Samozrejme, súčasťou seriálu je veľa zeleného a modrého plátna, no niektoré destinácie sú skutočné.
Seriálová adaptácia kníh Georgea R.R. Martina sa s pribúdajúcimi sériami stala svetovým fenoménom. Game of Thrones sa však vďaka svojmu statusu najpopulárnejšieho televízneho projektu súčasnosti pretavil vo veľké lákadlo aj mimo obrazoviek. Lokácie, na ktorých prebiehalo natáčanie, zažili raketový nárast turizmu. Napriek tomu, že mnohé z toho, čo nám seriál prezentuje, vďačí za svoju veľkoleposť technologickým možnostiam CGI, drvivú väčšinu lokalít je možné fyzicky navštíviť. Dnes sa pozrieme na tie najzaujímavejšie z nich.
King's Landing (Dubrovnik, Chorvátsko)
Hlavné mesto a centrum moci celého Westerosu sa nachádza v chorvátskom Dubrovniku. Historické hradby v tesnej blízkosti pobrežia sú dokonalým stelesnením opisu z kníh. Stredoveká stavba patrí medzi pamiatky UNESCO a bola skompletizovaná v čase medzi 12. a 17. storočím. Hradby dnes pochopiteľne stále stoja a tiahnu sa neprerušene v celkovej dĺžke 1,9 kilometra, pričom ich výška dosahuje až 25 metrov. Vidieť sme ich mohli v mnohých epizódach nevynímajúc ani premiéru tretej série, v ktorej Bronn, Tyrion a Podrick dohliadajú na opravy po útoku Stannisa Baratheona.
Winterfell (Castle Ward, Severné Írsko)
Jedna z vôbec prvých lokalít, ktorú sme v seriály navštívili, bolo práve sídlo rodu Stark. Zatial čo interiérové scény, ako krypty či veľké hostiny a vyjednávania sú točené primárne v štúdiách, exteriéry sídla moci severanov sa točia na severoírskom hrade Ward nachádzajúcom sa v meste Stangford. Niektoré zo záberov sú reálnym prostredím historickej stavby, zatiaľ čo väčšina z nich, najmä majestátna veľkosť Witerfellu, sú dorábané v post-produkcii. Samotná pamiatka sa stala vďaka seriálu natoľko populárnou, že pre svojich návštevníkov ponúka špeciálne Game of Thrones prievody. Asi 20 minút chôdze od hradu potom leží miesto, kde sa točila scéna popravy vykonanej Nedom Starkom v prvej epizóde.
Tower of Joy (Castillo de Zafra, Španielsko)
Šiesta séria konečne potvrdila slávnu teóriu a skutočnom pôvode Jona Snowa, keď nás niekoľkokrát zaviedla späť k legendárnemu stretnutiu Neda Starka a Howlanda Reeda s Arthurom Dayneom, údajne najlepším šermiarom, aký kedy vo Westerose žil. Prostredníctvom Branových vízií sme sa dozvedeli, že Tower of Joy je zároveň Jonovým rodiskom. Ako už vieme, tajomstvo, ktoré sa tu Ned dozvedel, si so sebou zobral do hrobu. Samotná Tower of Joy sa má nachádzať v Dorne, kam Rhaegar Targaryen ukryl tehotnú Lyannu Stark. V skutočnosti ide o Castillo de Zafra ležiaci v španielskom Guadalajara. Stavbu je možné navštíviť s povolením súčasného majiteľa, Daniela Antonia Sanza.
King's Road (Dark Hedges, Severné Írsko)
King's Road alebo Kráľovská cesta je žila tiahnuca sa od King's Landing až po samotný Castle Black na hranici s divočinou. Je najvyužívanejšou trasou cestovania vo Westerose a seriál nás na ňu zaviedol pri cestovaní krála Roberta na Winterfell či úniku Arye z hlavného mesta. Scény z Kráľovskej cesty boli točené v Severnom Írsku na mieste zvanom Dark Hedges. Ide o slávnu cestu lemovanú bukovými stromami, ktorá bola mnohými zdrojmi označená za jedno z najkrajších miest na Zemi. Táto nádherná alej je zároveň jedným z najčastejšie fotografovaných miest v Severnom Írsku.
V roku 2016 zasiahla slávne miesto masívna búrka a niekoľko bukov skončilo nenávratne skolených. Severoírska vláda mala údajne porazené stromy využiť na vyrobenie 10 veľkých vchodových dverí, z ktorých každý kus reprezentoval jednu epizódu šiestej série Game of Thrones. Tieto mali potom venovať desiatke pubov sídliacich v blízkosti rôznych filmovacích lokácií seriálu.
Sunspear (Alcazar Palace, Španielsko)
Exotické sídlo rodu Martell sa v realite nachádza v španielskej Seville. Tamojší palác Alcazar poskytol tvorcom všetko, čo potrebovali pre vyobrazenie exteriérových scén v Dorne. Kráľovský palác bol vybudovaný moslimskými panovníkmi v čase medzi 11. a 16. storočím. Svetová pamiatka UNESCO je najstarším stále používaným palácom na európskom kontinente. Rozsiahly komplex bol k videniu počas piatej série, ktorá nás zaviedla práve do Dorne, kde sa pôvodný plán vydať Myrcellu Baratheon za Tristana Martella premenil na snahu Jaimeho Lannistera priviesť svoju nepriznanú dcéru spať do King's Landing.
Dragonstone (Downhill Strand, Severné Írsko)
Ako ste si mohli všimnúť, slušná porcia seriálu sa točí v Severnom Írsku. Výnimkou nie je ani Dragonstone na začiatku príbehu patriaci Stannisovi. V súčasnosti si nárok svojho rodu na toto sídlo opäť uplatnil Targaryen. Downhill Strand je pláž tiahnuca sa v dĺžke približne 7 kilometrov a slúži ako základ pre všetky exteriérové scény odhorávajúce sa na Dragonstone. Prvýkrát bola použitá, keď Stannis Baratheon a Mellisandre upálili za živa kňazov, ktorí sa vzoprieli viere v boha ohňa.
Walk of Shame (Stradun, Dubrovnik, Chorvátsko)
Čin pokánia a obrovského poníženia pre Cersei - takzvaný Walk of Shame - sa taktiež točil v chorvátskom Dubrovniku. Tentoraz sa však nebavíme o hradbách a záberoch na mesto zasadených do pozadia. Celý akt sa totiž odohral na najväčšej ulici v Starom meste Dubrovniku. Miesto sa pochopiteľne dá bez problémov navštíviť.
Sept of Baelor (Cathedral of Saint Mary, Španielsko)
Bealorovo septum je stavbou, ku ktorej má ulica Stradun priamo viesť. Mnohých teda prekvapí, že samotná stavba použitá pre filmovanie exteriérov sa nachádza v Španielsku. Tamojší obyvatelia jej hovoria Girona Cathedral, podľa mesta, v ktorom sa nachádza. Jej bohatá história zažila časy, kedy slúžila ako mešita aj ako kostol. V skutočnosti sa na Baelorove septum veľmi neponáša, no použitá bola predovšetkým na exteriéry v uliciach a post-produkcia sa tiež postarala o svoje.
Milostná scéna Jona a Ygritte (Jaskyňa Grjotagja, Island)
V priebehu druhe série sa Jon počas presviedčania Wildlings o tom, že sa zriekol svojej pozície v Nočnej hliadke zamiloval do Ygritte. Jeho city neostali neopätované a pár sa v jednej z epizód ocitol osamotený v jaksyni, kde Jon dokázal svoje údajné vyčlenenie z hliadky niečím viac ako len romantickým bozkom. Miesto, kde sa odohrá najintímnejší moment spomínanej dvojice, nemá v seriáli vlastné meno, no v realite ide o nádhernú jaskyňu na Islande nesúcu názov Grjotagja. Tvorcami bola zvolená pre prítomnosť skutočného geotermálneho prameňa, ktorý bol pre podobnú scénu nevyhnutný. Miesto sa v minulosti skutočne využívalo na kúpanie a hoci aj dnes táto možnosť existuje, samotná teplota vody je v posledných rokoch velmi kolísavá pre vulkanickú aktivitu na ostrove.
Castle Black (Magheramorne Quarry, Severné Írsko)
Ďalšou zo severoírskych lokácií je Magheramorne Quarry. Opustený vápencový lom poslúžil na filmovanie scén odhorávajúcich sa primárne na Castle Black, sídle Nočnej hliadky. S vedomím, že pôjde o jednu z najdôležitejších lokalít, sa tvorcovia rozhodli do pľacu investovať a v opustenom lome skutočne vybudovali neprehliadnuteľné kulisy. Priľahlá vápencová stena bola následne namaľovaná na bielo, aby evokovala dojem ľadu. Scény na vrchole Wall boli pochopiteľne točené v štúdiu, no tento impozantný opustený lom bol neskôr využitý aj pri točení epizódy Hardhome, kde sa Jon prvýkrat dostal do priameho súboja s White Walkers. Pre túto veľkolepú epizódu bolo pochopiteľne potrebné celé kulisy dočasne vymeniť.
Zlákalo vás už niektoré z miest, kde sa Game of Thrones natáčalo?