Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
9. septembra 2019, 12:29
Čas čítania 0:00
Viktor Kniš

Štrnásty ročník festivalu [fjúžn] priblíži Slovákom cudzincov a menšiny

REFRESHER
Uložiť Uložené

Festival [fjúžn] hľadá odpovede na zdanlivo ľahké otázky: Kto som? Kto sme my? Odkiaľ pochádzame? Záleží na tom?

Štrnásty ročník multižánrového festivalu [fjúžn] opäť predstaví program približujúci cudzincov a nové menšiny. Od štvrtka 12. septembra prinesie po celý týždeň do 21. septembra možnosť spoznať ľudí, ktorí sú súčasťou našej krajiny, hoci z nej nepochádzajú, ale aj tých, ktorí sa tu narodili, no majú cudzokrajné korene. 

V Bratislave budú počas celého festivalového týždňa na rôznych miestach prebiehať koncerty, výstavy, diskusie, komunitné podujatia či aktivity pre deti. Všetky dôležité informácie nájdeš na oficiálnej facebookovej udalosti, resp. stránke. Dozvieš sa všetky podrobnosti o programe, vrátane miesta a mien vystupujúcich. 

Ústrednou témou štrnásteho ročníka festivalu je premenlivosť a jedinečnosť identity. Festival kriticky reflektuje najmä jej jednorozmerné vnímanie a nabáda k diskusii o tom, koľko zložiek identity vlastne človek môže mať a aké sú identity cudzincov žijúcich mimo domova. 

Štrnásty ročník festivalu [fjúžn] priblíži Slovákom cudzincov a menšiny
Zdroj: [fjúžn]/FB

Počas koncertov a klubových nocí sa môžeš tešiť na rôznorodosť žánrov. Do temperamentnej kombinácie reggae, dubu a groovu pozýva skupina Gonsofus, v ten istý večer budeš môcť spoznať hudobníčku Ešli, dcéru slovenských rodičov, ktorá vyrástla v USA a detstvo strávila na misionárskych cestách svojho otca.

Rozmanitosť svojho života prenáša do textov a spolupracuje s mnohými slovenskými hudobníkmi. Aj tento rok program obohatí detský spevácky zbor Superar. Určite si nenechaj ujsť Elektro Haflu, jedinečnú bratislavskú párty zameranú na bohatý svet klubovej hudby Blízkeho východu, orientu a tanečnej hudby.

V diskusii predstaví napríklad sudánsky karikaturista Khalid Albaih program ICORN. Ten poskytuje medzinárodne ochranné krídla umelcom, ktorých životy v rodnej krajine sú ohrozené, ich diela podliehajú cenzúre alebo sú úplne zakázané a čelia aj rôznym iným životným situáciám - napríklad uväzneniu či prenasledovaniu.

Počas festivalu budete môcť takisto spoznať ľudí, ktorí sa rozhodli konvertovať na inú vieru či preskúmať prístupy k politike identít v modernom feminizme počas diskusie, ktorú bude moderovať iránska komička žijúca v Bratislave, Nasi A. Motlagh.

Štrnásty ročník festivalu [fjúžn] priblíži Slovákom cudzincov a menšiny
Zdroj: [fjúžn]/FB

Súčasťou festivalu budú aj umelecké projekty, ktoré vznikli exkluzívne pre 14. ročník festivalu [fjúžn]. Jedným z nich je výstava Tomáša Halásza s názvom Odkiaľ si? Portréty Sloveniek a Slovákov, ktorí sa na Slovensku narodili, no ich rodinné korene siahajú do cudziny, budú od 9. septembra vystavené na citylightoch v Starom Meste.

V kine Lumiére si 15. septembra nenechaj ujsť exkluzívny zážitok: slovenský experimentálny hudobník Jonatán Pastirčák (Pjoni) v spolupráci s arménskym umelcom a hudobníkom Georgijom Bagdarasovom vytvoria k nemému hororu na motívy Edgara Allana Poea Zánik domu Usherovcov hudobnú kulisu.

Súčasťou festivalu [fjúžn] bude už tradične pestrý program pripravený v spolupráci s cudzineckými komunitami a komunitnými centrami. Za spomenutie stojí ochutnávka jedál v komunitnom centre Mareena, ktorá skĺbi tradície africkej a slovenskej kuchyne do sviežeho gastronomického zážitku.

Viac informácií nájdeš aj na oficiálnom webe fjuzn.sk.

Domov
Zdieľať
Diskusia