Prostredníctvom kostýmov nazrieme do knižných svetov, sci-fi budúcnosti a skutočných životov významných osobností.
Častokrát nás kostýmy vo filmoch zaujmú hneď na prvý pohľad. Nadobudneme pocit, že sme sa ocitli v minulosti nejakého historického obdobia či vo fantazijnom svete, kde postavy nosia špecifické oblečenie so svojimi typickými znakmi. Kostýmoví dizajnéri sa starajú o to, aby sme sa naplno stotožnili s postavami a ich charaktermi. V prvej časti (článok nájdete tu) sme vás oboznámili s oscarovou kategóriou Best Costume Design, jej vývinom a pravidlami, ktoré musí každý kostymér dodržať, ak chce zabojovať o cenu Akadémie. V tomto článku budeme pokračovať v predstavovaní ďalších ocenených snímok a prevedieme vás napríklad zákulisím Stredozeme, ruskej aristokracie či post-apokalyptickej púšte. Vychutnajte si rôznorodosť filmových šatníkov a zaujímavosti z pracovného prostredia kostýmových dizajnérov.
Lord of the Rings: Return of the King (2003)
Tolkienov svet bol pre kostýmovú dizajnérku Ngilu Dickson obrovskou výzvou. Na prvej časti trilógie začala pracovať v roku 1999, šesť mesiacov pred jej natáčaním. Prezerala si ilustrácie vo všetkých Tolkienových knihách, kvôli lepšej predstave o deviatich výrazne odlišných kultúrach. Každá z nich pozostávala približne zo 150 kostýmov. Pre Spoločenstvo prsteňa spolu s 50 členným tímom vytvorila 19 000 kostýmov. Prioritou bolo ošatiť hobbitov, ktorým pridelila štýl z 18. storočia. Nosili vesty v odtieňoch zelenej, hnedej a žltej s veľkými mosadznými gombíkmi. Aby oblečeniu dodala kúsok vtipu, ušila im príliš krátke nohavice a rukávy, vrecká našila vyššie ako zvyčajne. Elfovia sa na zemi pohybovali s ľahkosťou, preto zhotovila kostýmy z indického hodvábneho brokátu, ktorý umývala, bielila, farbila a šmirgľovala, čím vznikol metalický lesk pompéznosti. Šaty s nádychom staroveku pôsobili étericky a elegantne. Elfské brošne v tvare listu vychádzali zo secesie. Klobúk pre Gandalfa navrhovala niekoľko týždňov, aby pôsobil nielen staroveko, ale aj magicky.
Aragornov kabát, ktorý sa zdá byť čierny, je v skutočnosti zelený a herec Viggo Mortenssen sa chcel natoľko vžiť do postavy, že si ho zobral domov, potil sa v ňom a doslova v ňom žil. Podieľal sa na vývoji svojho charakteru aj vlastnými úpravami kostýmu, presne tak, ako by doň zasahoval aj samotný Aragorn na svojich cestách. Ngila Dickson úzko spolupracovala s make-up artistami a hair-stylistami. 300 kusov ručne viazaných parochní ondulovali v obrovskom tlakovom hrnci. Postupom času všetky kostýmy podliehali zmenám, pretože scény sa menili, herci sa šplhali, plazili a občas sa postavy zranili alebo zašpinili, preto bolo dôležité, aby boli dlhotrvajúce a vydržali až do konca. V roku 2004 sa práca na trilógii vyplatila a Návrat kráľa si odniesol 11 Oscarov vrátane ceny za Best Costume Design.
Memoirs of Geisha (2005)
Stovky kostýmov pre japonské prostredie vytvorila známa dizajnérka Colleen Atwood, ktorá získala Oscara už v roku 2002 za film Chicago. Na projekte Memoirs of Geisha pracovala päť mesiacov, spoliehala sa na knihy a muzeálne exponáty. Vycestovala do Japonska, kde videla celú výrobu kimona, navštívila geishe a pozorovala ich proces obliekania. Mala možnosť zúčastniť sa dvoch tanečných vystúpení na čajovom obrade a putovala s geishou do čajovne v Kyote. V Japonsku nakúpila mnoho textílií a videla rôzne miesta. Všetky kimoná, ktoré v Gejši vidíme, boli ušité z luxusného hodvábu s ručne maľovanými vzormi, avšak nepredstavujú presnú kópiu tradičného japonského odevu.
Ku kimonu sa nosí opasok, tzv. „obi“, ktorý sa viaže do dekoratívneho uzla, je veľmi tesný a ťažký, a preto je v takom odeve náročné napríklad odskočiť si na toaletu. Colleen vytvorila každej postave vlastnú paletu farieb. Mameha (Michelle Yeoh) predstavuje perfektnú geishu v pokojných jasných farbách. Hlavná postava Sayuri (Ziyi Zhang) prechádza najväčšou premenou zo slúžky k milovanej geishe. Od základného kimona sa dostáva k bohatému elegantnému hodvábu. V roku 2006 získala Colleen Atwood za Memoirs of Geisha druhého Oscara a rozhodne nie posledného.
Marie Antoinette (2006)
Príbeh o kráľovnej Francúzska z 18. storočia nám odhaľuje súkromný život mladej Marie Antoinette pred revolúciou. Držiteľka štyroch Oscarov za kostýmovú tvorbu Milena Canonero sa držala štýlu rokoka, inšpirovala sa módou vo Versailles a portrétmi Marie Antoinette. Vo filme vidíme postavy prevažne v šatách pastelových odtieňov. Celé herecké obsadenie nosilo vysoké účesy, topánky na opätku s diamantovou prackou a svetlé rúže. Predvádzajú luxusné a mierne výstredné kostýmy s dôrazom na extravaganciu a diamantovú estetiku, pôsobiacu na divákov. Pri vytváraní kostýmov mali pomerne veľký rozpočet. Antoinettin vzhľad na svadobnej hostine vychádzal z maľby kráľovnej Charlotte z roku 1781, s ktorou udržiavala kontakt. Modrá róba s ružovými mašľami taktiež vychádza zo skutočnosti.
Šaty, ktoré mala Antoinette (Kirsten Dunst) oblečené na maškarnom plese boli štylizované a ušité z materiálov, ktoré neboli bežné pre rokoko. Stovky topánok vytvoril špeciálne pre film španielsky módny návrhár Manolo Blahnik. Prečítal si biografiu o Marie Antoinette a študoval topánky z 18. storočia v Paríži. Prezeral si aj topánky v zbierke Victoria and Albert Museum. Niekoľko párov vidíme detailne v scéne, kedy kráľovná vyberá látky, nakupuje oblečenie a topánky. V modernom Versailles sa na kostýmoch Antoinette odráža vývoj osobnosti. Z nevinného mladého dievčaťa cez párty ženu so slobodným duchom sa dostane až k matke. V roku 2007 Milena Canonero získala za Marie Antoinette v poradí tretiu zlatú sošku v kategórii Best Achievement in Costume Design.
The Young Victoria (2009)
Príprava na šitie kostýmov dizajnérky Sandy Powell si vyžaduje mnoho času stráveného študovaním obdobia a postáv. Kostýmy museli vyzerať prepychovo a veľkolepo, keďže išlo o kráľovský dvor 19. storočia. Sandy Powell si bola prezrieť zbierku šatstva v Kensington Palace v Londýne, vďaka ktorej videla skutočné zachovalé Victoriine svadobné šaty, korunovačné šaty a čiernu róbu, ktorú mala na sebe v čase, keď zomrel kráľ. Jej výskum ani zďaleka neskončil. Po prečítaní scenára získala viac informácii o Victorii a Albertovi. Dostala sa aj k veľmi špecifickým denníkom a prezerala si kráľovské portréty. Pred šitím navštívila blšie trhy v Londýne a v Paríži, aby nakúpila vintage čipky a šperky. Kostýmy sa zhotovovali 3 mesiace pred nakrúcaním filmu a ďalšie 3 mesiace sa dokončovali počas natáčania.
Dizajnérka mala prístup k hercom, čo jej pomáhalo pri lepšom pasovaní šiat na postavy až na Paula Bettanyho (Lord Melbourne). Herec nedorazil, až kým nezačalo natáčanie, a tak museli ušiť ťažký vyšívaný kabát a modliť sa, aby mu nebol primalý. Pre Victoriu (Emily Blunt) sa ušilo cez 50 kostýmov a pre Alberta (Rupert Friend) 40. Najviac času venovala výrobe korunovačnej róby podľa originálu. Scéna z korunovácie si vyžadovala množstvo červených zamatových plášťov s králičou kožušinou pre členov sprievodu. Tí, ktorí sa zdržiavali v pozadí nosili na plášti umelú kožušinu. Niektoré kostýmy sa v snímke The Young Victoria použili viackrát mixovaním rôznych korzetov, sukní a kabátov. Britka Sandy Powell častokrát pracuje na kostýmoch pre filmy režiséra Martina Scorseseho, ako napríklad Gangs of New York, The Aviator (získala Oscara), Shutter Island, Hugo či Wolf of Wall Street. V roku 2010 premenila nomináciu na zlatú sošku v kategórii Best Achievement in Costume Design.
Alice in Wonderland (2010)
Opäť sa vraciame ku kostýmovej dizajnérke Colleen Atwood, ktorá s režisérom Timom Burtonom spolupracuje už dlhé roky. Vytvorila kostýmy pre filmy, ako Sleepy Hollow, Big Fish, Ed Wood, Edward Scissorhands či Sweeney Todd. Pri práci na Alice in Wonderland sa inšpirovala pôvodnými ilustráciami od Johna Tenniela v knihe od Lewisa Carrolla. Z Alice vytvorila modernejšiu verziu, aby ju zbavila korzetu. Vo filme herečka Mia Wasikowska nosila osem rôznych zovňajškov, čo vyžadovalo výrobu viacerých kusov z každého odevu. Pre Colleen bola výzva pracovať so šatami v menšej a väčšej verzii, viditeľné v scénach Aliciných premien.
Pri Červenej kráľovnej s gigantickou hlavou sa potrápila najmä s golierom, pretože ak bola hlava veľká strácal sa krk. Kráľovnin kostým sa musel dodatočne upraviť aj digitálne. S animátormi vytvárala oblečenie pre klobúčnikov klan a drobné smokingy pre žabích lokajov. Klobúčnikov kostým je zaujímavý svojimi detailmi. Cez plece má prehodený pás s farebnými hodvábnymi niťami na cievkach ako bojovník muníciu, stuhy pripnuté na vreckách, ihlice zastrčené v klobúku a sadu nožníc. Motýliku dodala pohyb, keď je smutný povädne a keď je šťastný alebo sa usmieva pohybuje sa smerom nahor. Klobúčnikov kabát sa zhotovil vo viacerých farbách, aby odrážal jeho aktuálnu náladu. Farba kabátu sa menila ako náladový prsteň. Modré šaty v sebe skrývajú čiernobielu pruhovanú spodničku, ktorá vynikne v scéne, kedy Alice padá do nory. V roku 2011 vyhrala Colleen Atwood v poradí tretieho Oscara za kostýmový dizajn. Ak vás jej práca zaujala, nenechajte si ujsť video nižšie, v ktorom herci a herečky prezentujú tie najlepšie kostýmy v detailných záberoch.
Anna Karenina (2012)
Vo filme Anna Karenina sme mali možnosť nahliadnuť do bohatého šatníka ruskej aristokratky. Jacqueline Durran sa venuje prevažne historickým kostýmom a Karenina je jej treťou spoluprácou s režisérom Joeom Wrightom a herečkou Keirou Knightley (v minulosti spolupracovali na drámach Pride and Prejudice a Atonement). Wright prišiel s víziou a nakoniec sa spoločne rozhodli aplikovať kultúru päťdesiatych rokov na siluetu roku 1870. Jacqueline prezerala množstvo malieb a fotografií z roku 1870. Mnohokrát spoločne konzultovali čierne tylové šaty, ktoré má Anna na sebe počas tanca s grófom Vronskym, aby pomedzi hostí v pastelových farbách vynikla. Vplyv módy v daných rokoch si môžeme všimnúť napríklad na postave mladej Kitty (Alicia Vikander) v bielych šatách strihaných do zvona a zdobených ružovou rozetou.
Kitty pôsobí panenským dojmom, zatiaľ čo Anna Karenina sa pohybuje v šatách viac sofistikovane. Róby, ktoré Keira vystriedala mali odrážať Anninu náladu. Herečka sa aktívne zapájala do procesu a taktiež sa venovala skúmaniu charakteru. Pelerína s kožušinou a pávími perami je ušitá podľa repliky, ktorú Durran našla vo Victoria and Albert Museum. Pávie pero sa nachádza aj na jej klobúku a symbolizuje nešťastie. Na červených šatách sa pod živôtikom vyníma pás pochádzajúci z vintage obchodu. Šperky v hodnote dvoch miliónov dolárov boli zapožičané od módneho domu Chanel. Pánske uniformy nevychádzajú zo žiadneho konkrétneho ruského pluku. Kostýmy symbolizujúce ruskú spoločnosť 19. storočia odrážajú svet bohatstva a lesku. Všetci herci nosili neustále tanečné topánky. Celý film je sprevádzaný tancom na javisku, teatrálnymi scénami a pôsobí divadelným dojmom. Jacqueline Durran získala v roku 2013 Oscara v kategórii Best Achievement in Costume Design a porazila tak konkurenčné filmy, ako Les Misérables, Lincoln či Snow White and the Huntsman.
The Great Gatsby (2013)
Režisér Baz Luhrman so svojou manželkou (kostýmovou dizajnérkou) Catherine Martin opäť spojili sily a spracovali knižnú klasiku Veľký Gatsby. Spoločne prečítali celú knihu a analyzovali text, aby sa dozvedeli viac o Fitzgeraldovej predstave kostýmov, opísanej do detailov. Po analýze sa Catherine vrhla na výskum obdobia, navštevovala knižnice, prezerala si oblečenie na internete a skúmala webové stránky rôznych múzeí. Najviac jej pomohla spolupráca s módnou návrhárkou Miucciou Prada, s ktorou vytvorili množstvo kostýmov predstavujúcich európsky pôvab a sofistikovaný New York 20. rokov 20. storočia. Kládli dôraz na harmóniu medzi kostýmami a prostredím. Ako referenčnú základňu používali celé desaťročie, bohaté na rôzne typy ženských siluet, voľnejšie strihy, šaty bez rukávov a nádych orientu.
Geometrické a florálne čipky zdobené kryštálikmi, stuhami a perím dodala francúzska firma Solstiss. Šperky v hodnote niekoľkých miliónov dolárov, ktoré môžeme vidieť aj na herečke Carey Mulligan pochádzajú z dielne Tiffany & Co. O pánske kostýmy sa postarala firma Brooks Brothers s bohatou tradíciou a vlastnou sieťou obchodov s pánskou konfekciou. Pre film dodali 1200 pánskych kostýmov a vyrobili stovky slamených klobúkov pre pánov. V roku 2014 získala Catherine Martin za Veľkého Gatsbyho hneď dvoch Oscarov, v kategóriách Best Achievement in Costume Design a Best Achievement in Production Design.
Mad Max: Fury Road (2015)
O minuloročnú zlatú sošku sa postarala kostýmová dizajnérka Jenny Beavan, ktorá sa môže pýšiť desiatimi nomináciami na Oscara (napr. za King´s Speech, Sense and Sensibility). Odchýlila sa od histórie k post-apokalyptickej pustatine. Všetky kostýmy museli byť nielen praktické, ale aj bezpečné pre hercov a kaskadérov. Natáčanie prebiehalo v púšti Namíbie, čo vyžadovalo ochranu na oči pre každého člena hereckého obsadenia. Neustále čelili poveternostným podmienkam, najmä piesku a prachu. Celá skupina na čele s Jenny putovala s hercami a štábom, aby mohli meniť kostýmy z hodiny na hodinu podľa počasia. Funkčnosť odevov sa odráža na využití zbraní a nábojov. Kostým pre postavu Bullet Farmera rozpráva o tom, že je dobrým pištoľníkom. Imperator Furiosa (Charlize Theron) nosila korzet navrhnutý tak, aby udržiaval funkčnú umelú ruku.
Na priesvitnom brnení Immortana Joea si môžeme všimnúť rôzne medaily a na maske konské zuby. Jenny chcela začleniť starého Mad Maxa do nového, avšak herec Tom Hardy nemal byť vnímaný ako náhradník za Mela Gibsona. Vo filme nosí koženú bundu, ale celý kostým je ladený do vojenského štýlu. Hardy má na sebe termo tričko s dlhým rukávom, šatku ktorá ho chráni pred Slnkom, na nohaviciach má pripevnenú kolennú podperu akoby prekonal zranenie z minulosti a nechýba mu ani nôž. Tieto až priam bizarné kostýmy ocenila Akadémia zlatou soškou v kategórii Best Achievement in Costume Design. V roku 2016 získal film Mad Max: Fury Road celkovo 6 Oscarov.
Existuje skutočne veľké množstvo filmov, ktoré nás uchvátili kostýmami a zovňajškom postáv. Niektorým snímkam sa nepodarilo premeniť nomináciu na Oscara, avšak pre nás ostávajú nezabudnuteľnými. Boli by sme radi, ak by ste sa aj vy zapojili do diskusie a podelili sa s nami o svoj názor na slávne kostýmy, ktoré vám utkveli v pamäti, či už patria medzi ocenené alebo nie.