Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Utorok 11. 8. 2020 meniny má Zuzana

hľadaj na refresheri

Chceš dostávať notifikácie aj na tomto zariadení?
Filmy a Seriály - Filmy
9
Dominik Vetrák
15. december 2019, 8:40
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

Médiá a kiná ich ignorovali. Týchto 10 tohtoročných úžasných filmov je často kvalitnejších ako hollywoodske klenoty

Síce menej nápadné snímky, ale o to zaujímavejšie.

Dominik Vetrák
15. december 2019, 8:40
Médiá a kiná ich ignorovali. Týchto 10 tohtoročných úžasných filmov je často kvalitnejších ako hollywoodske klenoty
Zdroj: A24
Musíš byť prihlásený/á , aby si mohol uložiť článok.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
9
Uložiť na neskôr.
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

Aj tento rok si okrem tých najlepších mainstreamových filmoch pripomenieme aj tie menej známe. Pokračujeme tak v  hodnotení roka 2019 z hľadiska toho najlepšieho aj najhoršieho. Tie často nemali to šťastie, aby sa do našich kín vôbec dostali (a ak aj áno, premietali sa v len v niekoľkých kinách).

 

 

Pritom však ide o mimoriadne vydarené snímky, ktoré neraz zatieňujú aj vysokorozpočtové hollywoodske veľkofilmy a ktoré by bola škoda vynechať. Bez zbytočného zdržiavania sa teda poďme pozrieť na TOP 10 nezávislých filmov roku 2019.

 

The Art of Self-Defense (réžia: Riley Stearns)


Nezvyčajná čierna komédia The Art of Self-Defense rozpráva o nesmelom introvertovi Caseym (Jesse Eisenberg), ktorý žije sám a nemá kamarátov (okrem svojho jazvečíka). Keď sa jedného večera vracia z obchodu, stane sa terčom útoku skupiny motorkárov. Táto udalosť ho inšpiruje k tomu, aby sa prihlásil na hodiny karate.

 

Pokiaľ si po prečítaní obsahu myslíš, že presne vieš, aký typ filmu The Art of Self-Defense je, tak sa mýliš. Snímka Rileyho Stearnsa sa totiž vyberá veľmi nečakanými a príjemne uletenými cestami. Jesse Eisenberg v hlavnej úlohe je výborný, ale zaujme aj Alessandro Nivola či Imogen Poots.

 

 

Fighting with My Family (réžia: Stephen Merchant)


Väčšiu feel-good zábavu by sme tento rok asi márne hľadali. Fighting with My Family je skutočným príbehom ambicióznej wrestlerky Paige (Florence Pugh). Jej rodičia sú wrestleri, takže sa prirodzene očakáva, že aj Paige nastúpi do ringu. Čaká ju však ešte dlhá cesta.

 

Stephen Merchant natočil ohromne príjemnú, pozitívnu a zábavnú komédiu so skvelými hercami (okrem Pugh aj Nick Frost, Lena Headey, Vince Vaughn či cameo rolička Dwayna „The Rock“ Johnsona). Skrátka skrz-naskrz sympatický kúsok.

 

 

Pain and Glory (réžia: Pedro Almodóvar)

 

Pain and Glory síce bolo aj v našich kinách, nešlo však o celonárodný release a nie všetci mali to šťastie film vidieť. Navyše, nebol ani veľmi tlačený, a tak sa nečudujeme, ak si o ňom čítaš prvýkrát. Hviezdil však na rôznych festivaloch, vyhral nejaké ceny a my dúfame, že Banderasovi zariadi jeho prvú oscarovú nomináciu.

 

Antonio je totiž ako skvelý španielsky režisér Salvador Mallo donútený dožívať život v bolestiach, hoci jeho životom je písanie scenárov a točenie filmov. Nie je však schopný pokračovať, kým sa nezmieri so svojou minulosťou a nenájde liek, ktorý mu pomôže normálne fungovať.

 

Pain and Glory rozpráva viacvrstevný príbeh cez prichádzajúce a odchádzajúce vedľajšie postavy, robí to nesmierne citlivo, často smutne, inokedy melancholicky, no stále autenticky. Nikdy nenudí, naopak, s každou ďalšou minútou sa do príbehu dostávaš viac a pri úžasnej záverečnej scéne sa pristihneš, ako sa modlíš, aby prišli ešte ďalšie scény. Nečakane úžasný nezávislý film od Pedra Almodóvara nemusí sadnúť každému, no je nesmierne špeciálny a rozhodne stojí za to, aby si mu dal šancu.

 

 

Dragged Across Concrete (réžia: S. Craig Zahler)


Majster drsných kriminálok S. Craig Zahler sa tento rok vrátil so svojím čerstvým thrillerom Dragged Across Concrete. V ňom nám predstavil dvojicu policajtov v podaní Mela Gibsona a Vincea Vaughna, ktorí pri svojej práci často prekračujú predpisy, čo vyústi až do ich suspendovania.

 

Muži zákona však nemienia len tak posedávať a zapletú sa do nebezpečnej hry. Zahler aj vo svojom treťom filme potvrdzuje svoj ohromný talent pre rozprávanie príbehu, gradáciu, vedenie hercov a nezriedka celkom brutálne akčné scény.

 

Fanúšikovia drsných kriminálok si prídu na svoje. Treba tiež spomenúť perfektné herecké výkony Vincea Vughna a Mela Gibsona. Hlavne druhý menovaný sa týmto filmom vracia do prvej ligy.

 

 

Light of my Life (réžia: Casey Affleck)

 

Oscarový Casey Affleck divákom ponúkol svoj druhý režisérsky pokus Light of My Life. V ňom ich preniesol do post-apokalyptickej budúcnosti, v ktorej následkom neznámej choroby vymreli takmer všetky ženy. Hlavnou postavou je otec (Casey Affleck), ktorý po zničenom svete putuje so svojou dcérou Rag (Anna Pniowsky) a z bezpečnostných dôvodov ju vydáva za chlapca.

 

Light of My Life je atmosférickým, baladicky ladeným kúskom, ktorý ohromne ťahajú perfektné herecké výkony hlavných predstaviteľov (okrem nich zaujme v menšej roličke aj Elisabeth Moss) a ich hodnoverná psychologická drobnokresba.

 

 

The Farewell (réžia: Lulu Wang)

 

Pozoruhodná komediálna dráma The Farewell rozpráva o mladej začínajúcej umelkyni Billi (Awkwafina). Tá sa od rodičov dozvedá, že jej babičke Nai Nai (Shuzhen Zhao), ktorá žije v domovskej Číne, bola diagnostikovaná rakovina a má pred sebou len niekoľko mesiacov života.

 

Do Číny teda pricestuje celá rodina, ktorá sa ale rozhodne, že Nai Nai jej diagnózu neprezradí. Snímka Lulu Wang vychádza priamo zo skutočných udalostí jej života a určite si ťa podmaní. Samozrejmosťou sú perfektné herecké výkony, nenútený humor a silné emócie.

 

 

Official Secrets (réžia: Gavin Hood)

 

Do našich kín sa nedostala ani dráma Official Secrets, natočená podľa skutočných udalostí. To však neznamená, že by si ju mal obísť bez povšimnutia. Anglická herečka Keira Knightley stvárnila Katharine Gun, pracovníčku britskej spravodajskej špionážnej organizácie, ktorá sa rozhodla zverejniť obsah prísne utajovanej správy a posunula ju novinám.


Tajné informácie prenikli na verejnosť prostredníctvom článku v novinách The Observer, ktorý sa zaoberal vydieraním členov OSN zo strany NSA (Národná bezpečnostná agentúra), aby hlasovali za inváziu do Iraku. Katharine sa už nemohla ďalej prizerať, ako sa svet vrhá do ilegálnej vojny, a tak sa rozhodla odhaliť obrovské politické sprisahanie.


Dráma Official Secrets ti priblíži prípad mladej ženy, ktorá sa vzoprela vláde a riskovala svoj súkromný život, aby zabránila blížiacej sa vojne v Iraku. Famózna Keira Knightley sa vcítila do kože odvážnej Katharine natoľko, že svojimi emóciami vytvorila napätie, ktoré ťa bude sprevádzať od začiatku až do konca jej príbehu.

 

 

The Mustang (réžia: Laure de Clermont-Tonnerre)

 

Zaujímavú väzenskú drámu The Mustang zrežírovala Laure de Clermont-Tonnerre. Hlavným hrdinom je uzavretý väzeň Roman Coleman (Matthias Schoenaerts), ktorý si odpykáva trest za domáce násilie. Dostane možnosť zapojiť sa do rehabilitačnej terapie a začne pracovať s koňmi.

 

Jeho úlohou bude skrotiť jedného problémového koňa a zároveň sa vyrovnať s vlastnými démonmi. Pomaly rozprávaná, melancholická dráma ťa dostane silnými emóciami, psychologicky verným vykreslením hlavnej postavy a skvelými hercami. Rozhodne stojí za pozornosť.

 

 

Vox Lux (réžia: Brady Corbet)

 

Brady Corbet nie je len schopný herec, ale aj režisér. Potvrdil to aj vo svojom druhom celovečeráku Vox Lux. V ňom je hlavnou hrdinkou tínedžerka Celeste (Raffey Cassidy), ktorá prežije vyčíňanie strelca na jej strednej škole. Neskôr o tejto udalosti zloží pieseň, ktorá sa stane obrovským hitom a pošle Celeste na cestu ku sláve.

 

Corbet sa vo svojej novinke sústredí na dôslednú charakterovú štúdiu jednej superstar a zobrazuje odvrátenú stránku života celebrít. Tá je plná sebedeštrukčných sklonov, závislostí a odcudzenia. Zároveň je Corbetov film aj kvalitná temná satira, ktorá skúma, ako si spoločnosť vytvára idoly a ako pristupuje k celebritám. V neposlednom rade je Vox Lux aj fenomenálnym hereckým koncertom Natalie Portman, ktorá stvárnila dospelú Celeste.

 

 

The Peanut Butter Falcon (réžia: Tyler Nilson, Mike Schwartz)

 

Pôvabná dobrodružná komédia The Peanut Butter Falcon od režisérskej dvojice Tyler Nilson a Mike Schwartz rozpráva o 22-ročnom Zakovi (Zack Gottsagen) s Downovým syndrómom. Ten sa túži stať slávnym wrestlerom a jedného dňa sa mu podarí utiecť z opatrovateľského domu. Náhodou natrafí na mladého Tylera (Shia LaBeouf), ktorý je až po uši v problémoch.

 

Aby to nestačilo, po stopách Zaka sa vydáva aj jeho ošetrovateľka Eleanor (Dakota Johnson). The Peanut Butter Falcon je príjemná pohodovka, s ktorou určite stráviš príjemný večer. Jej hlavnou devízou je sympatické obsadenie (v menších roličkách sa mihnú aj Bruce Dern či Thomas Haden Church) a nákazlivá feel-good atmosféra.

 

 

BONUS: The Nightingale (réžia: Jennifer Kent)


Jennifer Kent, režisérka chváleného hororu Babadook, sa vo svojom druhom filme vydala do Austrálie roku 1825. Tá je v tomto čase pod nadvládov britských kolonistov, ktorí kruto prenasledujú pôvodných obyvateľov. Hlavnou hrdinkou je mladá väzeňkyňa Clare (Aisling Franciosi), na ktorej sa krutý poručík Hawkins (Sam Claflin) a jeho muži dopustia šialeného násilia. Clare sa tak spojí s pôvodným obyvateľom Billym (Baykali Ganambarr) a vyráža na cestu za pomstou.


The Nightingale rozhodne nie je tradičný revenge thriller, ale pomalá, atmosférická emocionálne zdrvujúca odysea. Mnoho divákov počas premietania na festivaloch dokonca muselo kvôli naturalistickým scénam opustiť kinosálu. Vo výsledku je The Nightingale ohromne silná a temná dráma, ktorá neprikrášlene ukazuje, akého barbarstva sa kolonisti dopúšťali na pôvodnom obyvateľstve a väzňoch.

 

Do bonusu sme snímku uviedli hlavne kvôli

tomu, že sme jej nedávno venovali vlastný článok.

 

 

ANIMOVANÝ BONUS: I Lost My Body (Jérémy Clapin)


Pravdepodobne najlepší animovaný film tohto roku. I Lost My Body natočil Jérémy Clapin. Hlavným hrdinom je nesmelý mladík Naofel, ktorý si v sebe nesie traumu z minulosti a zamiluje sa do pôvabnej Gabrielle. V druhej príbehovej línií sledujeme snový príbeh ľudskej ruky putujúcej po Paríži a hľadajúcej svoje telo.


Magicko-realistický príbeh s nádychom modernej rozprávky vyniká výbornou animáciou, emóciami a sympatickou nápaditosťou. I Lost My Body poteší všetkých milovníkov citlivých príbehov a poetického rozprávania. A navyše má krásny soundtrack. Viac v recenzii tu. 

 

 

Nezmestili sa: High Flying Bird, The Last Black Man in San Francisco, The Souvenir, Boy Who Harnessed the Wind, Her Smell, The Death of Dick Long

Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
Náhľadový obrázok: Summit Entertainment Tagy: indie, top 10, review 2019
Ohodnoť článok
16
Zdieľaj článok
Hodnotenie tohto článku je dostupné len s aktívnym predplatným REFRESHER+.
Predplatiť si
Zrušiť
Pri hodnotení článku nastala chyba. Skús sa nanovo prihlásiť a znova ohodnotiť článok.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Dostávaj najlepší obsah mailom
Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah.
Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.
Posielať email
Najčítanejšie
Domov
Zdielať
Diskusia
Hľadať
Viac
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.
Záleží nám na súkromí čitateľov. Práve aj z toho dôvodu ti poskytujeme detailné informácie o tom, ako využívame súbory cookies a iné technológie zabezpečujúce správne fungovanie a rozvoj stránky. Pre viac informácií si prečítaj naše Zásady ochrany osobných údajov , kde nájdeš ako používame súbory cookies, prípadne sa oboznám Podmienkami používania portálu platných od 24.5.2018. Spracovaniu cookies môžeš zabrániť, alebo zmeniť svoje preferencie v nastaveniach internetového prehliadača, prípadne pre detailnejšie nastavenie klikni na viac možností nižšie.
Upozornenie na právo nastavenia ochrany osobných údajov na Refresheri

Vzhľadom na existujúce a aj chystané zmeny v zákonoch ti dávame možnosť detailného nastavenia spracovania osobných údajov a preferencií spojených so spracovaním osobných údajov.

Prečítaj si možnosti, posuň zobrazenie nadol, nastav si svoje preferencie a klikni na tlačidlo súhlasím, keď budeš chcieť pokračovať do služieb Refresheru. Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie v tvojom prehliadači. Sú natoľko dôležité, že ich budeme musieť použiť pre zapamätanie si toho, že si toto okno potvrdil/a, v opačnom prípade by sme ti ho museli zobrazovať znova a znova.

Údaje, ktoré spracovávame, keď používaš Refresher
Zo strany Refresheru zbierame tieto osobné údaje:
 • Keď navštíviš Refresher, uchovávame si informácie o tom, ktoré články si prečítal, identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, alebo IP adresu v prípade prihlásenia do účtu, súbory cookie a poloha.
 • Pri prihlásení do účtu e-mailovú adresu
Prečo zbiera Refresher tieto údaje:
 • Na zlepšenie kvality našich web stránok a vývoj nových webových služieb
 • Na vykonávanie analýz a meraní, s cieľom pochopiť, ako sú naše web stránky využívané
 • Na to, aby sme nezobrazovali obsah, ktorý si už videl
 • Pre zobrazovanie prispôsobenejší obsah, ako sú napríklad relevantnejšie články
 • Pre schopnosť identifikovať ťa ako užívateľa pri prihlasovaní do svojho účtu
Zbierame údaje pre partnerov a reklamné siete:
 • identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, súbory cookie a poloha.
Prečo zbierame tieto údaje pre partnerov, tretie strany a reklamné siete:
 • Na to, aby mohli fungovať a zobrazovali relevantnejšie a užitočnejšie reklamy.
Zoznam reklamných sietí a nastavenia reklám

Nevyhnutné osobné údaje - cookies - pre zobrazovanie reklám zbierame pre nasledujúce spoločnosti:

Google (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)
Formulár kontakt v súvilosti s osobnými údajmi >

AdForm (AdForm Aps,Wildersgade 10B, 1. Sal., DK-1408, Copenhagen, Denmark, ID: 26434815)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

Seznam (Seznam.cz, a.s, Radlická 3294/10, 150 00, Praha 5, 26168685)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

 

Možnosť vypnúť si personalizovanie reklám a zbieranie osobných údajov pre jednotlivých partnerov:

Upraviť nastavenia typov reklám Google - personalizovanie od spoločnosti Google

Upraviť nastavenia typov reklám AdForm - personalizovanie od spoločnosti AdForm

 

Svoje nastavenia pre všetky ostatné reklamné siete, aj tie, ktoré na Refresheri nenájdeš, si vieš prezrieť na stránke youronlinechoices.com/uk/your-ad-choices

Meranie návštevnosti

Google, Služba Google Analytics (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)

Vlastníci webových stránok používajú na zlepšenie funkčnosti svojich stránok údaje zhromaždené službou Google Analytics. Zhromažďovanie údajov môžete deaktivovať tak, že si stiahnete a nainštalujete doplnok pre svoj prehliadač.

Stiahnuť doplnok pre prehliadač

Gemius (Gemius s.r.o. Na Výsluní 201/13 100 00 Praha 10 Česká republika)

Spoločnosť Gemius podobne ako služba Google Analytics vyhodnocuje a meria návštevnosť na niektorých webových stránkach. Na meranie využíva Cookies, ktoré si môžeš deaktivovať vo svojom prehliadači.

Hotjar (Hotjar Limited, company number C 65490, Level 2, St Julian’s Business Centre, 3, Elia Zammit Street, St Julian’s STJ 1000, Malta)

Hotjar využívame na analýzu návštevnosti a správanie sa užívateľov. Vytvára nám mapu aktivity návštevníkov, na webových stránkach, ktoré vizualizuje a vyhodnocuje. Tieto informácie nie sú zbierané vždy, nikdy nie sú spárovateľné s aktivitami užívateľov a teda nie je možné identifikovať jednotlivcov, ale Hotjar ti môže nastaviť súbory Cookies.

Ovládacie prvky súvisiace s prehliadačom

Nastavenia súborov cookie

Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie vo vašom prehliadači a slúžia na zlepšenie prostredia pri používaní internetu.

Ak napríklad na určitom webe nastavíte predvolený jazyk, súbory cookie pomôžu prehliadaču zapamätať si túto voľbu. Niektoré alebo všetky súbory cookie môžete tiež zablokovať, to však môže viesť k zastaveniu fungovania niektorých funkcií na internete.

Mnoho webov napríklad vyžaduje zapnuté súbory cookie vtedy, keď sa chcete prihlásiť. Informácie o tom, ako upraviť nastavenia súborov cookie, nájdete v zdrojoch pomocníka vášho prehliadača.

Zásady ochrany osobných údajov

Prečítaj si naše Zásady ochrany osobných údajov

Ďalšie informácie o tom, ako Refresher používa na zlepšenie služieb
 • Prihlasovanie - pre účely prihlasovania potrebujeme tvoju emailovú adresu.
 • Prispôsobenie - pre zistenie toho, čo ťa zaujíma, vytvárame tvoj unikátny profil. Ak nejaké informácie pozbierame, nájdeš ich vo svojich nastaveniach súkromia a profil môžeš upraviť, alebo zmeniť, alebo celé personalizovanie vymazať.
Ako zmeniť nastavenia spracovania osobných údajov?

Ak zmeníte názor, kedykoľvek tieto údaje môžete zmeniť na adrese https://refresher.sk/nastavenia/sukromie.
Ak nechceš vidieť toto okno, ak nás navštívíš z iného zariadenia alebo prehliadača, prihlás sa a tvoje preferencie si zapamätáme.