dozvedela veľa informácií.
Na čo ste sa vo firme museli pripraviť?
Tak museli sme si odsledovať, aké budú po brexite regulácie. Zaujímal nás obchod (tzv. frictionless trade, teda bez zásahu do obchodovania) a tiež ľudia. Firma chce mať aj naďalej prístup k najlepším talentom a keby nebol povolený voľný pohyb osôb, mohlo by to spôsobiť problémy.
Ďalší deň bude úplne rovnaký ako predtým. Až po čase sa uvidí, aké to bude.
Pomohla ti firma aj s papierovačkami?
Áno, mali sme celú infraštruktúru vypracovanú, keď si si chcela podať žiadosť o settled status (trvalý pobyt, ak v Británii žiješ už viac ako päť rokov, pozn. red.), tak ti s tým pomohli. V prípade, že bolo treba niečo zaplatiť, tak to zaplatila firma. Takže som nemusela sama vynaložiť veľa námahy, cez firmu som vedela všetko, čo som potrebovala.
Čo si teda musela urobiť pre to, aby si bez problémov ostala v Anglicku?
Podala som si žiadosť už pred rokom v januári, hneď, ako sa to vlastne dalo.
Čo sa dozvieš po odomknutí?
- Ako sa k nej správajú Briti na ulici
- Ako funguje žiadosť o trvalý pobyt
- Či chce v Británii zostať natrvalo