Apple nechce ohurovať technickými parametrami. Veľmi dobre však vie, čo robí.
Každý rok vidíme to isté. Výrobcovia telefónov s androidom už od jarnej výstavy MWC v Barcelone ukazujú špičkové smartfóny, ktoré ponúkajú stále vyššie rozlíšenie fotoaparátov, lepšie nočné režimy a silnejšie batérie.
Ich papierové parametre poľahky prekonajú aktuálne iPhony. Apple totiž dostane možnosť reagovať až na konci leta, kedy zvykne ukazovať novú generácu svojich telefónov.
- Či je pravda, že Apple už neprináša žiadne inovácie a len kopíruje konkurenciu
- Prečo Apple nepredáva to najlepšie, čo dokáže vymyslieť
- Na čom všetkom firma Tima Cooka plánuje zarábať
- Čo môžu Applu ostatní výrobcovia závidieť
- Ako veľmi bohatý je Apple
Kritika ale obvykle neustane ani pár týždňov po poslednej Keynote. Určite si zaznamenal sťažnosti na prakticky nezmenený základný dizajn najnovšieho iPhonu 11, "hnusné" riešenie fotoaparátov v zadnej časti dvojice 11 Pro a 11 Pro Max, či vytúžené zavádzanie funkcií, ktoré mal Huawei, Samsung či Xiaomi už dávno.
A samozrejme, posledným klincom je odvážna cenovka preliezajúca tisícku ako nič. Naopak, na slušný mobil s androidom ti stačí 300 až 500 eur, na špičkovú vlajkovú loď maximálne 700 až 900 eur.
Apple väčšinou kopíruje. Často to však robí lepšie
Už pár mesiacov sú v kurze veľké displeje, ktoré maximálne využívajú prednú stranu telefónu a minimalizujú okraje okolo obrazovky.
Androidy takto začali zmenšovať aj otvory pre predné kamery, alebo snímače radšej rovno umiestňujú do zvláštnych vysúvacích konštrukcií, z ktorých selfie kamerka vyskočí až v prípade potreby.
iPhony tento trend ignorujú a ich horný výrez je naďalej mohutný a široký. Lenže potom zistíš, že applácke Face ID tu má sériu infračervených vysielačov a snímačov, vďaka ktorým mobil odomkneš skenom tváre aj v úplnej tme. Je považované za natoľko bezpečné, že s ním overíš platby v obchodoch alebo prístup do aplikácie svojej banky.
Androidy síce odomykanie tvárou ponúkajú tiež, no zabudni, že bude stačiť pre Google Pay alebo internet banking. Ako záloha musí slúžiť odtlačok prsta či PIN. A to ani nehovoríme o tom, že hornú časť obrazovky na rozdiel od iOS používajú na zobrazovanie notifikácií. Výrez na tomto mieste síce plní požiadavky moderných trendov, ktoré majú všetci, nedá sa ale označiť inak, než za poriadny trapas.
This, this right here why the notch is such a bad idea on Android while on iOS it doesn't really bother. Horrible design. pic.twitter.com/dE0UI6gNYx
— Juhani Lehtimäki (@lehtimaeki) October 15, 2018
Podobné je to so službami. Platby cez Google Pay boli na Slovensku spustené už vo februári 2018, ale vážne, kedy začali platenie mobilom namiesto prikladania karty propagovať aj všetky naše banky? Až v júni tohto roka, kedy tu firma z Cupertina spustila Apple Pay.
Apple využil svoju silu, nadšenie verných zákazníkov a technológiu NFC prítomnú vo všetkých iPhonoch vyrobených po roku 2014. aby odpálil službu, ktorú by bez neho využívalo len malé percento geekov. Nikto iný by to zrejme nedokázal.
Horšie parametre iPhonov? Pravdepodobne zámer
Čo sa dozvieš po odomknutí?
- Prečo Apple môže ponúknuť menej ako konkurencia
- Ako na tebe Apple zarába
- Kam smerujú ďalšie kroky, aby zo zákazníkov vytiahla peniaze