Stand-up comedy žáner na Slovensku zažíva zlaté časy.
Slovenskému humoru svitá na lepšie časy. Aktuálne je v našich končinách veľmi populárny stand-up comedy žáner, ktorý zažíva čoraz väčší ošiaľ. Na slovenskej scéne figurujú dve najväčšie zoskupenia – Silné Reči a Temné Kecy. Tie disponujú širokou škálou komikov, a každý jeden z nich má istým spôsobom špecifický humor.
Slováci tak dnes majú na výber inteligentné, politicko-satirické, observačné, ale aj primitívne či miestami vulgárne vtipy. „Je pravda, že stand-up v popularite rastie a podľa mňa je to tým, že ľudia sa chcú baviť, a Marcin ich už nechytá,“ tvrdí pre Refresher Jakub Lužina
V článku sme bližšie nahliadli do histórie stand-upu, televíznej komédie či do vykrádania vtipov. Oslovili sme tiež viacerých aktívnych a populárnych komikov, ktorých sme sa pýtali na to, ako vnímajú slovenský stand-up, vulgarizmy v ňom alebo na to, či sa komik v našich končinách dokáže uživiť a čo popri tomto zamestnaní robia.
História stand-upu na Slovensku
Komici sa v našich končinách začali dostávať do širšieho povedomia už za čias Československej socialistickej republiky. K najznámejším patrila práve dvojica Milan Lasica a Július Satinský. Tí sú podľa portálu Oskole.sk tiež považovaní za zakladateľov intelektuálneho kabaretného divadla na Slovensku.
Duo komikov získalo najväčšiu popularitu v rokoch 1968 – 1970, kedy pôsobili v Divadle na korze. V rámci ich tvorby pomocou irónie, sarkazmu a absurdnosti poukazovali a kritizovali vtedajší politický systém. Dvojica L+S, ktorú charakterizuje inteligentný humor, slovné hračky či spochybňovanie logických súvislostí, má v slovenskej kultúre zaslúžené osobitné miesto.
Komici už v tom čase vybočovali z tradičného a zaužívaného prístupu k divadlu. Ich humor niesol prvky rozporu a kontrastu, či už medzi textom a hudbou, alebo medzi obsahom a formou. Jednou z ich základných charakteristických čŕt bol živý kontakt s publikom. Po tomto vzore vystupujú aj mnohí súčasní stand-up komici.
V porovnaní s aktuálnou scénou však išlo skôr o komediálne divadlo, ako humoristické rečnenie pred publikom. Koncom prvej dekády 21. storočia sa začala písať história slovenského stand-upu vo forme podobnej dnešku.
V roku 2009 založil Ján Gordulič projekt s názvom Silné reči, no nevenoval sa mu naplno. Všetko sa zmenilo po tom, ako sa od nich oddelili niektorí komici a založili Temné kecy.
„Nová konkurencia ma nakopla, snažil som si nakoniec z toho zobrať poučenie. Dnes konkurenciu sledujem veľmi zblízka. Zistil som však, že si treba raziť vlastnú cestu, byť lídrom a sústrediť sa nie na boj s inými, ale na vlastný progres,“ povedal stand-up komik Ján Gordulič v rozhovore pre Refresher.
Dokáže sa komik na Slovensku uživiť?
Aj napriek tomu, že stand-up aktuálne zažíva najlepšie časy, nie každý sa dokáže presadiť natoľko, aby ho to reálne dokázalo aj uživiť.
Čo sa dozvieš po odomknutí?
- Koľko v priemere zarobí mesačne kvalitný slovenský stand-up komik
- Ktorý komik píše do ženského magazínu Emma a detského časopisu Slniečko
- Či si stand-up komici pri svojich vystúpeniach zážitky vymýšľajú
- Prečo sa stand-up v televízii nikdy nevyrovná vystúpeniu naživo
- Či vulgarizmy vo vystúpeniach škodia alebo pomáhajú
- Ako pomáha súboj Silných rečí a Temných kecov stand-up scéne na Slovensku
- Či je inšpiráciou aj kopírovanie