Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
20. augusta 2019, 8:22
Čas čítania 0:00
Matej Krajčovič

Na zistenie tvojho hesla stačí hackerom len mobil. Môžu odpočúvať konkrétne klávesy

TECH HACKERI MOBILY
Uložiť Uložené

Americkí výskumníci hovoria, že dokázali rozpoznať až 41 % slov, ktoré používatelia písali na svojich klávesniciach.

Britský The Telegraph priniesol článok, ktorý špekuluje o schopnosti hackerov zachytávať prístupové heslá používateľov prostredníctvom zvuku. 

Stačiť by mal smartfón so spusteným mikrofónom, ktorý nahrá ťukanie prstov do klávesnice počítača. Útočníci vraj podľa zvuku následne dokážu analyzovať, ktoré klávesy a v akom poradí osoby stláčali - odtiaľ je už len krok ku kompletnej rekonštrukcii hesiel. 

Varovanie sa zdá byť poriadne pritiahnuté za vlasy, rôzne notebooky totiž vydávajú rôzne hlasné zvuky a ani chod jednotlivých kláves nie je rovnaký. Telegraph sa však opiera o zistenia kybernetických expertov, ktorí pri svojich testoch hovoria až o 41 % úspešnosti pri odhadovaní slov, ktoré používatelia píšu. A to na viacerých klávesniciach, s rôznymi smartfónmi a aj v hlučnom prostredí, typickom pre kaviarne a open-space kancelárie. 

Na zistenie hesla stačí hackerom mobil. Môžu odpočúvať konkrétne klávesy
Na zistenie hesla stačí hackerom mobil. Môžu odpočúvať konkrétne klávesy Zdroj: pixabay.com

Počas testu bolo v jednej konferenčnej miestnosti viacero ľudí, ktorí sa navzájom rozprávali bez vopred daného scenára, pričom do počítačov si mali zaznamenávať poznámky. Smartfóny zachytávajúce zvuky boli taktiež v rôznych vzdialenostiach, od pár centimetrov až po niekoľko metrov. 

Dá sa odhadnúť, že spomínaná 41 % úspešnosť bola dosiahnutá vďaka odhadovaniu písaných slov a ich porovnávaniu s on-line slovníkmi. Odpočuť silné heslá tvorené zhlukom znakov by malo byť zložitejšie, no výsledky výskumu publikovaného americkou univerzitou SMU v Texase môžu byť aj tak znepokojujúce

Súčasné smartfóny už často používateľov "počúvajú" neustále, po vyslovení tej správnej frázy spustili vyhľadávanie alebo hlasových asistentov. 

Domov
Zdieľať
Diskusia