Čím všetkým si museli prejsť zakladateľky českej značky Paon, aby na náš trh mohli priniesť kvalitnú a najmä udržateľnú spodnú bielizeň?
Nájsť udržateľnú značku spodnej bielizne, ktorá vyrába svoje produkty na území Česka alebo Slovenska, dá poriadne zabrať, a keď ti zároveň ide aj o estetickú stránku veci, po niekoľkých hodinách strávených listovaním Instagramových účtov a článkov sa na hľadenie pravdepodobne vykašleš.
- Aké etické a najmä ekologické štandardy spĺňa spodná bielizeň značky Paon
- Prečo u nás nie je viac podobných značiek
- Čím všetkým si prešli zakladateľky značky pri získavaní certifikovaných materiálov
Otázky eticky vyrábaného oblečenia sú stále horúcou témou a v priebehu posledných rokov sa tak tisíce ľudí rozhodli prestať nakupovať vo fast-fashion reťazcoch a podporovať radšej lokálnu tvorbu. Nie každá domáca značka však dbá na otázky etickej výroby a najmä kvôli nedostatku tovární a neochote zásobovateľov bývajú podobné brandy nútené dovážať materiály z Číny. Tým pádom je ich ozajstný dopad na životné prostredie nevystopovateľný a aj keď sa značka pýši tým, že je lokálna, nemusí to znamenať, že je aj etická resp. ekologická.
Úprimne, nemám pocit, že by sme na začiatku s Togi mali nejaký jasný cieľ. Áno, chceli sme mať značku, chceli sme sa sebarealizovať a byť kreatívne. Spodná bielizeň pre nás bola veľmi špecifický produkt, ktorý potrebuje čas a starostlivosť. Okrem toho bolo v tom čase v Česku lokálnych značiek tak málo, že by sa dali spočítať na prstoch jednej ruky.
Pre Andreu Kopalovú a Togi Burmaa začal príbeh ich značky Paon vysokoškolským zadaním, v ktorom si mali vymyslieť fiktívnu firmu, no celý projekt ich nadchol až do takej miery, že sa v ňom rozhodli pokračovať a zo značky tak vytvoriť reálnu firmu.
Brali sme to ako výzvu. Jednoducho sme sa zamilovali do toho, čo robíme a držíme sa toho zuby nechty až kým nebude Paon značka, ktorú bude nosiť každá žena.
Certifikovné materiály z Európy
Výroba spodnej bielizne je pomerne komplexný proces. V porovnaní s bežnými tričkami, na ktoré v podstate stačí len jeden druh látky, je na spodnú bielizeň treba kombinovať aj 5 druhov materiálov. U podprseniek je zároveň nutné, aby všetky materiály do seba správne zapadali ale na zložitejšie dizajny spodnej bielizne bohužial nie sú mnohí domáci dodávatelia pripravení a jednotlivé komponenty tak ponúkajú len v jednom dizajne alebo rozmere.
Kvôli materiálom sme zatiaľ nikdy necestovali, no to sa teraz zmení! V januári ideme na veľtrh látok do Paríža. Radi by sme v našich kolekciách začali používať aj recyklované materiály a posunuli tak naše produkty v rámci udržateľnosti o stupeň vyššie.
Podľa slov samotnej zakladateľky značky, Andrei Kopalovej, bol na začiatku budovania Paon dôležitý najmä vzhľad a vlastnosti látok. Postupne sa však začali zaujímať aj o ich pôvod a prirodzene sa tak dostali k certifikátom OEKOTEX-100 a GOTS, podľa ktorých sa aktuálne orientujú takmer všetky udržateľné značky.
Zo začiatku to bolo pre nás dosť náročné; nemali sme žiadne kontakty ani tipy, kde materiály kupovať. Nechávali sme si posielať vzorky, skúšali, skúšali a ďalej skúšali. V tom čase sme ešte na meteriály neboli náročné, no teraz máme mlsnejší jazýček a snažíme sa dopriať našim zákazníčkam to najlepšie.
Certifikát OEKOTEX-100 získavajú zdravotne nezávadné látky, ktoré boli testované na prítomnosť nebezpečných látok. GOTS je zároveň zárukou toho, že látka bola vyrobená z prírodných bio vlákien za ekologických podmienok a že pri jej výrobe boli dodržiavané etické zásady - sloboda zamestnancov, zákaz detskej práce, adekvátne finančné ohodnotenie zamestnancov a pod..
My sme si museli tieto vody najskôr preskúmať samy a zistili sme, že biobavlna a bambus sú super materiály, ktorých sa chceme držať. Dokážu byť nie len veľmi kvalitné, ale aj zdravé pre naše telo a majú tým pádom úžasné benefity.
Štáty Ázie stoja za produkciou takmer všetkých módnych značiek, a v mnohých prípadoch dokonca aj tých luxusných. Pre Paon bolo hľadanie lokálnych dodávateľov kľúčovým bodom v ceste za udržateľnosťou a dnes tak objednávajú biobavlnu z Nemecka, iné látky z Talianska a zároveň veľa materiálov priamo z Česka. Priestor na zlepšenie sa však nájde vždy. Zhruba 25% materiálov (napr. gumu) objednáva Paon stále z Číny, pretože iní dodávatelia im nevedia poskytnúť tieto druhy materiálov v tak malom množstve. Aktuálny stav chce značka už čoskoro zmeniť a v blízkej dobe by tak mohla byť ich bielizeň vyrobená 100% z českých resp. európskych materiálov.
Made in CZECH REPUBLIC
Značka Paon vznikla a pôsobí v Česku, svoje materiály odbjednáva od dodávateľov z česka a okolitých krajín Európy, no najdôležitejšou vlastnosťou ich brandu je to, že svoje kúsky aj priamo šije v Česku.
Naše úlohy sa za posledné roky tak nejako vykryštalizovali samé. Spoliehame sa hlavne na to, čo každú z nás baví a k čomu máme prirodzene vlohy. V hlavnom tíme som ja a Togi. Ja sa starám o všetko, čo sa týka výroby, marketingu a manažmentu. Togi sa venuje plánovaniu, foteniu, riešeniu spoluprác, zháňaniu kontaktov a ľudí. Okrem toho je aj v našom showroome a vybavuje objednávky.
Sůčasťou ich tímu je tak už od roku 2018 krajčírka Elena Dufková, ktorá vytvára strihy nových kolekcií, spolupracuje pri výbere materiálov a v prvom rade sa snaží o to, aby Paon vyrábal kvalitnú a najmä pohodlnú spodnú bielizeň. Okrem nej spolupracuje Paon ešte aj s výrobňou spodnej bielizne, ktorá sa nachádza pri Ostrave a momentálne tam smeruje 70% výroby ich produktov. Pre Elenu tým pádom ostávajú tie náročnejšie zákazky s bielizňou na mieru.
Kolekcia NAT
Kvôli zháňaniu certifikovaných materiálov, dodávateľov a samotnej lokálnej výrobe sa však dokáže proces tvorby nových produktov pre značku Paon natiahnuť aj na niekoľko mesiacov a ich aktuálna kolekcia NAT sa tak tvorila takmer pol roka.
Ďaľšou prekážkou bola aj samotná biobavlna, s ktorou sa pracuje inak než s tylom alebo krajkou a Paon jej tak musel prispôsobiť samotný výrobný proces. Rovnako ako s dámskou bielizňou tak musela značka prejsť testovacou fázou aj pri ich pánskej ponuke, no tú sa im podarilo rovnako úspešne zvládnuť a ich trenírky a boxerky sú tak dnes vyrábané z priedušnej a hypoalergénnej bambusovej viskózy. O vlastnostiach týchto materiálov sa môžeš prísť presvedčiť na. vlastné oči do pražského showroomu značky Paon na Žitnej ulici 27.
Zákazníčky, ktoré u nás nakupujú preferujú lokálne značky a dokážu oceniť osobný prístup - bielizeň im môžeme ušiť na mieru, prípadne ju upraviť. O módu sa zaujímame dlho a všímame si, že v Česku ľudia stále lpia na fast-fashion a boja sa experimentovať. Mali by pritom viac podporovať lokálnu módum snažiť sa vyjadriť samých seba a nie len kopírovať modelky z plagátov. My sme dôkaz, že to ide.