Paródia Jamesa Bonda v podaní Mr. Beana je späť.
Sedem rokov od premiéry druhého filmu o bláznivom britskom agentovi menom Johnny English dorazila do kín tretia časť s názvom Johnny English opäť zasahuje. Rolu nemotorného Angličana si zopakoval Rowan Atkinson. A ako to celé dopadlo?
Rovnako, ako tomu bolo aj v predošlých dvoch filmoch, aj tu sa snímka začína so situáciou, kedy je prezradená identita všetkých tajných agentov organizácie MI7. Jediným špiónom bez odhalenia je istý Johnny English.
Ten teraz pracuje ako učiteľ na základnej škole, kde sa snaží zo svojich žiakov vycvičiť elitných agentov. V čase, kedy celý svet ohrozuje neznámy hacker, je English ako agent zo starej školy povolaný, aby páchateľa odhalil. Ako si už iste vieš domyslieť, na svojej misii narobí viac problémov, než by ktokoľvek (vrátane neho) čakal.
Dej sa odohráva na britských ostrovoch, no vyberieme sa aj na juh Francúzska či do počítačom vytvoreného Škótska. Čo sa týka komplikovanosti príbehu či prepracovanosti scenára... akosi nie je možné ani jednu z týchto dvoch vecí postrehnúť. A netreba sa o to ani snažiť.
Synopsa je neuveriteľne priamočiara a rozuzlenie zápletky si viete domyslieť v prvých piatich minútach stopáže. O tom ale tretí Johnny English nie je. Nikto z divákov si neprišiel pozrieť strhujúci dej, komplikované plot twisty či umeleckú stránku filmu. Ľudia sa v prvom rade prišli zasmiať.
Ako tomu bolo aj v prvých dvoch častiach (zatiaľ) trilógie, všetko stojí a padá na grimasách, pohyboch, gagoch a celkovom charaktere Rowana Atkinsona alias Johnnyho Englisha alias Mr. Beana.
Atkinson je v prvom rade komik, až potom herec. Smiať sa rozhodne budeš, ale nie tak často, ako si dúfal pri vstupe do kinosály. Scény, pri ktorých som sa schuti zasmial by som dokázal spočítať na prstoch jednej ruky, pričom zakaždým patrí moja poklona komediálnemu umu Rowana Atkinsona.
Väčšina vtipných momentov sa odohráva v prvej polovici filmu. Spomeniem napríklad tanečné kreácie, stret virtuálnej reality so skutočným svetom alebo jazdu v autoškole. Johnnyho tentokrát potrápia moderné technológie, s ktorými sa agent nechce zmieriť a so všetkým si chce poradiť spôsobom sebe vlastným.
V niektorých scénach som skutočne videl skôr Mr. Beana než Johnnyho Englisha, čo ale určite nie je na škodu, keďže práve v týchto momentoch sa mu najviac darilo pobaviť.
Réžia bola zverená do rúk Davidovi Kerrovi, ktorý má na konte hlavne komediálne britské seriály. Kritizovať jeho prácu na tomto filme sa nechystám, vytkol by som azda len to, že zahral výlučne na istotu a neponúkol nám tak nič nové, respektíve nič, čo by sme už nevideli v predošlých častiach.
Tretí English obsahuje klasické filmové klišé, od hlášok cez kamerové postupy až po hudobné motívy. Scenár bol príliš prehľadný a slabý, našlo by sa dokonca niekoľko veľkých logických dier. Celá ťarcha príbehu tak leží na Atkinsonových pleciach, no ten to zvláda s pokojom Angličana a imbecilitou postavy, ktorú stvárňuje.
Potešilo ma asi minútové cameo Charlesa Dancea (Tywin Lannister z Game of Thrones) a Michaela Gambona (Dumbledore z Harryho Pottera). Do tretej časti sa vrátila aj postava Bougha (Ben Miller) z prvého Johnnyho Englisha (2003). Jeho prítomnosť mi bola v podstate ukradnutá, pretože je jasné, že slúži iba ako barlička pre hlavného protagonistu.
Vyslovene ma štvala Emma Thompson v úlohe britskej premiérky. Komické roly jej podľa môjho názoru vôbec nesedia, a čím viac sa snaží hýbať tvárou, tým kŕčovitejšie pôsobí. Vizuálne však potešia scenérie Francúzska a nádherná Olga Kurylenko.
Hodina a pol ubehne ako nič, keďže dnes už toľko bežne trvajú aj seriálové epizódy. Johnny English opäť zasahuje neprináša do série o debilnom agentovi nič nové, drží sa vyjazdených koľají priehľadnej komédie a v závere možno dorazí nuda a trápnosť.
Pri sledovaní tohto kinematografického diela skutočne nie je potrebné premýšľať. Tak, ako hlavnú postavu, aj tento film vystihuje slovíčko jednoduchý. Jednoduchý ako scenár, dej, zápletka, záporák a humor.
Johnnyho Englisha jednoducho nejde brať vážne, no na druhej strane, keď mu odpustíme hrubé chyby v scenári, príšerné CGI či predvídateľný dej a občasnú trápnosť, on by nás mal na oplátku aspoň rozosmiať. Priemerne mu vyjde tak 5 z 10 vtipov, čo zodpovedá môjmu hodnoteniu päť z desiatich.
Číslo tu ale veľmi nie je dôležité. Ako komédia film funguje, a preto si k nášmu hodnoteniu pripočítajte pokojne bodík navyše. Ak máte radi Atkinsona, jeho grimasy a pôvodné dva diely, nemáte veľmi o čom rozmýšľať. Bežte do kina, zabavte sa, ale veľa radšej nečakajte.
P. S.: Prvá časť oplývala typickým britským humorom a dovolím si ju označiť za „najlepšiu” z celej trilógie. Druhá skĺzla do vôd priemernosti, no situáciu zachraňoval hlavný aktér spolu s Danielom Kaluuyom a Rosamund Pike.