Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Utorok 19. 11. 2019 meniny má Alžbeta

hľadaj na refresheri

Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.
Odporúčame zapnúť browser notifikácie, ak budeš prihlásený na Refresher s týmto zariadením.
Filmy a Seriály - Vybrali sme
9
Dominik Vetrák
5. máj 2015, 16:34

10 najdrahších filmov všetkých čias, dopracoval sa do rebríčka Harry Potter či Piráti z Karibiku?

Vybrali sme 20 najdrahších filmov všetkých čias. Ktorý film vyšiel filmové štúdio najviac?

Dominik Vetrák
5. máj 2015, 16:34
10 najdrahších filmov všetkých čias, dopracoval sa do rebríčka Harry Potter či Piráti z Karibiku?
Musíš byť prihlásený/á , aby si mohol uložiť článok.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
9
Uložiť na neskôr.
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

V prvom rade je treba si uvedomiť, že porovnávať sumu 100 miliónov dolárov a jej hodnotu spred 50 rokov a spred roka je dosť náročné. Inflácia a mnohé iné aspekty majú za následok, že snímka, ktorá stála v minulom storočí 50 miliónov, by dnes už stála miliónov 100. V tomto ohľade budeme dôverovať serveru Business Insider, ktorý podobný rebríček spracoval. Ja som sa ale rozhodol brať do úvahy len sumy, ktoré vynaložili filmové štúdiá v tom roku, kedy sa snímka produkovala. Je taktiež nutné poznamenať, že nebudeme brať do úvahy reklamu, celkovú propagáciu a vedľajšie výdaje. Využívať budeme teda len oficiálne čísla z Box Office Mojo a toho, čo nám internet ponúkol. 

 

20. King Kong - 207 miliónov dolárov

19. Superman Returns - 209 miliónov dolárov

18. X-Men 3: The Last Stand - 210 miliónov dolárov

17. Transformers 4: Age of Extinction - 210 miliónov dolárov

16. Lone Ranger - 215 miliónov dolárov
15. Avengers - 220 miliónov dolárov

14. Narnia: The Chronicles of Narnia: Prince Caspian - 225 miliónov dolárov

13. Man of Steel - 225 miliónov dolárov

12. Pirates of the Caribbean 2 - 225 miliónov dolárov

11. MIB 3 - 225 miliónov dolárov

 

10. Amazing Spider-Man - 230 miliónov dolárov

Čítať si o tržbách niekoľkých desiatok filmov by ešte mohlo byť zaujímavé, zábavné a výživné, no o ich produkčných budgetoch by sa to asi povedať nedalo. Povedzme si úprimne, pre nás, divákov a fanúšikov sú tržby atraktívnejšie, než sumy, ktoré boli na filmy vynaložené oficiálne, pritom nám je jasné, že tá suma je častokrát oveľa vyššia. Späť ale k Spideymu. 

Sony sa rozhodlo rebootovať svoju najzárobkovejšiu sériu - Raimiho trilógia zarobila 2 a pol miliardy, Sony tak malo dobrý dôvod do reštartu investovať veľké peniaze. Z hľadiska tržieb to vyšlo. ASM zarobil 757 miliónov dolárov. Zisk je ale celkom iné slovíčko než tržba a Sony to tvrdo zistilo, aj keď, ešte horšie to dopadlo pre sequel. Čo sa týka samotnej kvality filmu, mnohí sa po Webbovom miernom fiasku obracali späť k nenávideném Raimimu, ktorý už spätne priznal, že trojku fakt pokašľal. Tých 230 miliónov na filme bolo vidieť, no v tomto prípade išlo o skutočne preflákanú investíciu. Dnes už všetci dobre vieme, že Sony to vzdalo a dohodlo sa na spolupráci s Marvelom. To nám o dva roky prinesie konečne film, aký si tento pavúčí hrdina zaslúži. Teda, dúfajme.

10 najdrahších filmov všetkých čias, dopracoval sa do rebríčka Harry Potter či Piráti z Karibiku?

 

9. Avatar - 237 miliónov dolárov

Tiež sa vám tá suma nezdá? Nuž, ako som tvrdil hneď na začiatku, ide skôr o oficiálny článok podľa oficiálnych čísel, ktoré pre rôzne portály potvrdili samotné štúdiá. Treba rátať s tým, že mnohé sa vôbec nezhodujú s realitou. Nepripájame k tomu ani náklady pre propagáciu, keďže tie nevyhrabe skutočne nik. Cameronov veľkofilm sa natáčal celých 8-9 mesiacov, no a o post-produckii radšej hovoriť ani nejdeme. Pracovalo na ňom viac než tisíc ľudí a podľa neoficiálnych, tých uveriteľnejších správ, sa budget vyšvihol na 300 miliónov plus 150 na marketing, a teda jeho časť zvanú propagácia filmu. Celkové náklady by potom mali tvoriť sumu od 450 do 500 miliónov dolárov. Môžeme teda hovoriť o skutočne najdrahšom filme na svete. 

Avatar sa mal začať natáčať hneď po Titanicu, Cameron mal príbeh v hlave takmer 20 rokov pred premiérou snímky, no rozhodol sa pár rokov počkať, kým nebudú technológie o niečo vyspelejšie. A že urobil dobre. Práve technológie boli nakoniec tým, čo Avataru zabezpečilo vysoké náklady a oveľa vyššie tržby (2, 787 miliardy dolárov). Stačilo teda vykradnúť Pocahontas, obsadiť sympatické tváre, ktoré ale nijak neoslnili, no a pridať čarovný svet s pútavou dejovou pozlátkou. V redakcii ani medzi čitateľmi sa možno mnoho fanúšikov Avataru nenájde, netvrdíme však, že šlo o zlý film. Len až príliš preceňovaný a hlavne si myslíme, že tie tržby sú v tomto prípade jednoducho uletené. 

 

10 najdrahších filmov všetkých čias, dopracoval sa do rebríčka Harry Potter či Piráti z Karibiku?

 

8. Avengers: Age of Ultron - 250 miliónov dolárov

Recenzia je ešte teplá, takže si ju môžete prečítať. V krátkosti, Age of Ultron pobavili, no sklamali vo viacerých bodoch. Uprieť im ale rozhodne nemôžeme fakt, že na tých 250 miliónov rozhodne vyzerali. Megalomanská akcia, skvelé CGI, množstvo robotov, Hulk, Iron Man a tak ďalej a tak ďalej. Drahé akčné sekvencie boli cítiť na každom kroku, vlastne, počítače sa museli používať aj v jednoduchých dialógových scénach či pri odstraňovaní tehotenského bruška Scarlett Johansson.

 

Tržby si však vedú super a aj napriek sklamaniu v USA si Age of Ultron s najväčšou pravdepodobnosťou pre tú miliardu a pol dobehne. Prirátajme istých 250 (a asi aj viac) miliónov z Číny a miliarda, nebyť práve spomínanej oneskorenej premiéry v Číne (12. máj) by bola prekonaná pravdepodobne hneď v druhý premietací týždeň (začíname to rátať od celosvetovej premiéry). Z tohto hľadiska má Age of Ultron smolu, keďže premiéroval vo vybraných krajinách už 23. mája, čo rozhodne nepomôže zlomiť rekord Furious 7. Tí získali miliardu už za 17 dní. 


My sme už veľmi zvedaví, koľko bude stáť Civil War, pretože jedine tá a následne Avengers: Infinity War Part 1 a 2 môžu Age of Ultron v nákladoch prekonať. Keďže sa Avengers 3 a 4 budú natáčať súbežne, malo by sa v porovnaní s prerušovaným natáčaním veľmi ušporiť. Celkové náklady by ale pokojne mohli činiť 450-500 miliónov dolárov. 

 

10 najdrahších filmov všetkých čias, dopracoval sa do rebríčka Harry Potter či Piráti z Karibiku?

 

7. Hobbit: An Unexpected Journey - 250 miliónov dolárov

Celá trilógia stála oficiálne 745 miliónov dolárov. Natáčala sa ale, rovnako ako trilógia LoTR, na jeden šup, a tak dokázal Peter Jackson ušetriť Warneru pekný balík peňazí. 3 snímky spoločne zarobili nakoniec takmer 3 miliardy a je jasné, že Warner, hoci budem odporný, už netrpezlivo čaká na smrť Christophera Tolkiena (90), ktorý vlastní práva na Silmarilion a Hurínove deti. Ak zomrie a práva sa prenesú na jeho potomkov, pravdepodobne ich Warner získa, keďže Tolkienovi vnuci sú už ich predaju otvorenejší. 

Na Hobbitovi bolo tých 250 miliónov cítiť. Nespočetné množstvo CGI záberov, preplácané scény so zbytočne bohatým dejom, nezmyselnosť náhrady kostýmov, kulís a celých priestorov a lokácií tupým a škaredým CGI, no a v neposlednom rade si aj scenáristi museli prilepšiť. Roztiahnuť tak krátky dej na trilógiu, pritom ju obohatiť o celkom nové a vymyslené postavy a udalosti, to chcelo jednoducho... príplatok. 

 

10 najdrahších filmov všetkých čias, dopracoval sa do rebríčka Harry Potter či Piráti z Karibiku?


6. The Dark Knight Rises - 250 miliónov dolárov

Batman bol na plátne asi tak 3x. Čo teda dopekla stálo na TDKR tak veľa? No predsa praktické efekty, Nolanovo veľké pozitívum! Dokonca aj úvodná scéna s lietadlami sa skutočne odohrala. Pripočítajte k tomu množstvo efektov, bez ktorých by ten film nevyzeral tak, ako vyzeral, veľké honoráre pre veľké herecké mená, Batsovo vybavenie a mnohé iné, v neposlednom rade s kolosálnym zjavom celého filmu a tých 250 melónov nie je až tak nereálnych, že? Je škoda, že záver trilógie Dark Knight nevyšiel Nolanovi úplne najlepšie a zlyhal najmä pri postavách a rozvírených dejových linkách, no skutočne vyšperkované scény, či už choreografiou súbojov alebo „len“ ich kolosálnostou, mu zobrať fakt nemôžeme. 

 

10 najdrahších filmov všetkých čias, dopracoval sa do rebríčka Harry Potter či Piráti z Karibiku?


5. John Carter - 250 miliónov dolárov

Našťastie, kolega Lukáš venoval Carterovi, neuveriteľnému finančnému sklamaniu, respektíve prepadáku od Disney, hneď celý článok. Ak sa o ňom teda chcete dozvedieť viac, klikajte sem. Tržby bohužiaľ nijak neoslnili, čo je rozhodne škoda, keďže Carter potenciál mal a vo finále nebol rozhodne taký zlý. Kolosálne zábery boli jasným opodstatnením pre tak vysoký budget, no tu sa skutočne treba pozastaviť. Načo šlo Disney do celkom neznámej značky hneď s tak obrovským vkladom? Síce si to môžu dovoliť, vlastnia Pixar, Lucasfilm a Marvel, ale aj tak. Škoda, celkom možno zabili slušne sa rodiacu sériu, teda, ak sa nejakým zázrakom plány s Carterom neoživia.

 

10 najdrahších filmov všetkých čias, dopracoval sa do rebríčka Harry Potter či Piráti z Karibiku?


4. Harry Potter 6 - 250 miliónov dolárov

Veľké finále, teda, úvod do veľkého grandfinále, ktoré znamenalo Voldemortovu smrť. Ups, to bol asi spoiler, že? S vedomím, že sa režisér a štúdio rozhodli vypustiť veľkú bitku o Rokfort v závere filmu sa skutočne čudujem, prečo stála šestka tak veľa. Server The-numbers pritom uvádza, že oba diely sedmičky stáli dokopy len 250 miliónov, čomu sa verí skutočne ťažko, že? S najväčšou pravdepodobnosťou ide o volovinu, no keďže Box Office Mojo produkčnú sumu neuvádza, na nič iné sa obrátiť nemôžeme. 

 

10 najdrahších filmov všetkých čias, dopracoval sa do rebríčka Harry Potter či Piráti z Karibiku?


3. Spider-Man 3 - 258 miliónov dolárov

Raimiho veľdielo, ktoré skončilo mega zle. Zbytočné množstvo postáv, neschopnosť ich dostatočného psychologického vývinu či motivácie, otrasné Parkerove scény aka tanček na ulici a im podobné a rozhodne by sa pri hlbšom zamyslení našli aj iné veľké negatíva. Film ale na trikoch a veľkolepých akčných scenériách rozhodne nešetril a bolo to na ňom aj patrične vidieť. Sandman, Green Goblin, Spider-Man, Venom. Táto štvorica sa postarala o extrémne vysoký budget, no stále mi nejde do hlavy, prečo to stálo až tak veľa. Hovorí sa dokonca o sume 350 miliónov dolárov plus čiastka za propagáciu a Avatar tak má silného konkurenta. 

 

10 najdrahších filmov všetkých čias, dopracoval sa do rebríčka Harry Potter či Piráti z Karibiku?

 

2. Tangled - 260 miliónov dolárov

Tak ale dosť, Spideyho chápeme, ale Na vlásku? Pýtate sa, čo preboha stálo na technologicky ničím navonok nevyčnievajúcom animáku tak veľa? Nuž, môže za to najmä fakt, že produkcia filmu sa zastavila až dvakrát. Začalo sa na ňom pracovať už v roku 2000, dvakrát sa zmenil názov, štáb, scenár a mnoho iného. Pripočítajte k tomu náročnú techniku animácie podľa ručného kreslenia a tých 100 miliónov navyše je nakoniec obhájiteľných. Oficiálne je tak Tangled, hoci príjemný a pekný animák, no ničím výnimočný, na druhom mieste najdrahších filmov vôbec, a to bez započítania inflácie. 

 

10 najdrahších filmov všetkých čias, dopracoval sa do rebríčka Harry Potter či Piráti z Karibiku?


1. Pirates of the Caribbean 3 - 300 miliónov dolárov

Bum, oficiálne najdrahší film, aký sa kedy spravil. Iste, neoficiálny rebríček by bol úplne iný, no aj tak je to obhájiteľná a zaslúžená pozícia. Tretí Piráti Karibiku stáli neuveriteľných 300 miliónov dolárov, precestovali svet, ukázali epické lodné bitky, vyplatili desiatky miliónov rôznym hercom, museli zabezpečiť drahé kulisy a všetko okolo toho sa jednoducho niekde muselo prejaviť. Štvorka už od Diseny dostala „len“ 250 miliónov a rozhodne neoslnila, takže budeme zvedavo sledovať vývoj okolo päťky, ktorá sa práve natáča. 

 

10 najdrahších filmov všetkých čias, dopracoval sa do rebríčka Harry Potter či Piráti z Karibiku?


Tak, čo poviete na zoznam? Účasť ktorého filmu vás prekvapila? Myslíte, že sa v nasledujúcich rokov budgety opäť o niečo zvýšia? Koľko budú stáť ďalšie diely Avatarov, koľko minie na propagáciu Paramount pre ich Transformerov, koľko budú stáť ďalší Avengeri? Nemajte obavy, Filmkult to pre vás vždy zistí v predstihu.  

Ohodnoť článok
0
Zdieľaj článok
Hodnotenie tohto článku je dostupné len s aktívnym predplatným REFRESHER+.
Predplatiť si
Zrušiť
Pri hodnotení článku nastala chyba. Skús sa nanovo prihlásiť a znova ohodnotiť článok.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
NAHOR
Najčítanejšie
Záleží nám na súkromí čitateľov. Práve aj z toho dôvodu ti poskytujeme detailné informácie o tom, ako využívame súbory cookies a iné technológie zabezpečujúce správne fungovanie a rozvoj stránky. Pre viac informácií si prečítaj naše Zásady ochrany osobných údajov , kde nájdeš ako používame súbory cookies, prípadne sa oboznám Podmienkami používania portálu platných od 24.5.2018. Spracovaniu cookies môžeš zabrániť, alebo zmeniť svoje preferencie v nastaveniach internetového prehliadača, prípadne pre detailnejšie nastavenie klikni na viac možností nižšie.
Upozornenie na právo nastavenia ochrany osobných údajov na Refresheri

Vzhľadom na existujúce a aj chystané zmeny v zákonoch ti dávame možnosť detailného nastavenia spracovania osobných údajov a preferencií spojených so spracovaním osobných údajov.

Prečítaj si možnosti, posuň zobrazenie nadol, nastav si svoje preferencie a klikni na tlačidlo súhlasím, keď budeš chcieť pokračovať do služieb Refresheru. Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie v tvojom prehliadači. Sú natoľko dôležité, že ich budeme musieť použiť pre zapamätanie si toho, že si toto okno potvrdil/a, v opačnom prípade by sme ti ho museli zobrazovať znova a znova.

Údaje, ktoré spracovávame, keď používaš Refresher
Zo strany Refresheru zbierame tieto osobné údaje:
 • Keď navštíviš Refresher, uchovávame si informácie o tom, ktoré články si prečítal, identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, alebo IP adresu v prípade prihlásenia do účtu, súbory cookie a poloha.
 • Pri prihlásení do účtu e-mailovú adresu
Prečo zbiera Refresher tieto údaje:
 • Na zlepšenie kvality našich web stránok a vývoj nových webových služieb
 • Na vykonávanie analýz a meraní, s cieľom pochopiť, ako sú naše web stránky využívané
 • Na to, aby sme nezobrazovali obsah, ktorý si už videl
 • Pre zobrazovanie prispôsobenejší obsah, ako sú napríklad relevantnejšie články
 • Pre schopnosť identifikovať ťa ako užívateľa pri prihlasovaní do svojho účtu
Zbierame údaje pre partnerov a reklamné siete:
 • identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, súbory cookie a poloha.
Prečo zbierame tieto údaje pre partnerov, tretie strany a reklamné siete:
 • Na to, aby mohli fungovať a zobrazovali relevantnejšie a užitočnejšie reklamy.
Zoznam reklamných sietí a nastavenia reklám

Nevyhnutné osobné údaje - cookies - pre zobrazovanie reklám zbierame pre nasledujúce spoločnosti:

Google (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)
Formulár kontakt v súvilosti s osobnými údajmi >

AdForm (AdForm Aps,Wildersgade 10B, 1. Sal., DK-1408, Copenhagen, Denmark, ID: 26434815)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

Seznam (Seznam.cz, a.s, Radlická 3294/10, 150 00, Praha 5, 26168685)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

 

Možnosť vypnúť si personalizovanie reklám a zbieranie osobných údajov pre jednotlivých partnerov:

Upraviť nastavenia typov reklám Google - personalizovanie od spoločnosti Google

Upraviť nastavenia typov reklám AdForm - personalizovanie od spoločnosti AdForm

 

Svoje nastavenia pre všetky ostatné reklamné siete, aj tie, ktoré na Refresheri nenájdeš, si vieš prezrieť na stránke youronlinechoices.com/uk/your-ad-choices

Meranie návštevnosti

Google, Služba Google Analytics (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)

Vlastníci webových stránok používajú na zlepšenie funkčnosti svojich stránok údaje zhromaždené službou Google Analytics. Zhromažďovanie údajov môžete deaktivovať tak, že si stiahnete a nainštalujete doplnok pre svoj prehliadač.

Stiahnuť doplnok pre prehliadač

Gemius (Gemius s.r.o. Na Výsluní 201/13 100 00 Praha 10 Česká republika)

Spoločnosť Gemius podobne ako služba Google Analytics vyhodnocuje a meria návštevnosť na niektorých webových stránkach. Na meranie využíva Cookies, ktoré si môžeš deaktivovať vo svojom prehliadači.

Hotjar (Hotjar Limited, company number C 65490, Level 2, St Julian’s Business Centre, 3, Elia Zammit Street, St Julian’s STJ 1000, Malta)

Hotjar využívame na analýzu návštevnosti a správanie sa užívateľov. Vytvára nám mapu aktivity návštevníkov, na webových stránkach, ktoré vizualizuje a vyhodnocuje. Tieto informácie nie sú zbierané vždy, nikdy nie sú spárovateľné s aktivitami užívateľov a teda nie je možné identifikovať jednotlivcov, ale Hotjar ti môže nastaviť súbory Cookies.

Ovládacie prvky súvisiace s prehliadačom

Nastavenia súborov cookie

Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie vo vašom prehliadači a slúžia na zlepšenie prostredia pri používaní internetu.

Ak napríklad na určitom webe nastavíte predvolený jazyk, súbory cookie pomôžu prehliadaču zapamätať si túto voľbu. Niektoré alebo všetky súbory cookie môžete tiež zablokovať, to však môže viesť k zastaveniu fungovania niektorých funkcií na internete.

Mnoho webov napríklad vyžaduje zapnuté súbory cookie vtedy, keď sa chcete prihlásiť. Informácie o tom, ako upraviť nastavenia súborov cookie, nájdete v zdrojoch pomocníka vášho prehliadača.

Zásady ochrany osobných údajov

Prečítaj si naše Zásady ochrany osobných údajov

Ďalšie informácie o tom, ako Refresher používa na zlepšenie služieb
 • Prihlasovanie - pre účely prihlasovania potrebujeme tvoju emailovú adresu.
 • Prispôsobenie - pre zistenie toho, čo ťa zaujíma, vytvárame tvoj unikátny profil. Ak nejaké informácie pozbierame, nájdeš ich vo svojich nastaveniach súkromia a profil môžeš upraviť, alebo zmeniť, alebo celé personalizovanie vymazať.
Ako zmeniť nastavenia spracovania osobných údajov?

Ak zmeníte názor, kedykoľvek tieto údaje môžete zmeniť na adrese https://refresher.sk/nastavenia/sukromie.
Ak nechceš vidieť toto okno, ak nás navštívíš z iného zariadenia alebo prehliadača, prihlás sa a tvoje preferencie si zapamätáme.