Podarilo sa Edwardovi Zwickovi natočiť ďalší skvelý film?
Šach sa neteší medzi filmármi veľkej obľube a je to pochopiteľné. Vizuálne totiž neprináša toľko možností ako iné, populárnejšie športy. Preto každý vydarený kúsok z pozadia hry kráľov poteší. Hlavne, ak mu venujú pozornosť áčkový filmári. Edward Zwick je remeselne mimoriadne zručný a na hollywoodske pomery aj ambiciózny tvorca. Jeho filmy sa nepochopiteľne nestretávajú s okamžitým vrelým kritickým, ani diváckym prijatím, no postupom času sa k jeho dielam fanúšikovia radi vracajú a vznikajú menšie klasiky. Pecky ako Glory, Legenda o vášni, prorocký Stav ohrozenia alebo Posledný samuraj sú toho príkladom. Rovnaký osud postretol aj jeho zatiaľ posledný počin venujúci sa šachovej legende Bobbymu Fisherovi a jeho slávnej partii s rusom Borisom Spasským. V mnohých krajinách sa tento skutočný príbeh ani nedostal do širšej distribúcie, a je to škoda.
Píše sa rok 1972 a studená vojna je v plnom prúde. Spojené štáty a Sovietsky zväz súperia o nadvládu všetkými možnými spôsobmi v politike aj v oblasti propagandy. V tomto čase začne v Amerike stúpať hviezda šachového génia s komplikovanou povahou menom Bobby Fisher (Tobey Maguire). Ako jediný totiž dokáže poraziť šachistov z opačnej strany železnej opony. Počas majstrovstiev sveta sa neho upriamia oči celého sveta, pretože jeho súboj s vtedajším neporaziteľným šampiónom chce ako propagandu využiť aj druhá strana.
Pawn Sacrifice je klasickým športovým filmom so všetkými potrebnými a funkčnými klišé. Spoznávame hrdinovu vášeň od detstva, jeho vzrastajúcu popularitu, pád na dno a následné vyvrcholenie jeho snaženia pred zrakmi milióna divákov. To všetko je remeselne skvelo zvládnuté po strihovej, hudobnej, zvukovej aj kameramanskej stránke. Očakávaná obrovská profesionalita, akú od skúsených tvorcov, ktorí sa na tejto snímke podieľali, je vidieť v každej sekunde. No zaujímavým toto dielo tvoria hlavne dve veci. Prvou je už spomínané neopozerané šachové prostredie. To sa vďaka ústrednému súboju nikdy netešilo tak veľkej masovej obľube. Nešlo totiž iba o šport. Bola vojna a za stolom nesedeli iba dvaja hráči, ale zároveň dva národy a dve rozdielne ideológie. Atmosféra aj filmárske výrazové prostriedky sú tomu podriadené a niektoré súboje sú natočené dramatickejšie a intenzívnejšie, než by ste čakali. Z toho pramení aj krásna škodoradostná etuda so stoličkou, v ktorej sa možno skrýva odpočúvacie zariadenie. Prekvapivo málo využitý Liev Schreiber ako hlavný oponent pri nej dostal príležitosť zažiariť a aspoň na chvíľu vystúpiť z tieňa hlavného hrdinu.
Čím sa dostávame k druhej kľúčovej veci, ktorá robí túto snímkou potrebnou zhliadnutia. A tou je zaujímaý hlavný hrdina. Tobey Maguire stelesňuje svoju postavu ako génia na pokraji šialenstva, pre ktorého sú ľudia až na poslednom mieste. Nie je to nič prekvapivé, no jeho výkon je plastický, sústredený a najlepší za veľmi dlhú dobu. Bývalý Spider-Man opäť potvrdzuje, aká je škoda, že sa neobjavuje častejšie v zaujímavých látkach. Rovnako ako celá produkcia, určite aj on pokukoval po oscarovej nominácii. Celý film totiž vyzerá, že mal ambície bojovať o Ceny Akadémie. Silná téma, kreatívna forma, komplikovaní hrdinovia a user friendly komunikácia s divákom. Distribútor sa však na základe nie príliš divácky atraktívnej téme rozhodol film potopiť. To však nič nemení na jeho kvalitách.
Posledný zárez do filmografie Edwarda Zwicka nie je filmom, ktorý zmení váš život ani počin čakajúci na to, aby sa stal nesmrteľnou klasikou. Ponúka však takmer dve hodiny veľmi kvalitného hollywoodskeho remesla od tvorcov nerobiacich kroky vedľa a hlavne dokáže vzbudiť dojem, že filmy môžu byť stále o niečom. Myslím, že za nejakých 8/10 tento pocit v podaní Pawn Sacrifice stojí.