Opäť sa potvrdilo aj to, že ak obmedzíš používanie Facebooku, budeš produktívnejší.
Je dlhodobo známe, že používanie sociálnych sietí má okrem logických výhod, ako bližšie spojenie s priateľmi aj v momentoch, keď nemôžete byť spolu, aj úskalia. Vedci prichádzajú so štúdiami, ktoré mapujú vplyv na psychické zdravie a jednej novej sme sa dočkali aj teraz. Vyplýva z nej, že používanie Facebooku priamou úmerou súvisí so vznikom depresií.
V rámci nej testovali výskumníci 1769 študentov univerzity v Texase. Rozdelili ich do dvoch skupín – jedna nemala k Facebooku prístup celý týždeň, druhá ho naďalej používala relatívne intenzívne. V priemere až necelé dve hodiny, čo je podstatne viac ako priemer Spojených štátov. Ten sa pohybuje na úrovni 38 minút denne.
Z výsledkov experimentu vyplýva, že Facebook skutočne má vyznamný vplyv na dôležité aspekty života. Obzvlášť konzumácia noviniek a správ môže s depresiou veľmi úzko súvisieť.
Skupina, ktorá Facebook nemohla používať, nesiahla po náhradnom zdroji spravodajských informácií, jednoducho počas tohto obdobia nesledovali negativitu, ktorá sa v krajine a na celom svete deje. Nikoho neprekvapí, že štúdia potvrdila okrem nižšej hladiny depresívnych stavov aj väčšiu efektivitu práce, čo v konečnom dôsledku súviselo aj s faktom, že sa ľudia viac stravovali doma a robili menej impulzívnych nákupov, teda, darilo sa im viac šetriť.
Do veľkej miery pravdepodobne platí, že si Facebook toto prepojenie uvedomuje. Pred viac ako rokom totiž zaviedol novinku, v rámci ktorej oddelil pre používateľov obsah od priateľov a novinky. Testovanie sa však v tom čase nestretlo s pochopením.